Söylesene Bugün Günlerden Ne?

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,087
36,747
İstanbul
Ama sabret, bu müzik adalet için çalacak...

Bugün 5 Kasım!

Alan Moore ve David Lloyd'un yazıp çizdikleri muhteşem bir eser V for Vendetta. Bugün 5 Kasım. Atlamamak, unutmamak gerek.

Aynı isimli filmden bazı replikler:

"Bu maskenin ardında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var, ve fikirlere kurşun işlemez!"

"Artık korkun kalmadı, özgürsün..."

"Aynaya baktığınızda suçluluk duyuyorsanız gerçekleri öğrenmişsinizdir..."

"Binalar semboldür, yok etmenin bir sembolü. Sembollere insanlar güç verir, tek başına semboller anlamsızdır, ama yeterli sayıda insanla binaları (sembolleri) havaya uçurmak, dünyayı değiştirir."

"Cahilliklerini örtmek için fazla konuşmak ve bilgili gibi gözükmek isteyenlerin yaptığı tek şey saçmalıktır."

"Çünkü sözler yerine kaba kuvvet kullanılabilse de kelimeler kudretini hep koruyacaktır ! Kelimeler anlama ulaşmanın yollarını ve dinleyenlere hakikatin teleffuzu gösterir."

"Dans edilemeden yapılan devrim yapılmaya değer değildir."

"Dünyadaki herkesin isteyeceği bir şey biliyorum: Özgürlük!"

"Eğer bir konu hakkında bilgin yoksa ve bunu söyleyemiyorsan yapacağın en doğru şey susmaktır."

"Fazla konuşmak insanın ne kadar fazla bilgisi olduğunu değil sadece ne kadar geveze olduğunu gösterir."

"Gerçeğin gücü ile yaşadığım sürece kainatı bile fethedebilirim..."

"Hareketinizden suçlanacak biz değiliz... Bunu kanıtladınız... Bu yüzden kötülüğün üstüne şeker serpeceğiz..."

"Hatırla, hatırla, 5 Kasım gününü hatırla, patlamayı, ihaneti ve komployu, bu ihaneti unutmak için hiçbir neden bulamıyorum."

"İnsanlar hükümetlerinden değil, hükümetler insanlardan korkmalıdır..."

"Konuşmaya çalışılan her yerde coplar söz alıncaya kadar sözler her zaman gücünü korumaya devam eder..."

"Korku, bu hükümetin esas aracı haline geldi."

"Kurşunlarınız var, ancak silahlarınız boşaldığında ölmüş olmamı ümit edin. Şayet ayakta kalırsam silahlarınızı dolduramadan ölmüş olursunuz."

"Özgür olmak herkesin hakkıdır ama özgürlükleri kısıtlamak sadece tanrının elinden gelir."

"Ve sen bütün alçaklığını ortaya çıkardın ve yine sen kutsallığı kullanarak eziyet ettin. Aziz kılığına girerek şeytanın rolünü üstlendin. (Piskopos: Lütfen merhamet et!)Bu gece olmaz, piskopos bu gece olmaz."

"Verilecek tek karar intikamdır. Bir kan davası, ve bir amacı var boşuna değil. Değerler ve dürüstlük vakti geldiğinde kazanacak, ve zulüm son bulacak biliyorum."

"Yeryüzündeki tek gerçek mutluluk, kendi sahte kimliğimizin zindanından kaçabilmektir."

"Bize insanları değil fikirleri hatırlamamız söylendi. Çünkü bir adam yenilebilir, yakalanabilir, öldürülebilir, unutulabilir. Fakat bir fikir 400 yıl sonra bile hala dünyayı değiştirebilir. Fikirlerin gücüne ilk elden tanık oldum. Fikirler uğruna ölen ve öldüren insanlar gördüm. Ama bir fikre dokunamaz, tutamaz hatta öpemezsiniz. Fikirler kanamaz, acı çekmez ve sevmezler. Ve özlediğim şey bir fikir değil, bir adam. 5 Kasım’ı bana hatırlatan adam... Asla unutmayacağım adam..."

Kaynak:

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,448
hiçbiryerde :)
Akşam baktım da bir yorum yazamadım
bu "güzel" konuya.
Filmin en güzel sahnelerinden biridir,
müthiş, insanın yüreğine işliyor bazı düşünceler...
Bilimkurgu tarzında bir film izlemiştim "Metropolis" diye,
1927'de gösterime girmiş fakat geçen yıl ilk kez
izlediğimde tüm devrim yaratan sanat eserleri
gibi eskimiş duygusu uyandırmadan etkilemeyi başarmıştı.
V for Vendetta'daki bu sahneyi
çağrıştıran sahneler de vardı diye hatırlıyorum...
Teşekkür ederim dostum...