Fırt Sayı 524

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,698
48,000
2arfhf.jpg

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
20,855
O dergilerin buralarda da basılacağı söz konusu olduğu zamanları hatırlıyorum. Türkiye'nin en önemli konusu gibiydi...:) Paylaşım için çok teşekkürler.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,846
137,149
Eskiden böyle mahalle arasında ki satıcıları hatırladım.
Harika paylaşım.
Teşekkürler üstadım.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,646
Zamanındaki furyayı hiç fırt kaçırırmı.

Sağolasın abi, keşke her köşebaşında dergi kitap satsalar. Özlüyor insan bazen.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,954
ordu-turkey
Eskiden belki çok şeyimiz yoktu.Ama sosyal ilişkiler bugüne göre daha iyi ve sağlamdı.Çocukken o yoğurt satanları istanbuldan hatırlarım.Ülke ters orantılı büyüdü şimdi cepte milyarlık telefonlar var ama kalpler bomboş.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,326

Benim hatırladığım (ya da en çok rastladığım) sokak satıcıları, ya da genel anlamıyla "sokak esnafı" arasında şunlar vardı: Yoğurtçular (sırtlarındaki dengeli sırıkla teraziye benzerlerdi!_derginin kapağındaki gibi) , Macuncular (bir tür şekerleme), Kalaycılar, bileyciler (kurban bayramına yakın sayıları artardı), sebze satanlar (özellikle tarladan yolunup getirilmiş taze yeşil nohut satanlar, yazın bunlardan balya balya yerdik), eskiciler (mandal vs karşılığında eski elbiseler alırlardı) ve hurdacılar, dondurmacılar, çerezciler (leblebi tozu vs), koz helvacı, simitçi, gazeteciler (koltuğunun altında rotatif kalıbına sarılmış gazeteleri satan çocuklar), pamuk atıcılar (seyyar yorgan pamuğu atanlar, ellerinde yaylarıyla gezerlerdi), bohçacılar (masa,yatak örtüsü, pike vs satarlardı, kendini bilenler bunları evlerine sokmazlardı), bozacılar (kışın ve akşamları çıkarlardı, çok enterasen sesleri olurdu), buzlu bademci, salatalıkçı, limonatacılar, buz kalıbı satanlar, balıkçı, mısırcı (haşlanmış veya köz), kestaneciler vs vs vs. Çok eskiden sokak berberleri olurmuş, ben görmedim

Son günlerde gördüğüm bir seyyar esnaf örneği: halı kenarına overlok yapanlar. Minibüslerindeki özel makinelerle evlerden aldıkları kenarı ekimiş halı ve kilimlerin kenarlarını oracıkta tamir ediyorlardı.

Sokaklar bir şenlikti eskiden. Eve girmek bile istemezdik. Şimdiki çocuklara biraz acıyorum.

Son düzenleme: