Casablanca (1942) BRRipTR.ENG.

ebuselam

Aktif Üye
18 Kas 2015
229
2,132
9394incif7032678.jpg

casablanca1942brriptrengmkv_thumbs_[20170212_170948].jpg

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Bunun renklisi de var (sonradan renklendirme) ama bu siyah beyaz olan versiyonu bence daha iyi...

Ben de sizinle aynı fikirdeyim sevgili "Motion", orijinal siyah-beyaz versiyonu çok daha iyidir, ne kadar iyi yapılırsa yapılsın renklendirme bu tür eserlerde suni duracaktır zaten. Aslında Roger Ebert gibi film eleştirmenleri ve Orson Welles, Frank Capra, John Huston, Woody Allen gibi ciddi sinema adamları da aynı kanaate varmış olmalılar ki ticari amaçla yapılan bu tür "kültürel vandalizmi" kınamışlar, bunları yapan şirketlerin bazılarını dava etmişlerdi. Onlara göre orijinali siyah beyaz olan bir klasik filmi renklendirmek, bir Mikelanj heykelini boyamaktan farksızdı. 3 yıl kadar önce filmlerin (daha doğrusu bunların videolarının) renklendirilmesiyle ilgili bir konu açmıştım:Sonradan renklendirilmiş Siyah-Beyaz videolar

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Bu ve benzeri "mkv" formatlı çift dilli video dosyalarında istediğiniz bir dil kuşağını öne almayı anlatan bir konuyu "resimli anlatımlar" bölümünde açtım. Bu videoların birçoğunda varsayılan (default) dil İngilizce. Gerçi oynatma yazılımları içinden bu ayarı yapabilirsiniz, ama video açılır açılmaz sizin tayin ettiğiniz bir ses kuşağıyla başlasın istiyorsanız, (özellikle de video ilk açıldığında Türkçe dili ile başlasın istiyorsanız) "MKVToolNix" yazılımını kullanarak video dosyasında gerekli basit değişikliği yapabilirsiniz. Orijinal dosya hiç zarar görmüyor, yeni dosya ayrı bir adla kaydediliyor. İşlem çok kısa sürüyor, ve son derece kolay. Resimli anlatımlar bölümüne yeni açtığım konu şurada:

SenSei

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
24 Eyl 2009
2,700
25,308
İstanbul
Ben de klasik filmlerin sonradan renklendirilmelerine çok karşıyım. İstedikleri kadar başarılı oldu densin, orijinali gibi havası ve tadı olmuyor. Scanfan arkadaşımızın bilgi dolu yorumlarına da ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Paylaşım için de ebusalem arkadaşıma çok teşekkürler.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Tüm zamanların en iyi aşk filmi ilan edilen Casablanca'nın ilk gösterimi, 1942 yılının 23 Kasım günü New York'ta yapılmış. Birkaç gün önce bu ilk gösterimin 75. yıldönü kutlanmış. Bizde basında az yer aldı. Bir tek bugünkü "Hürriyet Daily News"tan kupür alabildim.

Casablanca_75th_T.Daily_Nws.jpg

Son düzenleme: