Dylan Dog Hoz Comics! Klasik Seri Sayı 25 - Ölümle Oyun

Mehmet Ali

Süper Üye
1 May 2009
3,351
53,692
TAM 35
000-12.jpg

Ölümle Oyun

Moderatör tarafında düzenlendi:

Kroker

Süper Üye
27 Nis 2009
1,742
2,225
O can alıcıya kurşun işlermi acep, hemen indirip okumalı merakımızı gidermeli, Sevgili Mehmet Ali'ye teşekkür etmeli. Sağol, varol dostum.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,186
Nihayet yorucu birkaç haftayı geride bıraktım da foruma uzun nefesli bir göz atma imkanını yakaladım.
Gördüm ki forum yine formda; harika paylaşımlar devam ediyor.
Sağ olasın değerli "Mehmet Ali" kardeşim.
Ellerin dert görmesin.
Sevgi ve saygılarla...

Moderatör tarafında düzenlendi:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,657
Kasımpaşa
Bahar, İstanbul'a en yakışan mevsimdir.
Garip bir şekilde birden bire değişir kent.
Daha da güzelleşir.
Umutlar tazelenir her açan ilk mevsim çiçeğinde
Kızlar oğlanlar piyasa yapar,
oltacılar ha gayret rastgelelerde
simitçiler ve martılar çığlık çığlığa
cami avlularında daha bir keyifle beklenir vakit namazlar
Kediler kovalamakta birbirini
azıcık güneşi görünce dışarılara atası gelir insan kendisini..
Ama istanbul bu..
Ne yapacağı belli olmaz derler ya
döndü geri geldi kış, donduk
yani daha doğrusu dondum sokaklarda
beyaz giyer kış günü hesabı
Tünel'den aşağı vurdum
Yüksek Kaldırım -hınzırca gülmeyin-
galata kulesi boynum tutuldu
Kokusunu duyunca kokoreçe ekmek bandım..
bütün sokakları kazmışlar
birde bakmışım yuvarlana yuvarlana yokuştan karaköy
hızlıca bir balıkçı turu
çok anlarmışım gibi bilgiçlik taslamalar
kim tutar seni
yürü galata köprüsünü
ulan havada ne soğuk be kardeşim
Eminönü, sirkeci, Sultanahmet
Okul çocukları geziyorlar ayasofya, yerebatan sarnıcı
dön geri..
İstanbul böyle güzel..
Kitap güzel..
Bu yazdıklarım Mehmet Ali içindir.
Umarım keyifle okur.
Tüm dostlara selam olsun..

aytekincelen

Süper Üye
15 May 2010
724
193
ellerine kollarına sağlık savok un yazdıklarından sonra çok kuru oldu bu yazdıklarımız onunda diline kalemine sağlık çok teşekkürler

enger66

Onursal Üye
26 Eyl 2010
1,036
3,279
Dylan dog hastası olarak paylaşımın 10 numara....! Teşekkürler...!:)

carson10

Aktif Üye
16 Ara 2012
388
1,155
Bu macera Dylan Dog Top Ten'de: Hikaye olarak üçüncü, ortak çalışma olarak dördüncü, çizim olarak da altıncı seçilmiş.Kapak resmini Angelo Stano, Ingmar Bergman'ın "Yedinci Mühür" filmindeki "ölümle satranç oynayan şövalye" temasından esinlenerek çizmiş.Claudio Chiaverotti ölümün soğukluğunu çok iyi anlatan şaşırtıcı bir senaryo yazmış.Ölüm ana tema olmakla beraber; aşk,ihanet, dostluk, iş hayatı, modern duyarsız toplum konuları da işlenmiş.Macerada, derin koma durumundaki Harvey Burton ölüm meleği (azrail) ile satranç oynuyor.Kaybedeceği mutlaktır fakat onun da son bir hamlesi olacaktır.Macerada oklitizm (gizli ve saklı olanın bilgisi) ya da Ökültizm'e de değiniliyor.Corrado Roi, yaşamsal soruları irdeleyen iyi kurgulanmış bu öyküyü, kanlı ve ürkütücü kadrajlarla mükemmel resimlemiş.Korkutucu atmosferi başarıyla yaratmış.Ölüm kaçınılmaz bir son ve mutlak...Batı toplumları ölümü genelde yok oluş ve bitiş olarak algıladıları için ölümü korkunç ve ürkütücü bulurlar.Hiç ölmeyeceklermiş gibi bu konudan uzak yaşamayı tercih ederler.Doğu'da ölüm daha doğal karşılanır ve ölülerle iç içe bir yaşam sürülür.Japonların evinde ölmüş aile büyükleri için bir köşe bulunur.Mevlana, ölümü Sevgiliye (Rabb'ine) kavuşacağı inancıyla Şeb-i Arus (düğün gecesi) olarak adlandırır.
"Zannetmeyin ki üzüldük.
Zannetmeyin ki öldük.
Bir başka bahar için
Sadece yaprak dökdük..." der.
İnsanların nasıl yaşadığı kadar nasıl öldüğü de önemlidir.Japon samurayları her sabah banyo yaparlar çünkü öldüklerinde temiz ve iyi görünmek isterler.Kiraz çiçeği onlar içi önemli bir semboldür.Kiraz çiçeği kısa bir süre açar.Hayat da böyle kısadır.Kiraz çiçeği kadar taze ve güzel ölmek isterler."Rashomon" filmindeki eski handa şu yazı vardır:"İnsan hayatı,ne kadar kırılgan ve bir sabah çiği gibi geçici."."Samsara" adlı filmde de Budizmin ölüme bakışı bir yazıyla özetlenir.Tapınağa giden genç girişte bir taş üzerinde yazılmış şu soruyu görür:"Bir su damlasını yok olmaktan ne kurtarabilir?". Yıllar sonra tapınaktan giderken taşın arkasındaki cevabı görür:"Denize karışmak". Kıyıya vuran dalga yok olmaz, suya karışır.Dalga sona ermez, başka bir boyutta, büyük aleme karışarak erir.
Orijinal sayısı 66 ve adı "Partita Con La Morte" olan bu şahane macera için sağolun Sayın Mehmet Ali.