Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,698
47,950
Yenileme çalışmalarına devam..

FRT91.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,322

Erken dönem FIRT'ların "amatör sayfaları"nda yine tanıdık bir isme rastladım: "Can Barslan". Derginin 6 Aralık 1977 tarihli 91. sayısından (yani buradaki dergiden). Fırt'ın "Hariçten Gazel Okuyanlar" başlıklı amatörlere açık sayfalarında bir karikatürü çıkmış (ve muhtemelen 75 TL'yi kapmış!). Son dönem çizgilerinden ne kadar da farklı. Zaten o dönemde dergiye karikatür gönderen heveskârların hepsinin çizgileri de, esprileri de aşağı yukarı birbirine benziyordu. (Benim kuvvetli tahminim şu ki, gönderilen karikatürler dergi karikatüristleri tarafından düzeltiliyordu, rötuşlanıyordu. Kendimden biliyorum, ben de o yıllarda birkaç defa para almıştım amatör gönderilerimden) Sonra içlerinde cevher olanlar ve karikatürü meslek olarak seçecek kadar sevenler kendilerini geliştirip şimdiki konumlarına geldiler. Fırt ve Gırgır'ı bu anlamda birer okul saymak yanlış olmaz yani.

Derginin yeni düzenlemesi çok mükemmel olmuş, eskisini hemen sildim bunu yerine koydum. Elinize sağlık sayın "Melih41".

FIRT91_canbrsln.jpg

Son düzenleme:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,406
Fırt her zaman çok özel bir yayın olmuştur benim için.
Dergi formatında olması bir yana çizgi kalitesi , esprilerin güncelliği ile en çok sevdiğim karikatür dergilerinden biri olmuştur.Sevgili Scanfan üstadımızın dediği gibi GIRGIR ve FIRT aslında birer okul gibiydi.
Emekleriniz için çok teşekkür ederim üstadım.
Saygılarımla.