bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,304
49,801
NeverLand
Ersin BURAK, (1946- )

Ersin Burak, 2 Ocak 1946 tarihinde Kerim ve Fatma Burak'ın altıncı çocuğu olarak Adapazarı, Düzce'de doğmuştur. Aytekin, İlhan, Aslan, Sezgin ve Soner'den sonra dünyaya gelen Ersin Burak, ailenin en küçük ferdi olarak ağabeylerinden daha rahat bir ortamda büyümüştür. Ağabeyi Sezgin Burak'ın Tarkan sayfalarında yayınlanan illüstrasyonlarına yer vererek ve bizzat yetiştirip çizgiroman dünyamıza kazandırdığı Ersin Burak, birkaç çizgiroman karakteri ve devamlı başlık yaratmasına rağmen bunlara uzun süre devam etmemiş ve öykülerden oluşan veya belgesel çizgi romanlara da imza atmıştır.

Halasının oğlu olan Faruk Geç gibi, resim çizmeye ilgisi küçük yaşlarda başlayan Ersin Burak'ın çizgiromanla tanışması babasının her gün aldığı Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan ve Fransız çizer Andre Daix'in Profesör Nimbus/Tektel Amca adlı bantıyla olmuştur. Bu bantı her gün ilgiyle takip edip okuyan genç Burak, amatörce de olsa bu tipten esinlenerek çizim çalışmalarına başlamıştır. Ancak resim sanatı ve çizgiro-manlarla ilgili esas gelişmeleri ağabeyi Sezgin Burak'ın etkisi ve sayesinde olmuştur. 1950'lerin sonunda İstanbul basınında profesyonel ressam ve karikatüristlik yapmakta olan ağabeyi Sezgin'in yönlendirmeleriyle basın çizerliğine başlamıştır. Bir yandan lise öğrenimini sürdürürken diğer yandan Semiral Bilbaşar'ın sahibi olduğu reklam ajansında profesyonel çizer olarak çalışmıştır. Lise eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Bölümü'nü kazanarak burayı bitirmiştir. Reklam ajansı dışında Hayat, Ayna dergilerine vinyetler hazırlamış, metinler resimlemiş ve karikatürler çizmiştir. Bir süre sonra ağabeyi Sezgin Burak'ın Hürriyet Gazetesine günlük olarak çizdiği Bizimkiler'de yardımcı çizerlik yaptıktan sonra, ağabeyinin o yıllarda gerçekleştirdiği italya seyahatinden dolayı Bizimkileri çizme işini tamamen üstlenmiştir. Ve 1984 yılından itibaren ise Sezgin Burak'dan miras kalan başlığı, yani Bizimkiler'in Hürriyet Gazetesine günlük ve haftasonu öykülerini hazırlamaya başlamıştır.
Ersin Burak, ağabeyinin İtalya'dan dönüşünü takiben kurduğu 'Stüdyo Burak' adlı çeşitli yayın ve reklam ajansına çeşitli resim çalışmaları yapmayı sürdürdü. Ancak gerçek anlamda çizgiromanla tanışması ve okurların dikkatini çeknıesi 25 Kasım 1970'de Veb Ofset tarafından renkli olarak yayınlanan haftalık Tarkan dergisine çizdiği kapaklar ve Metin Soysal'ın orta sayfada yer alan Tarihe Ün Salmış Türkler başlıklı yazı dizisine yaptığı illüstrasyonlarla gerçekleşmiştir. Gün Gazetesi için İsmet Bozdağ'ın yazdığı Duman Reis adlı tarihi çizgiroman kahramanının iki macerasını çizdikten sonra, 1972'de kendi yazıp çizdiği Aslan Bey adlı çizgjromanı yine aynı gazeteye hazırladı. Ancak asıl şöhretini askerlik dönüşü 1978 yılında Hürriyet Gazetesinde çizmeye başladığı Çanakkale Geçilmez adlı belgesel çizgiroman sayesinde yaptı.

izgiromanAnsiklopedisi098.jpg

Ersin Burak'ın çizdiği ve 1978 yılında Hürriyet Gazetesinde yayınlanan Çanakkale Geçilmez başlıklı çalışmasından bir sayfa.

Bu çizgiroman çalışmasının ardından birkaç sene sonra Haldun Simavi'nin Veb Ofset'i tarafından yayınlanan Arkadaş adlı kısa ömürlü haftalık bir çocuk dergisinin yönetmenliğini yapmış ayrıca bazı çizimler gerçekleştirmiştir. Bunu takiben de bu kez Erol Simavi'nin sahibi olduğu Hürgün Yayıncılık için hazırlanan Hürriyet Çocuk adlı haftalık çocuk dergisini hazırlamaya başlamıştır. Ersin Burak, 1983 ve 1984 yıllarında yayınlanan bu dergide yayın yönetmenliğinin yanı sıra Metin Soysal'ın yazdığı Tarihi Yaratanlar-Attila adlı çizgiroman serisini çizmiştir. Ayrıca yine bu derginin 1984 yılında yayınlanan sayılarında ağabeyinin ünlü bantı Bizimkiler çizgiromanını Hüdaverdi başlığıyla yeniden ele almıştır. Yine bu yıllarda Hürriyet Gazetesinin günlük ilavesi Kelebek için fotoromanlar hazırlamış, bunlardan Memo'yu sonradan sinemaya aktarmıştır. Ardından Hürriyet'in Pazar Dergisi ekine Bülent Uğur Banoğlu ile birlikte Alışmış Murtaza adlı karikatürize tipin bant çizgiromanlarını çizmiştir. Bu arada Kültür Bakanlığı'na "Tuşpa'dan Van'a" isimli bir belgesel film çekmiştir.

izgiromanAnsiklopedisi097.jpg

Burak'ın Posta Gazetesinde yayınlanan bir Civanmert Kerim bantı.​

Burak, son olarak Spor adlı günlük gazeteye Bülent U. Banoğlu'nun kaleme aldığı Gol Kralı başlıklı bir spor çizgiromanı çizerek, reel çizgiromancılığa yeniden dönmüştür. 1995 yılından itibaren Murat Bardakçı'nın senaristliğinde yazılan Osmanlının A Takımı-Cimdallılar adlı çizgiromanın iki macerasını çizmiş ve yine bu gazetede 1972 yılında yayınlanan Aslan Bey başlıklı tarihi çizgiromanın iki macerasını yeniden yayınlatmıştır. Burak, son olarak Posta Gazetesi için Civanmert Kerim başlıklı mükemmel bir çalışmayı daha gerçekleştirmiş, bu başlık 2003 yılı başından itibaren Vatan Gazetesinde yeniden yayınlanmaya başlamıştır. Ayrıca Dilaveran başlıklı bir başka bant çalışması da yine bu gazete sayfalarına yansımıştır.

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,597
1971-1972 yılı gün gazetesi çizimlerinde Duman Reis adlı iki macerası varmış.
Kesinlikle doğru. Ben hatırlıyorum. Gazete alıp okumaya "Gün" ile başlamıştım. Ersin Burak çizerimizin resimleri ağabeyi Sezgin Burak'ın çizdiklerine benziyordu. Farklı tarafları da vardı. O gazeteleri de ara ara almama rağmen biriktiriyordum. Diğerleri gibi onlar da "Gaz..." oldular.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,467
Abi ne yapıp edip eski gazete arşivlerindeki çizgi romanları gün ışığına çıkartmak lazım. Tek amacımda bu. Ne icab ederse yapacağım bu hususta bana düşeni.

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,066
keşke öyle bir çalışma yapabilsek emin ol ki, o kadar çok cevher çıkar ki.benimde hedefimde eskişehire gidip burakbey maceralarını toplamak olacak inşallah yaz tatilinde.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,467
1. Zaman müsait olacak.
2. Cevherin yeri belli olacak. (Gözümü Milli Kütüphaneye kestirdim)
3. Meteryal nasıl alınacak (Seyyar taşınabilecek bir tarayıcı şart, artı tarattıracaklar mı?)

bunları yapabilmek zor tabi de, bakalım 2 li diyaloglarla çözebilecekmiyiz.

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,597
Abi ne yapıp edip eski gazete arşivlerindeki çizgi romanları gün ışığına çıkartmak lazım. Tek amacımda bu. Ne icab ederse yapacağım bu hususta bana düşeni.
Büyük olmasa da küçük bir gazete arşivim de var. Saymadım ama sanırım 2000'den fazla. Zaten aldığım bütün gazeteleri biriktirsem odalara sığmazdı. Ne yazıktır ki; zamanında aralarından önemli bulduklarımı seçip kesekağıtçılara vermiştim. Yani demek istediğim, Gazetelerde yayınlanan
Çizgiband'ları biraraya getirmek çok zor. Ama yardım etmeye varım.1974 tarihinden başlayan, aralarında Günaydın,Hürriyet,Milliyet,Cumhuriyet ve diğerlerinin bulunduğu arşivimden size yardımcı olmaya çalışırım. Kolaylıklar dilerim.

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,066
Gazete tefrikalarından bir parça bir parçadır siz paylaşın...gandor08 kardeş eskişehir de üniversitenin kütüphanesinde arkadaş burakbey ile ilgili çalışma yapmıştı.belki başka gazetelerde vardır.araştırmak lazım.tabiki zamanda çok önemli.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,467
Büyük olmasa da küçük bir gazete arşivim de var. Saymadım ama sanırım 2000'den fazla. Zaten aldığım bütün gazeteleri biriktirsem odalara sığmazdı. Ne yazıktır ki; zamanında aralarından önemli bulduklarımı seçip kesekağıtçılara vermiştim. Yani demek istediğim, Gazetelerde yayınlanan
Çizgiband'ları biraraya getirmek çok zor. Ama yardım etmeye varım.1974 tarihinden başlayan, aralarında Günaydın,Hürriyet,Milliyet,Cumhuriyet ve diğerlerinin bulunduğu arşivimden size yardımcı olmaya çalışırım. Kolaylıklar dilerim.

Müthiş abi. Sıralı olanları ister siz kontrol edin ister bi arkadaşa kontrol ettirin ve tarayın, hakikaten müthiş bir rakam 2000 gazete. Off ya, ben uyuyamam şimdi.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,467
Gazete tefrikalarından bir parça bir parçadır siz paylaşın...gandor08 kardeş eskişehir de üniversitenin kütüphanesinde arkadaş burakbey ile ilgili çalışma yapmıştı.belki başka gazetelerde vardır.araştırmak lazım.tabiki zamanda çok önemli.

Sayılı ünüversitelerden birisi, bildiğim kadarıyla kütüphanesi ve gazete arşivi çok iyi. Arkadaşınızda varsa o üniversitede halletmesi daha kolay olur. Lütfen düşün bu işin üzerine.

Köklü üniversiteler, meclis, milli kütüphane gazete arşivlerinin olduğu yerler, buralara bi şekilde dalmak lazım.

Eski gazete arşivlerini taramak bile sorundur bunu bilesiniz. Her önüne gelene vermezler veya ücret isterler. Ama bi şekilde 2020 de bu işi çözeceğiz daha da umutlandım.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,467

Taramada zorlanırsanız murtaza abi nisan ayında bana tarayıcısını gönderecek o tarayıcı ile daha hızlı bir şekilde gazeteleri tarayabiliriz bana güvenip şayet gönderirseniz.

Bende şu anda a3 tarayıcı var ama gazetelerle başa çıkılmaz. Seri olan tepegöz kullanmak lazım.

Ben o tarayıcı gelince burda kütüphane ve ünüversiteye götürüp görsel ne taranabilirse taramayı düşünüyorum.

Alacağım o tarayıcıdanda çok para şu anda veremem. Yaklaşık 4000-6000 tl. Beni aşıyor biraz.

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,597
Sevgili "gandor08" üstadım,alıntıdan uzun bir açıklama yazmıştım,nedenini bilmediğim bir şekilde ulaştıramadım.Şimdi bir kez daha yazıyorum.Yazımda da belirttiğim gibi;gazetelerim maalesef sıralı değil.Seçilmiş gazetelerdir.Kimseyi umutlandırmak istemem.Değil ki; uykularının kaçmasını.Benim demek istediğim çalışmalarınızda eksik kalanlar olursa ve bunları da arşivimde bulursam; tabiki kendim tarar gönderirim.Kendimi yanlış ifade ettiysem kusura bakmayın.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,467
Tabi sıralı olmaması sıkıntılı ama yinede siz bi konrol edin, hiç yoktan o tarihli gazetede hangi tefrika ve çizgi bantına ulaşılabildiğini görürüz.

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,066
Tek tek örnek de ols aiçindeki çizgi romanları tarayıp paylaşırsanız seviniriz sonuçta damlaya damlaya göl olur.fırsat buldukça tefrika paylaşımı yapabilirsiniz.