Çizgi Roman'da Kalite İstiyoruz!

Futurama

Kıdemli Üye
8 Eki 2013
128
274
Çizgi romanda kalite istiyoruz

Uzun yıllar bekledik; “imrenerek okuduğumuz çizgi romanlar buralara gelse de bizde okusak” dedik.

Sonunda istediğimiz oldu, çizgi romanlarımızı almak için kitapevine gittik ama kapağını açtığımızda şok olduk.

Kaymış balonlar, İngilizce kalmış yerler, çizgi romanda kullanıldığında insanı okumaktan soğutan fontlar…

İnternette para almadan çeviri yapan grupların ışık yılıyla gerisinde kalmış bir şeyle, profesyonel yayınevleri tarafından sanki “alın size çizgi roman” diyerek önümüze atılmış bir şeyle karşılaştık. Şey diyorum çünkü bu özensizliğin adı çizgi roman değil sadece şey.

Çok az yayınevi kaliteli iş çıkarırken, büyük çoğunluğu bu şekilde devam etti ve halen de ediyor.

Bunun için artık yeter diyoruz.

Geçen yıllarda zaten küsüp çizgi romandan soğumuş olan bir kitleyiz, böyle giderse tekrar soğuyacağız ve bunun acısı daha ağır olacak. Ülkemizdeki çizgi roman satışlarının çoğalmasını engelleyen işte budur.

Hiçbir maddi çıkar sağlamayan çeviri grupları sayesinde, ülkemizde orijinali ile aynı kalitede çizgi romanların yapılabileceğini öğrendik. Yurt dışında birçok yerde en iyiler arasında “Türkler bu işi biliyor” diyerek Türk ekiplerin yaptıkları dijital sayılar Türkçe bilmeyenler tarafından arşivlenirken, kendi ülkemizde telifine, çevirmenine, grafikerine para vermiş yayınevleri -bir de bu işten kar elde ettikleri halde- böyle bir şeyi nasıl yaparlar aklımız almıyor.

Diyoruz ki, okuduğu çizgi romanı kalitesiz olduğu için arşivlemeye değer bulmayıp internetten satanlar, yayınevlerinin satışını etkileyen asıl unsurdur. Bunlara destek olup prim kazanmalarını sağlamak yerine bize destek olun ve biz de hak ettiğimiz kalitede çizgi romanları okuyalım, arşivimizden hiç inmesin, siz kitapcılarda 20 tl'ye satarken internetten 2. ellerini 7 tl'ye satılıp sizin müşteriniz çalınmasın.

Bu sektörde artık daha profesyonel iş istiyoruz.

Bir imza da sen at, çizgi romanı kurtar.

Her zaman Tayyip mi oy toplayacak? :)

Son düzenleme:

İskenderunlu

Onursal Üye
29 Tem 2012
5,361
12,903
iskenderun-Hatay
Çizgi romanda kalite çok önemli, Larry Yuma adlı hiç kullanılmamış çizgi romanı geçen gün okurken cildi paramparça oldu..Üstelik çözünürlük son derece kötü.İnanamayanlara fotosu aşağıda..
img1649.jpg

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,642
Bir avuç çizgi roman okuyucusunu cezbetmek yerine, uygun olmayan font, uygun olmayan renk, kapak ve ciltlemeler nedeniyle böyle bir girişim başlatılmış ki, çzigi roman basan yayınevlerinin dikkati çekilsin.

Çizgi roman severlerin bence katılımı sağlanmalı ve yayınevlerinin dikkati çekilmelidir.

Teşekkürler fantoma ben oyumu kullanıyorum.

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,829
Geçen sene Fransa'da 4200 yeni çizgi roman basılmış (artı bir de eskilerin yeni baskıları çıkıyor). Toplam tiraj 30 milyon adet ve son 10 yılda çizgi roman çıkaran yayınevi sayısı iki katına çıkmış.

Gene de geçen sene çizgi roman piyasası "sadece" yüzde altı büyüdü diye bir sürü akil adam toplanmışlar, Fransız çizgi romanını nasıl kurtarırız diye inceleme yapıyorlar. Kararlar arasında serileri sezon sezon çıkarmak ve çizgiromanların minimum 100 sayfa olması var.

Onlar bu şekilde, biz bu şekilde ... Attım imzamı, umarım düzelme olur.

Futurama

Kıdemli Üye
8 Eki 2013
128
274
111 görüntüleme.Hadi diyelim 50 kişi bu konuya girdi.Daha 5 imza ancak olmuş.Yapmayın gözünüzü seveyim."Red Kit - Çeviri Balonlama" diye açsaydım keşke konuyu :)

İskenderunlu

Onursal Üye
29 Tem 2012
5,361
12,903
iskenderun-Hatay
111 görüntüleme.Hadi diyelim 50 kişi bu konuya girdi.Daha 5 imza ancak olmuş.Yapmayın gözünüzü seveyim."Red Kit - Çeviri Balonlama" diye açsaydım keşke konuyu :)
Verdiğiniz Buraya! şeklindeki link okurken pek farkedilmiyor, ben de sonradan linki görüp evet mührünü bastım..Linki www şeklinde adres olarak verseniz hemen dikkat çeker..Şu da bir gerçek ki 5000 imza da olsa yayınevleri umursamayacaktır bile..

Son düzenleme:

Futurama

Kıdemli Üye
8 Eki 2013
128
274

Verdiğiniz Buraya! şeklindeki link okurken pek farkedilmiyor, ben de sonradan linki görüp evet mührünü bastım..Linki www şeklinde adres olarak verseniz hemen dikkat çeker..Şu da bir gerçek ki 5000 imza da olsa yayınevleri umursamayacaktır bile..

Eee "mesih" mi bekliyoruz yayınevlerinin adam gibi çalışması için?

Şöyle bir söz yazayım:

Eğer ülkeni kurtaracak bir lider beklemekteysen,
Ben size hiçbir şey öğretmemişim demektir!

Ne kadarlık bir kesim çizgi roman satın alıyor düzenli olarak?Ben cevaplayayım en fazla 500.O kesimin de istediğini yapamayacaksan o işi bırakacaksın arkadaş.Yeteri kadar insanla dünyayı bile değiştirebilirsin.Yeter ki baştan bırakmayın.Böyle önyargı ile bir yere de varılmaz, sayın; İskenderunlu.

Ayrıca öneri için de teşekkürler.Büyüteyim biraz onu.

nireng

Çeviri & Balonlama
20 Nis 2010
439
3,788
"Çizgi Roman'da Kalite İstiyoruz"
Çünkü....

ActionComics011300ccedilSayfaKar15F01310la15F0t1310rma.jpg

Action Comics 01 İç Sayfa

ActionComics021300ccedilSayfaKar15F01310la15F0t1310rma.jpg

Action Comics 02 İç Sayfa

ActionComics031300ccedilSayfaKar15F01310la15F0t1310rma.jpg

Action Comics 03 İç Sayfa

ActionComics041300ccedilSayfaKar15F01310la15F0t1310rma.jpg

Action Comics 04 İç Sayfa

Not: Özellikle belirtmeliyiz ki üzerinde çok fazla çalışılmamıştır.
Yorum sizlerin.

Son düzenleme:

akim

Kıdemli Üye
29 May 2011
199
418
Sanırım şuan kuyuya bir taş atmış oluyoruz. Umarım bir değil bir çok akıllı çıkarda, bizim taşları kuyudan çıkarmayı başarır. Ve umarım sesimizi birileri duyar...