Fırt Sayı 382

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
20,855
e00yxuozzsmsx4jki.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,624
hiçbiryerde :)
Gerçekten mi, bilmiyordum...
Biraz baktım,Avrupa Ülkeleri içinde "köpekten
geçen kuduzda" bir numaraymışız!!!
Nedeni de sahipsiz köpekler...Çözümü
hayvanların sahiplenilmesi ve çağdaş barınaklar...
"Dünya Sağlık Teşkilatı'nın (WHO) son yıllardaki raporlarına göre, Türkiye'deki total kuduz olgularının dünyanın birçok ülkesine göre daha az olduğunu, buna karşılık insanlar arasındaki kuduz vakaları'nda Türkiye'nin ön sıralarda yer aldığını vurgulayan Prof. Dr. Ilgaz, ''Kuduz'un kontrolünde ülkemiz açısından en önemli sorun, sahipsiz köpeklerdir'' dedi.
HAYVAN HAKLARI
ÇAĞDAŞ Hayvan Dostları Derneği, ‘‘Consensus 99 Hayvan Hakları Kurultayı Sonuç Bildirisi'ni yayınladı. Kuduz bahanesiyle barınaklarda kalan köpeklerin bile acımasızca katledildiği günlere raslayan bildiri, gerçek hayvanseverlerin güçbirliği yapması gerektiğini vurguluyor.
27 Kasım 1999'da gerçekleştirilen Hayvan Hakları Kurultayı'nın sonuç bildirisi şöyle:
Çağdaş dünyada yer alan ülkemizde ‘‘HAYVAN HAKLARI YASASI''nın öncelikli ve ivedilikle çıkarılması gerekmektedir.
Yasanın kamuoyunun beklentilerine cevap vermesi ve gerekli düzenlemelerin tasarıda yapılmak suretiyle yasallaştırılması
Tüm insanların çevresine ve canlılara karşı duyarlı olması, bunun bilinçli bir sorumluluk anlayışı içinde yapılması, tüm canlıların doğa karşısında eşit olduğu ve temel amacında yaşama hakkının tartışılmaz olduğu
Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bu konuda etkinlik gösteren dernek, vakıf gibi sivil toplum örgütleri ile hükümet bakanlık ve yerel yönetim gibi tüm kuruluşların işbirliği yapması,
Hayvan sevgisinin yerleştirilmesini temin bakımından basının da desteği ile okullarda çocuklara yönelik eğitim çalışmalarının yapılması
Yerel yönetimlerin, sokak hayvanlarını barındırma, aşılama, kısırlaştırma ve sahiplendirme gibi çağdaş önlemleri acilen alması
Sorunların belirlenmesinde ve çözüm yolları bulunması konusunda meslek örgütlerinin görüşlerine yer verilmesi​