Fırt Sayı 287

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
20,855
Bu ara sayı da benden olsun. :)
1zlx8av.jpg

Son düzenleme:

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
98
165
denizci
Bu saçma sapan gelenek kalktı iyi oldu, sinir olurdum ve 5 sene zorla giydirdiler, çok çok eski yıllarda dünyanın her yerinde ilkokullarda önlük vardı; tamam, ama çoktan kaldırdılar ki bizde çok yeni önlük bırakıldı, hatta liselerde kravat denen abuk subuk nesnenin zorunluluğu ise ilahi absürtlüktü, ne işi var genç çocukların takım elbise ile, ellerine sağlık dostum.

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
20,855
Bu saçma sapan gelenek kalktı iyi oldu, sinir olurdum ve 5 sene zorla giydirdiler, çok çok eski yıllarda dünyanın her yerinde ilkokullarda önlük vardı; tamam, ama çoktan kaldırdılar ki bizde çok yeni önlük bırakıldı, hatta liselerde kravat denen abuk subuk nesnenin zorunluluğu ise ilahi absürtlüktü, ne işi var genç çocukların takım elbise ile, ellerine sağlık dostum.

Önlük giymek rahatsız etmezdi . Fakat o kolalı yaka... boğazım hep gırtlaklanmış gibi kesik ve çiziklerle dolardı, okul dönüşü. Sonra kapakta anlatıldığı gibi, yarım senede düdük gibi kalmış önlüğü ne yapacaksın.?

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,088
Kastamonu
Diyar'ın neşesi Zagor-t, çok teşekkür ederiz.

Ben fazla yaşlandım galiba; biraz muhafazakâr bakıyorum. Bence, keşke önlük devam ediyor olsaydı; başka bir güzelliği vardı...

Küçülen önlükler varsa küçük kardeşe, kardeş yoksa bir komşu veya akraba çocuğuna geçerdi. :) Aslında bu gelenek hâlâ devam ediyor...

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,089
36,765
İstanbul
Adaleti nerede bunun?

Kapakta 5 yıl boyunca giyebilsin diye büyük beden önlük alınan bir çocuk, hemen arkasındaki sayfada ise (neredeyse) üzerindeki tüm fazlalıkları çıkartmış bir hatun. Ne yalan söyleyeyim tam ergenlik dönemime denk düşen bu dergiler elimize geçerse ilk olarak "yavrunuzun sayfası"na bakardık.

Önlüğün kalkması iyi oldu tabi. Ne o öyle tek tip, asker gibi. Simgesel bir şeydi o önlük. Kötüydü.

Ama hadon üstadımın bir yerinden itiraz ettiği gibi önlüğün kalkması bir başka adaletsizliği gözler önüne serdi; önlük aslında gelir ve paylaşım adaletsizliğini maskeleyen de bir şeydi. Maske kalkınca adaletsizlik kimi yerde tüm çarpıcılığıyla cisimleşiverdi.

Neyse... Bu bir mizah dergisi. En azından bu tür paylaşımlarda bu kadar kasılmayalım, değil mi?

Teşekkürler, sevgili zagor-t.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,664
Kasımpaşa
Hatırlattıkları ile keyif veren bu güzel dergi için teşekkür ederim.
Bazılarını itirafı ile nerelere baktığını da anlamış olduk..
Saygılar..