Tarayıcı Tavsiyesi

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,229
Daha önce buna benzer bir başlık açıldıysa arkadaşlar taşıyabilir. Ben bulamadım. Yine de yanılmış olabilirim.

Tarama yapmayı çok istesem de elimdeki tarayıcı (yazıcı) çok eski ve artık iş görmez oldu. Taramaları daha önce iki elim derginin üst sağ ve sol ucunda, dirseklerim de derginin alt sağ ve sol ucunda olarak yapıyordum. Her sayfa 30 saniye sürdüğünden, 64 sayfalık bir dergiyi taramam 4-5 saatimi alıyordu.

Dergilerin orta kısmını taramak (yazıların görünmesi) çok zor oluyor. Hem zaman hem de tarama kolaylığı açısından (yani eller, dirsekler, ağır cisimler koymadan) önerebileceğiniz bir tarayıcı varsa çok memnun olurum. Fiyat olarak maalesef 750 lira civarında olursa iyi olur. Epeyce bir dergi arşivi edindim ve taranmayı bekliyor.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,406
Bu konu ile ilgili daha önce forumda görüşler dile getirilmişti.Hatta yanlış hatırlamıyorsam Sevgili " Yeryüzü " tarafından Canon markasının kısa sürede 4 saniye kadar tarama yaptığı belirtilerek en iyi markalardan birisi olduğu belirtilmişti.Hafızam beni yanıltmıyorsa.
O konuda ki görüşlere bakabilirsiniz.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

Sevgili "swingtex", 4 yıl önce "Resimli Anlatımlar" bölümünde Taranmış sayfa kenarındaki bulanık şerit başlıklı bir konu açmıştım. O konuda sanırım sizin de karşılaştığınız bir sorunu irdelemiştim. Ayrıca konunun altında tarayıcı tavsiyesinde de bulunmuştum. Plustek'in tarama camını tarayıcının en kenarına taşıdığı modellerinde bu sorun aşılmış. Ayrıca bir sayfayı 30 saniyede taradığınızdan bahsetmişsiniz. Benim kullandığım Plustek'te galiba 3 saniyeden az sürüyor. Benimki A3 tarayıcı, ama A4 modelleri de vardı (daha hesaplıydı).

Şimdi dolar çok fırladı, tarayıcı fiyatları da tavan yapmıştır muhakkak. Satın alırken büyük fedakarlıkta bulunacağınız kesin. Ben aldığımda çok pahalı gelmemişti doğrusu. Uzun yıllardır kullanıyorum, ama ödüm kopuyor bozulacak diye, zira artık yenisini almam çok zor.

Plustek_h_z.jpg

Son düzenleme:

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,993
13,518
Eğer dergileri keserek taramak gibi bir düşünceniz varsa kesinlikle sayfa tarayıcılardan edinin. Arkalı önlü tarayabiliyorlar ve bu müthiş bir kolaylık. Keserek kitap taramak için de bundan daha iyisi yok. Tek dezavantajı kitapları ve derileri kesiyor olmanız. Gözden çıkardığınız dergiler ve kitapların en kaliteli şekilde taranması için uygun olur. Fiyatları pahalı ancak ikinci el uygun fiyata ve sizin bütçeniz dahilinde rahat bulunur.

Dergilere, kitaplara kıyamam derseniz A3 tarayıcı alın. En azından iki sayfayı yan yana tarar ve kısmen zamandan kazanabilirsiniz. Bu tarayıcılar da oldukça pahalıdır. İkinci el sitelerindeki satışları takip ederek uygun bir tane alabilirsiniz.

Fujitsu'nun hem düz yatak hem de sayfa tarayıcılı modelleri var. Bir ara ikinci elde bol bulunuyordu. Hala var ama fiyatlar sanki artmış. Keserek taramak ve kesmeden taramak için idealler. Hızları da gayet iyi.

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,229
Ne yazık ki arama sırasında görememişim, ve uzun süre geçtiği için unutmuşum. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,229

Sevgili "swingtex", 4 yıl önce "Resimli Anlatımlar" bölümünde Taranmış sayfa kenarındaki bulanık şerit başlıklı bir konu açmıştım. O konuda sanırım sizin de karşılaştığınız bir sorunu irdelemiştim. Ayrıca konunun altında tarayıcı tavsiyesinde de bulunmuştum. Plustek'in tarama camını tarayıcının en kenarına taşıdığı modellerinde bu sorun aşılmış. Ayrıca bir sayfayı 30 saniyede taradığınızdan bahsetmişsiniz. Benim kullandığım Plustek'te galiba 3 saniyeden az sürüyor. Benimki A3 tarayıcı, ama A4 modelleri de vardı (daha hesaplıydı).

Şimdi dolar çok fırladı, tarayıcı fiyatları da tavan yapmıştır muhakkak. Satın alırken büyük fedakarlıkta bulunacağınız kesin. Ben aldığımda çok pahalı gelmemişti doğrusu. Uzun yıllardır kullanıyorum, ama ödüm kopuyor bozulacak diye, zira artık yenisini almam çok zor.

Plustek_h_z.jpg

Aradığım her şey mevcut fakat fiyat (geçen yıl olsa belki de) şimdi o fiyatı vermek zor benim için.

Bir diğer nokta da alacağım tarayıcı da A4 den daha büyük dergi, kitapları tarama özelliği olması. Bazıları sadece A4 boyutundakileri tarıyormuş. Başka nokta da az da olsa illaki üzerinden baskı uygulamak gerekecektir. Net çıkartalım derken tamamından olmak gibi bir sorun da var.

Böyle faydalı bir şeyi yapmak neden bu kadar zor oluyor. Tamamen başkalarının faydası için bir şeyler yapmak istiyorsunuz ama onun için bile bir sürü engel çıkıyor. Çok dertliyim.

Hem büyüklük hem de ortadaki yazının (resimlerin) görünmediği yeni dergi, kitaplardan örnek vereyim.
g6aL3O.jpg

9NypJN.jpg

qvL2od.jpg

Yazıların bir kısmı görünmedikten sonra taramanın anlamı da kalmayacak. Konuyu biraz dağıttım galiba, kusura bakmayın.

Son düzenleme:

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,229
Son kez rahatsız edeceğim. Scanfan abinin diğer yazısını da okudum da bana lazım olan A3 boyutlu, renkli, Ccd sensörlü ve kalın dergi ve kitapları tarayan ve 1000 lira altında bir tarayıcı sanırım.Bu şekilde tavsiye edeceğiniz bir tarayıcı var mı? Ben biraz yabancıyım. Bulmak da zorluk çektim.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

Sevgili "swingtex", bir de tarayıcı olmadan kitap taramak için alternatif çözümler var, bunları da düşünebilirsin. Aslında DIY (kendin yap) türü tarayıcı yapan ve kullanan sayısız amatör var, Youtube'da bunların videolarını bulabilirsin (ben de yapmıştım eskiden). Ön koşul oldukça iyi (ortalama) bir dijital kamera veya iyi bir cep telefonunuzun önceden mevcut olması. Bu konuda bazı konular açmıştım, biri de şurada: Kitap tarama aparatı. Bir göz atın, hem oldukça zevkli bir konu, kendimde biraz enerji bulabilsem yeniden bu işle uğraşacağım (ama ne yazık ki dijital kameralarım ve kullandığım cep telefonum çok eski, çözünürlükleri artık düşük kalıyor).

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

Youtube'da çok sayıda "DIY (kendin yap) kitap tarayıcı" videosu var. Ama aşağıdaki şu videoda kitap (veya dergi), tıpkı "Plustek" tarayıcısında olduğu gibi el yapımı tarayıcının camına tıpkı bir eğere oturtur gibi oturtuluyor. Böylece ciltli kitabın cildi bozulmuyor, sayfa cilt dikişine kadar düzgün biçimde cama oturduğu için sayfanın her noktası net kalıyor. Ucuz malzemelerle üretilmiş. Görüntüler standart cep telefonuyla çekiliyor. Video Japonca ama anlatılmak istenen rahat anlaşılıyor (zaten gerekli yerlerde İngilizce altyazılar eklenmiş). İnternette bunun benzerleri de vardır mutlaka. Bazı siteler planlarını ve malzeme listelerini de veriyorlar.

book shooter 5 (DIY tarayıcı)

Son düzenleme: