3. nesil çizgiromanlar geliyor

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,727
Kdz. Ereğli
Bir: Bunu okuyacak nitelikte bir tableti bize kakalıyorlar. Kapitalizm yani...
İki: Okuyacağımız çizgi romanın bu versiyonu için ayrı para istiyorlar... Yine kapitalizm.
Üç: Bir süre sonra yenisini depolayacak yer bulamayınca--ki görünüşe bakılırsa öyle megabaytlarla kurtarılacak işe benzemiyor--bir hafıza bankası kakalayacaklar... Üstelik tabletteki çizgi romana, kağıttaki gibi "Bizim" ya da "Benim" diyemeyeceğiz. Ah bu Kapitalizm.
Dört: Kütüphanede arşivleyemeyeceğiz, hafıza bankasında arşivlediğimiz de bir süre sonra elektronik bir kafayı yeme olayı yaşayacak. Bu teknoloji. Fakat bir nesnenin bozulma süresini kısa tutan kapitalist bir yaklaşım olduğuna dair bir arkadaşımın derlediği kapsamlı bir makale okudum geçenlerde. Kapitalizm orada da var galiba.
Beş: Sonunda yeniden nerede o kağıttan okuduğumuz Çizgi Romanlar diyeceğiz. Bu arada yeni bir numara deneyecekler... Kapitalizm böyle ya...Mutlaka kendini yeniden üretecek.

Bunlara bir dinozorun--nesli tükenmiş başka bir canlı da olabilir--sayıklamaları da diyebilirsiniz. Bana göre hava hoş.

gobalak

Kıdemli Üye
6 Tem 2011
183
271
İstanbul
animated gif formatında olursa photoshop gibi bir program ile açılabilir. Hareketler layer halinde görülür. Tek sorun her karedeki yazılar olur.

Java veya benzeri bir yapıda olursa, yapı incelenebilir.

Flash tarzı bir yapı ise ona göre de uygulamalar mevcut diye biliyorum.

Burada örneği verilen yeni nesil çizgi roman olarak sunulan yapıların benzerleri eskiden etkileşimli cd olarak sunulurdu.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,464
26,954
Bana göre; çizgi roman, kitap demektir.Kitapta kitaplıkta olur.Gerisi hikaye...

AhmetCanal35

Süper Üye
29 Mar 2018
385
785
İzmir
Kitaplığımda 900ü aşkın kitap var. Ama ben Kobo ile okuyorum her kitabımı. Evet kağıt kitap çok güzel bir şey ama elektronik olarak okumak daha kolay, daha hafif. Bana göre teknolojinin her nimetinden faydalanmak gerek.

Çizgi romanlarıda tabletten ve kobodan okuyorum. Yeni nesil çizgi romanlarıda Türkçe olarak görebileceğimizi şuan için pek düşünmüyorum. Ama olursa ki umarım olur çok güzel bir gelişme olacak. Düşünsenize üç boyutlu film gibi çizgi roman okuyor olacağız. Harika bir şey bu.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Artık çizgi roman okumak ile çizgi roman izlemek arası bir noktadayız.Kişisel çizgi roman yapma programları gelişirse kendim çizer kendim okurum.Teknolojiye direnmek çok zor olsa da kaçınılmaz gerçeklik sarı sayfaların yükselişi.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Bu konuyu "hggurak" dostumuz geçen yıl bu aylarda dikkatlerimize sunmuştu.şurada. Ayrıca bu konu altında "hggurak"ın daha önce yaptığı kendi denemelerine ait bağlantılar da var.

Bu konuda geçen yıldan bu yana yeni gelişmeler olup olmadığı hususunda bizi motive ettiğin için teşekkürler "aksamsefasi".

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
...
Dört: Kütüphanede arşivleyemeyeceğiz, hafıza bankasında arşivlediğimiz de bir süre sonra elektronik bir kafayı yeme olayı yaşayacak. Bu teknoloji. Fakat bir nesnenin bozulma süresini kısa tutan kapitalist bir yaklaşım olduğuna dair bir arkadaşımın derlediği kapsamlı bir makale okudum geçenlerde. Kapitalizm orada da var galiba.
...

Bu bana youtuber "Barış Özcan"ın "117 Yıldır Yanan Ampul" videosunu hatırlattı. "Kapitalizm'in görünmeyen eli"ni çok iyi anlatıyor.

117 Yıldır Yanan Ampul