Telefon ile tarama ne kadar sağlıklı olur?

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,217
Bu konuda daha önce konuşulmuş ise başlık taşınabilir.
Akıllı telefonlar artık iyice hayatımıza girmiş durumda. Sormak istediğim bir konu var. Telefonda tarama ile ilgili Camscanner ile My Scans gibi uygulamalar gördüm. Eğer bunlarla tarama mümkün olursa haftada, ayda bir tane tarama yerine günde bir tane ekleme olanağı bulabilirim. Özellikle de A3 boyutlu dergiler için büyük bir kolaylık olur. Ama görüntü ne kadar sağlıklı olur orasını bilmiyorum. Sizlerin tavsiyesini almak isterim.

atlas364

Süper Üye
13 Tem 2009
629
1,388
Camscanner güzel bir program , bir çok belge ve yazışmaları okunur şekilde tarayıp netleştiriyor , ama çizgi romanda nasıl bir sonuç alınır bilmiyorum , denemek lazım

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,097
İstanbul
Aslında oldukça başarılı uygulamalar var. Ben denemelerimde taranacak belgenin veya sayfanın her noktasına eşit olarak ışık tutulması gerektiği sonucuna vardım. Telefonun ışığı bu konuda yetersiz kalıyor. Karargahta yaptığımız denemelerde tarayan telefonun iki yanında fener uygulaması çalışan telefonlar kullanmıştım. Taranacak boyut arttıkça ışık ihtiyacı daha fazla gerçekleşiyor. A3 boyutu için oldukça iyi bir sonuç elde etmişsiniz.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,953
ordu-turkey
Artık öyle telefonlar çıkıyor ki kamerası 5 megapiksel onunla çekim yapmanın zevki başka sorun iyi ışıklandırma ve düzenekte onu kurduktan sonra harika işler çıkar.Bu da para ve zaman işi biraz da.

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,097
İstanbul
Artık öyle telefonlar çıkıyor ki kamerası 5 megapiksel onunla çekim yapmanın zevki başka sorun iyi ışıklandırma ve düzenekte onu kurduktan sonra harika işler çıkar.Bu da para ve zaman işi biraz da.

Sevgili dostum, 600₺'lik telefon kullanıyorum. Ön 5 MP arka 13 MP. Teknoloji çok ilerledi.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Sevgili "swingtex", cep telefonuyla kitap taramak için bir de "kitap tarama aparatı"na ihtiyacınız olacak. Bu düzeneğin örnekleri için Karargahta Bir Çalışma Günü başlıklı konuya bir göz atmanızı öneririm.

12044-cizdiy (CD)ix.jpg

Not: Işık kaynağı olarak her yerde bulabileceğiniz ucuz LED ışıldakları öneririm. 2 adet sağlı sollu ve 45 derecelik açıyla yerleştirilirse mükemmel olur, parlama yapmaz. Gerekirse ışığı dağıtması, matlaştırması için ışık kaynağının önüne beyaz pelür kağıdı da yapıştırılabilir. LED ışıldaklar, klasik tungsten ampuller gibi ısı yaymadıkları için çalışırken rahatsızlık vermezler. Üstelik renk ısıları da gün ışığına yakındır, daha doğal sonuçlar alırsınız. Sevgili "uzung"un da dediği gibi cep telefonunda "ne kadar yüksek piksel, o kadar iyi sonuç"!

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,217
Bir başka pratik model.

21_09_2016_17_58_07.jpg

Yine tavsiyelere ihtiyacım var.
Tarayıcı olmayınca, yine telefonla tarama yapmanın yollarını aramaya başladım.
Evdeki kartonlardan ilk örnektekine benzer bir şey yaptım. Yalnız şöyle bir sorun oldu. Camı kitabın/derginin üstüne koyduğumuzda kitap zarar görmüyor fakat resmi çektiğimizde etrafta ne varsa hepsi resmin içerisinde. Bunları gündüz yapıyorum. Etraftaki şeylerin resme yansımasının çözümü var mı?

Son düzenleme:

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,953
ordu-turkey
Yine tavsiyelere ihtiyacım var.
Tarayıcı olmayınca, yine telefonla tarama yapmanın yollarını aramaya başladım.
Evdeki kartonlardan ilk örnektekine benzer bir şey yaptım. Yalnız şöyle bir sorun oldu. Camı kitabın/derginin üstüne koyduğumuzda kitap zarar görmüyor fakat resmi çektiğimizde etrafta ne varsa hepsi resmin içerisinde. Bunları gündüz yapıyorum. Etraftaki şeylerin resme yansımasının çözümü var mı?

Şöyle bir düzenek ile bu sorun halledilir.Hem kitaplar kesilmez hemde tarama kalitesi yüksek olur.Ama bunun maliyeti ortalama 2500 liraya geliyor.Aslında sizin düzenekte iyi sadece yanlarını kapatıp üstten ışıklandırma yapmanız lazım yani 4 taraf kapalı olacak.
nE32gM.jpg

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,991
13,508
Merhaba,
Fotoğrafçıların ürün çekimi için kullandıkları çadırlar var. Onlara benzer bir sistem kurabilirsiniz. Ya da içini iyi aydınlattığınız bir kutunun içine kurduğunuz sistemi yerleştirirsiniz ve öyle çekim yaparsınız.Kutunun içinde diffüz ışık (spot olmayan) olursa ve etrafı fa kapalı olacağından yansıma yapmaz diye düşünüyorum.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Bir de şöyle bir "basit model"e rastladım. Dolap rafını iPad'le birlikte kullanmışlar. düzeneğin başka fotoğrafları da var. "Ortam ışığı" (ambient light) yeterli gelmiş. iPad yerine cep telefonu da olabilir, neden olmasın?

file

Bu da plastik su borularından yapılmış bir model.
yapılışı

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,217
Cevaplar için teşekkür ediyorum. İlk gün kimse bir şey yazmayınca dikkate alınmadım diye düşünmüştüm ama bugün cevapları görünce mutlu oldum.Herkese sonsuz teşekkürler.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311
Cevaplar için teşekkür ediyorum. İlk gün kimse bir şey yazmayınca dikkate alınmadım diye düşünmüştüm ama bugün cevapları görünce mutlu oldum.Herkese sonsuz teşekkürler.

Sevgili "swingtex", belki gözden kaçmış olabilir diye daha önce yazdığım bir mesajın linkini veriyorum. Özellikle ışık sorununun nasıl halledileceğini sormuşsunuz. Temel tasarım aşağıdaki kopyalama sehpasında olduğu gibidir. Oradaki ışık kaynağının yerinde LED ışıldakları koyduğunuzu düşünün (uzun olanlarından) Düzeneği de kendiniz yapabilirsiniz.