Dergi İçin Senaryolarım Var, Çizerler?

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Arkadaşlar, daha önceden yazdığım bir kaç fantastik yada korku türünde kısa hikayelerim mevcuttur. Hatta bir iki tanesini bu sitede de yayınlamıştım.

Onların dışında, oynattığım bazı frp oyunlarının senaryoları da var. En son oynattıklarımdan birindeki hikayeyi kısaca anlatayım :
Sebebi sonradan ortaya çıkan bir patlamada İzmir`in önemli bir bölümü hasar görür. Bu patlamadan sonra, sağda solda güçlere sahip tipler ortaya çıkmaya başlar. Bunların bir kaç tanesi farkında olmadan bu güçleri ortaya sergiledikçe yakın tarihte kurulmuş olan T.İ.R.A.N. (Türkiye İnsanüstü Rahatsızlıkları Araştırma ve Nanoteknoloji) isimli devletin desteklediği organizasyon tarafından ele geçirilirler. Burada TİRAN tarafından eğitilen sıradışı insanlar, ülke içi ve dışındaki bilinen ve bilinmeyen düşmanlara karşı yürütülen operasyonlara gönderilirlerken bir yandan da tüm dünyanın kaderini etkileyecek ve asırlara yayılmış bir planın son halkası olduklarını keşfederler...

Mutantlar, yüksek teknoloji ürünü icatlar, zaman yolculuğu, kadim tanrılar, korkunç bir tarihten gelme varlıklar ve bolca da aksiyon mevcuttur.

Bu hikayeyi arkadaşlarıma 1 yıl kadar oynattım ve bir çizgiromana uyarlanacak olsa 30`ar sayfadan minimum 40 sayılık bir seri ortaya çıkar.

Demek istediğim elde bu ve bunun benzeri pek çok iyi hikayem mevcut. Şahsen beklentim de hikayenin tamamı yani 40-50 sayılık bir çizgi roman olmasa dahi en azından 100 sayfalık bir kısmının net üzerinden bir çizgi roman olarak sunulmasıdır. Tamamı olursa ne ala...

Diğer başlıklarda da çizerlerle ilgili bir arkadaşın "yazarlar arıyoruz" şekilde söylediğini duymuştum. İşi savsaklamadan, dergi devam etse de etmese de uzun soluklu bir şekilde devam ettirecek olan çizer arkadaş yada arkadaşlar var ise benimle temasa geçmelerini rica ederim. Eğer ki çizim yeteneğinize güveniyorsanız bu hikayelerin tvde izlediğiniz pek çok diziden (lost heroes supernatural 4400 vs...) aşağı kalır yanı olmadığını belirtmek isterim. Ortaya iyi bir şeyler çıkarabileceğimizi düşünüyorum.

Bu teklifimi çok ciddi bir şekilde değerlendirmek isteyenlerin cevaplamasını rica ederim. Zira üzerinde sıradan bir çizgi romandan fazla düşünülmüş ve karakterleri gerçek insanlarca canlandırılmış karaktere sahiptir. Bu neden yarım yamalak bir projede harcamak istemiyorum. Saygılar, sevgiler...

Son düzenleme:

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
NyN ile konuştuk, beklediği tür farklıymış. Dediğim gibi ilgilenenler olursa buradan yada özel mesajla iletişime geçebilirler...

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Anam! Abi böyle harika bir senaryon var ve şimdi söylüyorsun ya helal olsun valla hem diğerleri nerde ben niye göremedim bak üzüldüm şimdi.Ben koca yaz "ah bir frp olsa da şöyle iki satır bizde döktürsek" diye hayıflandık durduk yav.Çok severim o türde yazılar yazmayı :d Bu arada hala devam eden bir oyunun var mı ya da burda veya dergi için bir projen varsa seve seve canı gönülden katılmak isterim. Daha öncede yazıyordum askerlik dolayısıyla bırakmak zorunda kalmıştım :S
Bu arada çizimim berbattır ama her türlü photoshop vari teknik işlerde yardımcı olmak isterim doğrusu :d
Hele bir hayırlısıyla yayınlayın en büyük takipçilerinizdenim ona göre :d
Allah'a emanet.

enger66

Onursal Üye
26 Eyl 2010
1,036
3,182
3-4 sayfalık senaryon varsa özellikle korku tarzında bana yolla çizmeye çalışırım...:cool:

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
3-4 sayfalık bir çizgi roman hikayesi düz yazı ile yarım ila 1 sayfalık yazıya eşdeğer gelir. En kısa korku hikayem dahi çizgi roman formatına soktuğumda sanırım 10-15 sayfa kadar tutacaktır. Eğer o civarda olması sorun değil diyorsanız bir iki çiziminizi görmek isterim.

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Konuyu yukarı taşımak istedim, ilgilenen biri varsa önümüzdeki günlerde işim tekrar yoğunlaşmadan hikayeleri çizgi roman senaryosu formatına sokmaya başlayacağım.

zagorabi

Aktif Üye
28 Ağu 2010
230
332
Sevgili Shevarash sen hikayelerini hazırda tut elbet bir arkadaş çıkar onları çizecek.

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Bu konu hakkında en ufak umut parıltıları dahi yok mu merak ettim doğrusu o harika hikâyeyi bir an evvel yalayıp yutmak isterim doğrusu :d

rafael

Yeni Üye
15 Kas 2010
82
97
Sevgili Shevarash arkadaşım.

Ben profesyonel bir çizerim. Yayınlanmış 4 -6 sayfalık kısa öykülerim de mevcut.
Türkiye de, hatırı sayılır büyüklükteki ajansların birçoğunda ( Marka, Medina Turgul DDB,
Leo Burnett, TBWA İstanbul, bunlardan birkaçı ) İllustrator, Art Director, Brand Team Leader,
Group Head gibi görevlerde çalıştım. Halen de çalışıyorum.
Haftada bir gün, mezun olduğum okulda da ( Mimar Sinan Üniversitesi - Mimarlık Fakültesi) 4,5 senedir şu anki yazışmamızla çok bağlantılı bir dersi veriyorum

İşim ( ya da işlerim ) gereği kendime ayırdığım zaman yok denecek kadar az.
Ama çizgi roman çizmeyi de çok seviyorum. Ve de bu doğrultuda gelen profesyonel talepler de var.
Bu yüzden bana kalan zamanlarda da elimden geldiğince çiziyorum. Ama bu çalışmalar bir gün 5 -6 saat sürebiliyor bazen de 10 - 15 gün masaya bile yaklaşamıyorum.
Hatta sadece bu iş için bir Wacom Cintiq 21UX tablet bile aldım.
Ama tam 1,5 aydır o bana bakıyor ben de yatağa yatmadan önce şööyle bir göz ucuyla o'na...
Sadece bilgisayarıma bağlayıp çalışıp çalışmadığını kontrol edebildim.

Şimdi bunları burada neden yazıyorum.
Çizimle hiçbir sorunum yok. Bizim sektörde üst düzey çizerler arasında sayılırım. Ama hikaye yazmak bana çok uzak. Hal böyle olunca, sen ve sen gibi arkadaşlara çok ihtiyacım var.
Şimdi "Öykünü, senaryonu ver abi, ben de hemen çizmeye başlıyayım" dersem sağlam sallamış olurum.
Ama seninle de bu konuda iletişimde olmak isterim. Bugün olmasa da yarın için...
İzin verdiğince sitemizden yazışırız, olmadı özelden...( Özelden diyorum çünkü; ortaya yazarak, sadece kendi konum ya da konumuz yüzünden diğer arkadaşların okuma vakitlerinden çalmak istemediğim için.)

Sevgiler. Ve Tüm arkadaşlara bol Çizgi Diyar'lı günler...

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Harika bir haber ya çok sevindim.Şu an açık değildir muhtemelen ama gördüğünde mutlaka bu konuyla ilgilenecektir emin olabilirsin. Bana hikâyesini anlattı harika birşey pişman olmazsın yani. İnşallah ortak bir noktada buluşup anlaşmanız dileğiyle...
Allah'a emanet.

rafael

Yeni Üye
15 Kas 2010
82
97
Ooooo ben gibi uyku saatini Çizgi Diyarı'nda geçiren bir arkadaş daha...
:)
Sevgili vkopuzoğlu, merhabalar. ( Ya da iyi akşamlar. Daha doğrusu iyi sabahlar galiba )
Ben sitemizde çok yeni bir üyeyim.
Ama hemen müptelası olmuş bi üye.
Ve çizgiromanların yeraldığı sayfalardan sonra bu gibi bölümleri yeni yeni keşfediyorum.
( Şaşkın gözlerle bana baktığını görür gibiyim...)
Bizler Türkiyede yok denecek kadar az olan sitelerden birinde, ortak paylaşım içinde olan insanlarız.
Ben henüz sadece almakla ve sömürmekle meşgulum. Ama ilerde bunun diyetini bolca vereceğimden emin olabilirsiniz.
Daha önce yine burada bir yerlerde yazmıştım. Arşivimde tam 122 sayılık bir zıp zıp kolleksiyonum var. Başlanğıç diyetim de bu olacak. Ama ben bi bana kalabilsem...

Bu konuda da yazar çizer birçok arkadaşla amatör ya da profesyonelce birsürü şey paylaşacağımızdan ya da birlikte üretebileceğimizden eminim. En azından şimdilik "Heyy ben de varım, buralarda bir yerlerdeyim" demiş olabilmek için yazdım. Ve shevarash arkadaşla birşeyler yapabiliriz düşüncesini taşıyorum. Bakalım...Hayırlısı...
Sevgiler

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Selamlar. Özel mesaj attım, siteye tekrardan hoşgeldin :) Özel mesajla iletişim bilgilerimi gönderdim. Şimdi çıkmak durumundayım, umarım en kısa zamanda denk geliriz.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Sevgili dostum Shevarash ile gecen hafta sonu bir akşam oturup lafladık. Bana senaryolarından bahsetti.
O an, ah keşke çizilse, çizgi roman olsa dedim. Uzun soluklu çizgi roman serisi çıkacak kadar frp senaryosu var. Eğer ben çizerim, vaktim var derseniz en azından 20-22 sayfalık başlı başına özgün bir sayı olur. İnşallah Shevarash'ın senaryolarına bir talip çıkar. Ben ilk ağızdan dinlemiş biri olarak çok beğendim.

rafael

Yeni Üye
15 Kas 2010
82
97
Birşeyler olacak inşallah...
msn de birbirimizi ekledik.
iletişim bilgileri alıştık veriştik de.
Bir de zaman bulabilsek...

Birsüre daha reklam sektöründe devam edip işimi tamamen bu yöne kaydırmak niyetindeydim.
Ama reklam sektörünün canlı, dinamik, renkli ve bol adrenalinli ortamından kopup bir masada cr. yapmak da beni öldürür.
Bakalım her ikisini de yapabilmek için zamanı senkron etmeye çalışıyorum...
Bir de üniversitede ders verme olayı var tabii...
Durumum şu an tam da geçemiyeceği delikten bir de kuyruğuna kabak bağlayıp geçmeye çalışan fare'ye benziyor...
Hayırlısı...

rafael

Yeni Üye
15 Kas 2010
82
97
Birşeyler olacak inşallah...
msn de birbirimizi ekledik.
iletişim bilgileri alıştık veriştik de.
Bir de zaman bulabilsek...

Birsüre daha reklam sektöründe devam edip işimi tamamen bu yöne kaydırmak niyetindeydim.
Ama reklam sektörünün canlı, dinamik, renkli ve bol adrenalinli ortamından kopup bir masada cr. yapmak da beni öldürür.
Bakalım her ikisini de yapabilmek için zamanı senkron etmeye çalışıyorum...
Bir de üniversitede ders verme olayı var tabii...
Durumum şu an tam da geçemiyeceği delikten bir de kuyruğuna kabak bağlayıp geçmeye çalışan fare'ye benziyor...
Hayırlısı...

f.erince

Süper Üye
6 Eki 2009
521
2,669
Dostum Sheravash, ben de tam bu olayla ilgili senaryo sormayı düşünüyordum ki üzerine denk geldi. İlgilenirsen ben çizmeye hazırım. Senaryolarını görmekten memnun olurum.
Görüşelim.

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
f.erince özel mesaj gönderdim.

Hikayeleri genelde çizgi roman formatına sokmadım. Yani senaryoya çevrilmeyi bekliyorlar ancak çok da uzun sürmeyecektir zira resimler eklendiği için çizerden daha önde gideceğime şüphem yok. Gerekirse haftada minimum 15 sayfalık bölüm hazırlayabilirim.

İlgilenen potansiyel arkadaşların kabaca bilgileri olması amacıyla bu kısa özetleri yazıyorum.

Elimde hazır bulunanlardan ilki, ilk mesajımda söylediğim hikaye.
Sebebi sonradan ortaya çıkan bir patlamada İzmir`in önemli bir bölümü hasar görür. Bu patlamadan sonra, sağda solda güçlere sahip tipler ortaya çıkmaya başlar. Bunların bir kaç tanesi farkında olmadan bu güçleri ortaya sergiledikçe yakın tarihte kurulmuş olan T.İ.R.A.N. (Türkiye İnsanüstü Rahatsızlıkları Araştırma ve Nanoteknoloji) isimli devletin desteklediği organizasyon tarafından ele geçirilirler. Burada TİRAN tarafından eğitilen sıradışı insanlar, ülke içi ve dışındaki bilinen ve bilinmeyen düşmanlara karşı yürütülen operasyonlara gönderilirlerken bir yandan da tüm dünyanın kaderini etkileyecek ve asırlara yayılmış bir planın son halkası olduklarını keşfederler...

Mutantlar, yüksek teknoloji ürünü icatlar, zaman yolculuğu, kadim tanrılar, korkunç bir tarihten gelme varlıklar ve bolca da aksiyon mevcuttur.

Başka hikayeler de var. Bir diğeri hakkında kısaca bilgi vereyim.

Yıl 2032.

ABD ve Polonya bloğuna karşı Türkiye (ayrıca etkisini hissettirdiği islam devletleri) ve Japonya savaşmıştır. Bu savaş tahmin edilenden kısa sürmüş ancak kullanılan kimyasal ve biyolojik silahlar nedeniyle şehirlere büyük zararlar verilemese de tüm Dünya`yı içine çeken savaş sonucunda toplam nüfusun %90`ı ölmüştür. (Stratfor`un kurucusu George Friendman`ın gelecek kurgusundan yola çıkılarak yazılmıştır) Geride kalanlar, hakim devlet yapısından uzaklaşmış ve gerekli uzmanlıkları olan insanların sayısının azlığı yüzünden çoğu sosyal, ekonomik yada teknolojik sistem işlemez duruma gelmiştir. İnsanlık bir uçurumun kıyısında durmaktadır, ya bu yıkımdan geriye daha güçlü olarak çıkacaktır yada aşağı düşüp yok olacaktır.

Bu noktada, savaşlarda kullanılaan teknolojiler ve silahlar yüzünden değişime uğramış bazı insanlar ortaya çıkmaya başlar. Yeni kazandıkları güçleri bilemeyen bu tipler, savaş sonrası dünyasında neler yapacaklardır?

Bir yandan da garip tarikatler ve inançlar türemiştir. "Işıltılı ve insan görünümündeki melekler ve bilgisayar tanrısına" inanan eski bir imam, kalan insanların kendini yok etmesi gerektiğini söyleyen "İnsanlık Dostları" gibi örgütler de bulunmaktadır.

Bir diğer olası senaryom fantastik bir evrende geçiyor.

Yaratıklarla dolu bir dünya ve bunların arasında hayatta kalmayı deneyen şehir, kasaba ve köylerin hikayeleri. Bu yerleşimler, hayatta kalmak için yerleşimlerinin ortalarında büyülü rünler içinde çok güçlü şeytanları hapsedip onların güçlerini askerlerine aktarmayı başarmışlardır. Böylece her yerleşimde farklı bir şeytan esir tutulmaktadır ve o bölge insanlarına hiyerarşinin izin verdiği ölçüde kendi güçlerini aktarmaktadır. En basit köylüler bir şeytandan çok az fiziksel güç ve biraz ateşe dayanıklılık alırken, şehrin lordları ve başrahipleri neredeyse şeytanın kendini daha güçlü olmaktadırlar.

İşte bu İblis Diyarında, şehirler arası entrikalar ve güç arayışlarının bir öyküsü...

Bunlar daha "major" diyebileceğimiz hikaye arkaplanları. Bunların dışında sayısız fantastik hikaye konsepti var ama önceliğimi bu 3 hikaye çerçevesine vermiş bulunmaktayım.

rafael

Yeni Üye
15 Kas 2010
82
97
Sevgili shevarash;
Bence güzel gelişmeler oluyor.
f.erince arkadaşımızın ilgilenmesiyle birden fazla öykünün de çizilmesi mümkün olabilir.
Hatta birer ikişer çizer arkadaşlarımız ortaya çıktıkça grup çalışmaları bile mümkün...
Bu durumda çalışmanın ağırlığı birkaç kişi tarafından karşılanacağı için cr. yi oluşturma süresi de kısalır...
Bilmem? Öneri işte...

Bu arada f.erince arkadaşa bir soru sormak istiyorum: Çalışmalarını klasik tekniklerle mi ( kağıt, kalem, fırça vs. ) yapıyorsun yoksa digital ortamda mı?

f.erince

Süper Üye
6 Eki 2009
521
2,669
Çalışmalarını klasik tekniklerle mi ( kağıt, kalem, fırça vs. ) yapıyorsun yoksa digital ortamda mı?

Dostum ben klasik teknikleri tercih ediyorum. Dijital ortamda belki çok fazla mükemmel ürünler ortaya çıkıyor ama kağıt, kalem ve fırçanın hissettirdikleri beni daha çok tatmin ediyor.
Çizimlerimiz bölümünde bazı paylaşımlarım var. Profesyonel yorumunu duymak isterim doğrusu.

rafael

Yeni Üye
15 Kas 2010
82
97
Yaşşa...
Aynen senin gibi düşünüyorum ben de. Digital ortamdaki çalışmalar bana biraz "mış gibi" geliyor.
Suluboyaymış gibi, guajmış gibi, flomaster boyamaymış gibi...
Ben de mümkün olduğunca klasik malzemelerle çalışmayı tercih ediyorum.

Shevarash arkadaşımızın yönlendirmesi ile "Gölge e-derg"deki bir çalışmanı görmüş ve acip çok beğenmiştim. Şimdi dooğru "Çizimlerimiz" bölümüne gidiyorum. Dier çalışmalarını da çok merak ediyorum.

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Düzeltme :
f.erince ve devrimk farklı kişiler... Yanlış anlaşılma olmasın :)

f.erince bu arada msnde denk gelemedik, cuma boşum umarım aynı zamanlarda nette oluruz. Görüşmek üzere.

f.erince

Süper Üye
6 Eki 2009
521
2,669
Shevarash arkadaşımızın yönlendirmesi ile "Gölge e-dergi"deki bir çalışmanı görmüş ve acaip çok beğenmiştim.
Dostum sözünü ettiğin acaba hangi çalışma olabilir? O dergi ile bazı sayılarını okumak dışında bir ilişkim olmadı. Habersiz kullanmışlar. Keşke bir söyleselerdi. Hangi sayıda olduğunu söyleyebilir misin?

devrimk

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
19 Ağu 2010
328
1,256
Dostum sözünü ettiğin acaba hangi çalışma olabilir? O dergi ile bazı sayılarını okumak dışında bir ilişkim olmadı. Habersiz kullanmışlar. Keşke bir söyleselerdi. Hangi sayıda olduğunu söyleyebilir misin?

Orada bir yanlış anlama olmuş, benimle karıştırmışlar sizi sanırım.
Gölge'nin sizden habersiz çalışmanızı kullandığını zannetmiyorum ama öyle bir durum varsa o konuyla da ilgilenirim.