Resim Düzeltme

Şükrü

Çeviri & Balonlama
16 Şub 2011
1,286
2,168
Far Far A Way
Geçen gün bir büyüğüm dedelerinin
Osmanlıdan kalan fotoğraflarını
gönderip elimden geldiğince düzeltmemi
istedi. Fakat ne yaptım ne ettim düzeltemedim.
Bunu yapamazsam çok mahcup olacağım
yardımcı olacak olan var mı?

reatavc2001.jpg

reatavc001.jpg

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,733
43,999
denize sıfır
3 ay önce dijital fotoğraf makinası almıştım kendi resim işleme programını cd olarak vermiş oldukça kapsamlı onu yükleyip vereyim biraz kurcala.geç vakitte olsa gönderirim.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,991
13,508
Resimlerin durumu verdiğin örnekler gibiyse çok fazla düzeltme şansın yok gibi duruyor. Resimlerde detaylar kaybolmuş. youtube'da photorestoration diye arat epey bilgi alabilceğin video var. Kullanacağın yazılımın photoshop olduğunu belirtmeme sanırım gerek yok. Zaten sen de bu yazılıma aşinasın.

prestij16

Süper Üye
9 Ağu 2010
2,585
3,389
foto yada video gibi dosyaların düzenlenmesinde en önemli unsur eldeki ham maddenin durumu
o sebeple daha güzel taramanın yollarını arayarak eldeki ham maddenin kalitesini dahada arttırabilirsin
biraz daha karartarak taramaya çalış, buluğ olmuş resimler
en önemlisi yüz kısımları, gözleri dahada iyi çıksın
elbiselere her türlü editasyon gider ama yüz biraz daha iyi çıkması gerek :wbtr:

moondalina

Yeni Üye
13 Haz 2012
31
66
Gaziantep
bence telefonla da olsa, fotoğrafını çek daha sağlıklı. ordan kesip, biçip, restore edilir. ama göründüğü üzere tarayıcın pek iyi tarayamamış.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,943
Fotografların orijinalleri mi flu, yoksa fotografı çoğaltmak için fotograf makinesiyle başarısız bir reprodüksüyon çalışması mı yapılmış? Yani elinizdeki materyal fotograf kağıdı mı sayısallaştırılmış bir dosya mı?

Eğer fotograf kağıdı ise tekrar ve yüksek çözünürlükte (600 dpi) tarayın, kayıpsız jpg veya tarayıcınız destekliyorsa raw (tiff) modunda kaydedin, buraya dosya linki olarak yükleyin. Elimden geleni yapmaya çalışırım. Doğrusu ilk fotograf o kadar netlik dışı ki, pek umut yok onun için, ama ikincisi kabul edilebilir bir düzeyde kurtarılabilir.

Buraya yüklediğiniz jpeg üzerindeki düzeltme girişimi aşağıdaki sonucu verdi. Daha yüksek bir tarama veya jpeg sıkıştırması nedeniyle daha az hasar görmüş bir dosyadan daha iyi bir sonuç çıkarmak mümkün olabilir.

hyd3b.jpg