Sınıfta Kaldım

Şükrü

Çeviri & Balonlama
16 Şub 2011
1,286
2,168
Far Far A Way
Merhaba. Şu an kendi üstümdeki
hüznü atamadan... Sizlere bunu yazmak
istedim. Bilmiyorum belki yeri burası
değil. İkinci sorumluluk sınavında
2 ders birden verdim. Ki bunların ikisi de
sayısal dersler. Matematik ve Biyoloji.
Coğrafya'dan 33 almışım. Tek sevmediğim
sözel derstir kendisi. Bilmiyorum neden
bu kadar kötü aldım. :( Coğrafya olmasa
zayıfım tek derse inecekti. Biliyorum hiç
çalışkan değilim. Afedersiniz. Çizgi roman
forumunda ne yazıyorum. Bilmiyorum
gidişatım iyi değil. 9. Sınıfı tekrar okuyacağım
artık. İnşallah buraya vakit ayırdığım için kızmazsınız.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,087
36,747
İstanbul
Elbette kızmayız ama üzülürüz, sevgili Şükrü. Biz sadece çizgi romanı değil hayatı da paylaşma iddiasında değil miyiz?

Nasıl sınıfta kalınıyor, kaç dersten kalırsan sınıfta kalıyorsun tüm bunlara dair bir fikrim yok, üzüntünü paylaşmaktan başka bir şey gelmiyor elimden. :( Anlaşılan biraz daha ağırlık vermen gerekecek derslerine.

Canını çok sıkmadan, önüne bakman en doğrusu galiba artık. Ortaokulda, lisede dersleri çok iyi olmadığı halde çok başarılı olan epey tanıdığım insan oldu. Bu yüzden sen de çok canını sıkma. Yine de derslerine biraz daha asılırsın, olur biter. Bu yıllar önemli. Biraz daha gayret... Olmaz mı?

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,122
Sevgili kardeşim; bu duruma çok üzüldüm,hüznünü bende paylaşıyorum. İnşallah af çıkar da bir üst sınıfa devam edebilirsin.Zamanın da benim de başıma gelmişti ve af sayesinde bir üst sınıfa geçmiştim. Matematik ve Biyoloji'yi verip sözel ders coğrafyayı verememen ne büyük şanssızlık. Kurul da geçme imkanı olmaz mı acaba?
Neyse çok üzme kendini daha çok gençsin.

Şükrü

Çeviri & Balonlama
16 Şub 2011
1,286
2,168
Far Far A Way
Kurul mu? İlk defa öyle bir şey duyuyorum.
Zaten bu bir defalığına daha bütünleme yerine
sorumluluk sınavıydı. Okulların açılmasına
az kaldı böyle bir şey yaparlar mı bilmem.

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,555
Midgard
Seni en iyi ben anlarım sanırım Şükrü. Geçen yaz şuan yaşadığın duyguları yaşadım bende. Ailemin zoruyla gittiğim Anadolu Lisesi'nde 9.sınıfı bütlerle,zor bela geçebilmişken alttan bıraktığım 2 ders yetmezmiş gibi 3 ders daha zayıf gelmişti. Mat 2 ve geometri çözemediğim için dersleri veremedim bi' türlü. Her yolu denedim. Öbür derslerin sınavlarına giremiyordum zayıfım olduğu için. 2.8 ortalama ve 3 zayıfla kalmak şaka gibiydi hemde zayıfları azaltmış, alttan bir dersi vermişken. Sınıfta kaldığım ilk gün ağladığımı bile biliyorum.

Sonra düz liselerde ortalamanın 2.5 ile geçildiğini duydum düz liseye aldırdım naklimi. Çok sevdiğim arkadaş ortamından ayrılmak da çok koydu. Pişman mıyım değil miyim inan şimdi de bilmiyorum.

Sen lise 1sin değil mi? Kaç zayıfın var? Ortalaman tutmasa bile alttan ders bırakarak filan geçebilrisin belki. İyice araştır onları. Ne olursa olsun Şükrü, asla pes etme.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,732
Kıbrıs
Bir mekteplimiz de Şükrü imiş.Ben de emekli bir öğretmenim.Kıbrıs'taki sistem de büyük ölçüde Türkiye'nin sistemi.Tam anlamadım ama 3 dersten sorumluluk sınavına
girdin;Matematik ve Biyoloji'yi geçtin ve sadece Coğrafya'yı geçemeyerek direk sınıfta
mı kaldın?
9.sınıf yani eski sistemde lise 1.sınıf çok zordur.Sayısal,sözel dersler birlikte okutulur.
9.sınıf Coğrafya da en sevimsiz,sıkıcı konulardan oluşur.Dünyanın dönüşü,enlem boylam
hesaplamaları v.s.
Coğrafya'dan aldığın 33 kötü bir not değil.Sınavı hazırlayan komisyon takdir hakkını
kullanarak bunu geçer not ilan edebilirdi.Hele de sınavda başarı çok düşükse! Kağıdının
tekrar okunmasını isteyebilirsin.Belki komisyon yeni bir değerlendirme yapabilir.
Hiçbirşey olmazsa da üzülme.Sağlam bir temelle yoluna devam edersin.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Yazdıklarına üzüldüm kardeşim umarım bir şekilde sınıfını geçersin, geçemesen de dünyanın sonu değil ya; seneye işleri daha sıkı tutup bu sene yaşadığın üzücü durumlarla karşı karşıya kalmazsın. Allah daima yardımcın olsun..

Tombrax

Aktif Üye
3 Ağu 2010
397
349
İzmit/Gölcük
Lise 1'de benim de 7 zayıfım vardı hepsini aynı sene Haziran ve Eylüldeki bütünleme ve sorumluluk sınavlarında verdim kurtuldum başka bir arkadaşımın 3 zayıfı vardı. O, sorumluluk ve bütünleme sınavlarına o sene girmedi sınıfı sorumlu geçti.
3 zayıfla sınıfı sorumlu geçebiliyorsun ancak daha sonra sorumluluk sınavlarında o 3 dersten mutlaka geçer not alman lazım yoksa mezun olup diplomanı alamıyorsun, benim bilgim böyle tabi yönetmelik değişmediyse.

birmehmet

Süper Üye
4 Eki 2009
554
423
Genç dostum,
bir öğretmen olarak söyleyebileceğim tek şey: Yılmaman, planlı çalışma ile yoluna devam etmendir.
Hiç kimse öyle bir süper zekaya sahip değildir, önemli olan azimli olmaktır.
ben dahil zayıf dersi gelmeyen veya yıl kaybetmeyen ( Dersahede bir sene harcadım ) kaç kişi vardır ki?
daha yolun başındasın, önemli olan hatalarından ders çıkarmandır, şu an geriye dönüp, şunu yapmasa idim başarırdım veya yapsa idim rahat geçerdim diyeceğin şeyleri listele ve hayatının geri kalanlarında bunları uygulamaya çalış.
hayattan ders almasını bilene, hataları birer hediyedir. buna tecrübe deniyor.
bundan sonraki çalışmalarında başarılar, Allah yardımcın olsun.

not: şahsen benim en zayıf olduğum ders te çoğrafya idi, ve hala öyledir :(

12 Şub 2010
15,006
543,719
Öğrenim hayatındaki kaybının sadece bir yıl ile kalmasına gayret et sevgili Şükrü.
Benim üniversitede kaç yıl kaybettiğimi bilsen üzüntün azalırdı:)
Geçmiş olsun kardeşim.

Kalmana neden olan dersin belli olması üzerinden 60 gün geçmemişse hemen dava açma yoluna gidebilirsin. O süre de geçmişse yapacak bir şey var mı bilmem.

Sınıfta kalman kesinleştiyse de dünyanın sonu değil, geçmişi bırak, geleceğe bak. Konuyu değiştireyim de biraz gülümsetmeye çalışayım seni.

Şu comics ve DC evrenlerinde, paralel dünyalarda gezeceğin yerde fumetti evreninde:) dolaş ki, coğrafyana yararlı olsun. Teksle, Zagorla birlikte dünyanın her yerini gezersin. Martin Amcayla hem tarih, hem de coğrafya derslerin başarılı olur. Yer ve ülke isimleri, dünyadaki yerleri, coğrafi özellikleri gibi bilgileri çaktırmadan ve ders kitabındaki gibi sevimsiz bir şekilde değil, zevkle öğrenirsin. Bu bilgileri unutma sorunun da olmaz.
Teksas, Tommiks, Teks ile tüm Amerikayı, Martin ile dünyanın her yerini, Zagorla Amerika ve Afrikayı, Mister No ile Güney Amerika ve uzak doğuyu, Karaoğlanla Orta Asyayı yalar yutarsın. Ekonomileri, halkları ve örf adetleri hakkında da bilgiler çoktur.

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,100
İstanbul
Sevgili Şükrü, sınıfta kalmış olmana üzüldüm. Ancak sadece coğrafyadan kalmış olamazsın. Okul türün nedir bilmiyorum ama şu anda 9. sınıfta not ortalamasını tutturmak kaydı ile 3 dersten başarısız olsan dahi sınıfını geçiyorsun. Ya başka zayıf derslerin var veya not ortalamasını (2,5) tutturamadın.
Sene içinde öğretmenlerine bela olan öğrencilerden olmadığı sürece ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarında öğretmenlerin ne kadar töleranslı kağıt okuduklarını kendimden bildiğim için dava vs. gibi yolları unut ve yaşananlardan ders alarak önümüzdeki sene derslerine daha çok çalış ve başarılı ol.
Ben hiç sınıfta kalmadım ama liseden sonra bir yıl üniversite sınavını kazanamadım. Al sana yıl kaybı. Senin için de değişen bir şey yok sayılır. İnsan hayatında bir yıl tölere edilir bir zamandır.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,448
hiçbiryerde :)
Arkadaşların yazdığı gibi önemli olan
senin her zaman en iyisini yapmaya çalışman.
Çoğumuz bir dönem kaybetmişizdir,ben de dahil,
hiç canını sıkacak bir şey yok sevgili Şükrü.
Bundan sonra dikkat etmen gereken şey
her şeyi dengeli yapmak olsun.
Hayatında ders çalışmak ta olmalı,
çizgi roman da,oyun da olmalı,arkadaşların da.
Günde birer saat ayırsan hepsine,hem
derslerini iyi takip etmiş olursun,
hem de zamanını iyi değerlendirirsin.
Hiç canını sıkma ve mutlaka bir kaç yere
sor,sınıfı geçmenin yollarını bulabilirsin
öğretmen arkadaşlarımızın dediklerine göre...

kartal

Onursal Üye
17 Şub 2011
4,294
4,473
Sevgili Şükrü ben Lise 1 de Matematik dersinden bütünlemeye kalmıştım,üniversitenin ilk yılında da devamsızlıktan sınıfta kalmıştım.Ama şimdi bir Matematik öğretmeniyim.Şunu demek istiyorum,geçmişe üzülüp ''keşke''demek yerine o geçmişten ders çıkarmak en iyisi bence.
Yazdıklarından yaptıklarından,senin ne cevval bir kişi olduğun zaten belli.Boşver,önüne bak herşeyi başarırsın,sevgiler.

Şükrü

Çeviri & Balonlama
16 Şub 2011
1,286
2,168
Far Far A Way
Bir konuyu açıklığa kavuşturayım.
İlk dönem 3, ikinci dönem 7 dersten 1 aldım.
Yani zayıflarım bunlar. Geçerli olan da 2. dönem.
İlk sorumlulukta İngilizce'yi verdim 6 kaldı.
İkinci'de ise matematik ve biyoloji'yi verdim. Kaldı 4.
Coğrafya'yı da versem 3 kalıyordu. Annem 2,95'de
kaldığımı söylüyor. Fakat ben 117'li sayıyı geçtim.
Sanırım ağırlıklı not ortalamasıydı. Annem diyor o
not geçerli değil. Ben de boşuna mı karneye yazdıklarını
soruyorum. Annem müdür yardımcısıyla konuşmuş.
Hiçbir çarenin olmadığı söylenmiş. Bu arada
benim sorumluluklar hariç sene sonu ağırlıklı
not ortalamam 108'di. Sistemi ben çözemedim.
Siz çözersiniz lütfen haber verin.

hozal

Yeni Üye
28 Ocak 2013
50
101
Sakın tahsil hayatınıza son vermeyin...Sonra çok çok pişman olursunuz...Ders çalışmak sevilmeyen bir iştir.Ama belli yaşlarda bu iş şart...Bu sorumluluğunuzun bilincinde olun...Herşey zamanında olmalı...Kendinize bir program yapın...Günün şu saatlerinde ders çalışacağım diye zamanınızı ayarlayın...Ders çalışmak zor gelebilir ama ne yapacaksınız mecbur hissedin; geleceğinizi düşünün;sonra pişman olmayın...Size başarılar diliyorum.

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,448
8,400
İzmir
Takmaaa, hiçbir şey olmaz. Nasıl olsa verirsin o dersleri. Bak ben iki üniversite okudum, biri turizm ve otelcilik, diğeri de İktisadi ve İdari Bilimler. Ne iş yapıyorum? Hastanede özel güvenlik. Ne alaka, değil mi? Hayatın insana ne getireceği hiç belli değil. Kim bilir, belki çok istediğin bir bölümü kazanacaksın? O yüzden şimdiden moralini bozma, derslerine sıkı sıkıya çalışmaya bak.

kopekbaligi

Yeni Üye
17 Ara 2011
18
31
aklıma fakültedeyken bir tek Atatürk ilkeleri dersinden geçtiğim günler geldi.
diğer tüm derslerden kalmıştım. ama ertesi sene hepsini vermiştim. olacağı varmış olmuş.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,992
13,512
Sınıfta kalmana hem şaşırdım hem de üzüldüm. Şaşkınlığım iki nedene bağlı; Birincisi senin gibi günümüz gençliğinin gittiği istikametin tersine gidip bir şeyler üretme gayretinde olan birisinin sınıfta kalması, ikincisi de zaten mecburi olan lise eğitiminde kalınabiliyor olması.
Buradaki büyük abilerin de başından buna benzer olaylar geçmiş. Bundan sonra sana düşen, keşke demeyip bir dahaki sefer demen. Hayat bu, herşey olur. Önemli olan sağlık olsun.

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,729
Derslerini düzgün çalıştıktan sonra mutlaka başarırsın kardeşim. Emek vermeden olmuyor hiç bir şey. Zayıf geldiğine göre çalışman yeterli gelmemiş demekki. Biraz daha gayret. Çalışmayla aşarsın hepsini. Sonra da bu hatıraları hatırlayıp "ne günlerdi be" dersin...

Başarılar
Lami Tiryaki

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,227
Kamlançu
Öncelikle geçmiş olsun Şükrü.
Okul döneminde insan pek önem vermiyor derslere. Arkadaşlar, oyun, eğlence, internet vs derken insan o kadar şeyle meşgul oluyor ki dersler ister istemez aksıyor. Benzer şeyleri yaşamış birisi olarak tavsiyem zamanını bölmen. 1 saat internet, 1 saat ders, 1 saat arkadaşlar vs şeklinde. Tabi bu ayrılan saatleri bir başkası için asmadığın sürece başarılı olursun.