L'Épatant

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,304
49,801
NeverLand
L'ÉPATANT

1908 yılında yayınlanmaya başlamış ve bünyesindeki çizgiromanlarla dikkat çekmiş bir Fransız çocuk dergisi olan L'Épatant, yayına ilk başladığında sadece çocuklara yönelik bulmaca, eğlencelik bilgilerin ve resimli öykülerin yer aldığı bir mecmuadır. Ancak dokuzuncu sayısında yayınlanan Les Pieds Nickeles adlı bir çizgiroman Fransa'nın dokuzuncu sanat tarihinde önemli bir 'ilk' olarak tarihteki yerini almayı başarmıştır. Louis Furton'un yarattığı Les Pieds Nickeles, bir süre sonra dikkate alınacak denli popüler olmuş, hatta sinemaya dahi uyarlanmıştır.

arnac_marcel_epatant.jpg

L'Épatant'daki diğer bir öncül örnek de Cesar Napoleon Rascasse'nin Le Bison Noir du Far West başlıklı Vahşi Batı motifleri ve atmosferini konu edinen bir başlık olmuştur. L'Épatant, 1939, 1948 ve 1951 yıllarında yayınlanan sayılarında tarihe geçen ilk çizgiromam ve onun popülist etkileşimiyle Le Journal des Pieds Nickeles adını almıştır. Ancak bu çocuk dergisinin yayını 1969 yılında sona ermiştir.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Forumumuzun en çok görüntülenen istatistikine baktığımda bu konu karşıma çıktı. Merak edip ben de tıkladım. Bana ilginç gelen o kadar çok bilinen konu, karakter, çizgi roman, film... v.b. varken neden bu konu? Ben adını ilk defa duydum, konuyu ilk defa gördüm. İlginç...

Hones

Guest
11 Nis 2009
3,048
10,047
Forumun ilk günlerinden beri en çok görüntülenen konudur. Nedenini ben de merak etmiştim , hala da ederim :)

stoktan

Guest
27 Nis 2010
613
969
Acıbadem - İstanbul
"En çok görüntülenen ilk 50"'ye bakarsanız, "L'Épatant" ve "Bill Watterson" hemen farkedilebiliyor. Geri kalanlar neredeyse aynı karakterde başlıklar.
Bence bu iki başlığı yoğun kılan, Google üzerinden yurtdışı erişimler. Gene bence bu iki başlığı, en azından İngilizce veri ile takviye hiç fena olmazdı.

YourGranMo

Yeni Üye
3 Ocak 2011
2
1
Happy New Year! It's a nice day to make this post

HAPPY NEW YEAR! Brothers ;))

And good luck to all of you!

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,843
Navajo Köyü
Forumumuzun en çok görüntülenen istatistikine baktığımda bu konu karşıma çıktı. Merak edip ben de tıkladım. Bana ilginç gelen o kadar çok bilinen konu, karakter, çizgi roman, film... v.b. varken neden bu konu? Ben adını ilk defa duydum, konuyu ilk defa gördüm. İlginç...

dediklerine aynen katılıyorum ama belkide o kadar tıklanmasının ardında bu sitenin ilk açılan konularından olması olabilir düşünüyorum

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,843
Navajo Köyü

bende sana katılıyorum arkadaş bence bu kadar tıklanmasındaki sebep hem ilk konulardan olması hemde diğer devletlerinde sitemize girebilmesi birde ilk çizgi romanmış yani:9