10. Beyoğlu Sahaf Festivali (24 Ekim - 06 Kasım 2016)

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
vjRdaz.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Geçen Cumartesi Özer Sahaf'tan İlker bey'e festival'in ayın kaçında başlayacağını sorduğumda "Abi güvenlik nedeniyle iptal olma durumu var" demişti. Umarım uykularımı kaçıran bu ihtimal gerçekleşmez...

Burada sevgili Scanfan'ın paylaşımını görünce yüreğime su serpildi, zira tarihler belirtildiyse büyük ihtimalle çok sevdiğimiz ve ilgiyle takip ettiğimiz festival gerçeleşecektir inşallah..

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Tarihi görünce şaşırdım. Erken
bir tarih olmuş sanki. Geçen yıl da
son anda öğrenmiştik tarihleri.
Yahu güvenlik nedeni ne ola ki,
oldu olacak hiç evden çıkmayalım!
Haftanın iki günü fuar alanının
yanında kursta olacağım, haber
veririm yani :)...
Son birkaç yıldır fuar döneminde
iki üç gün, bir kaç saatimi ayırıp
gelip, onca arayıp bulamadığım
çok güzel kitapları uygun fiyata
bulmuştum bu fuarda. Kıymetini
bilmek lazım...
Haber için teşekkürler sevgili üstadım.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Sevgili Motion'ın yukarıda yazdığına göre "Beyoğlu Sahaf Festivali"nin 10 gün önce başlaması gerekiyordu; sanırım Belediyenin etkinliği Taksim'e almasından ötürü, diğer festival günleriyle çakışmaması için 24 Ekim-06 Kasım arasına almış olmalı. Zira gazetede okuduğuma göre Taksim'de 50 gün boyunca çeşitli festivaller olacakmış.

10. SAHAF FESTİVALİ 24 EKİM-06 KASIM'DA TAKSİM'DE

Beyoğlu Belediyesi tarafından bu yıl 10.'su düzenlenen 'Beyoğlu Sahaf Festivali'
24 Ekim Çarşamba günü kitapseverler ile buluşacak. 6 Kasım'a kadar devam edecek olan festivalde onlarca sahaf ve on binlerce kitap 14 gün boyunca Taksim Meydanı'nda okuyucularla buluşacak. Türk el sanatlarının kabul edilmiş en önemli sanatçıların katılacağı Sahaf Festivalinde asırlık kitaplar, tarihe tanıklık eden dergiler, eskiye ait yazılar ve fotoğraflar, film ve tiyatro afişleri, nadide levhalar, mektuplar, kartpostallar ve özel koleksiyonlar, stantlardaki yerini alacak.

Kaynak: Sabah gazetesi (26 Eylül 2016 tarihli)

İlgili link:

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Araya Kurban Bayramı girdiği için başlangıç tarihinde bir oynama yapılmış sanırım. Beyoğlu belediyesi kesin bilgi veremiyor!

Güncel bilgileri buradan paylaşacağım...

Umarım Kasım'da düzenlenir de ben de yetişirim. :)
Sevgili Motion az önce gazetede okudum; festival yeri ve tarihi değişmiş.
Kalbin temizmiş ki arzuladığın şekilde etkinlik 6 Kasım'a kadar devam edecek (24 Ekim-06 Kasım ) ve Taksim'de gerçekleştirilecek. :)

Bu arada 5 gündür on-line olmadığından ötürü, hoşgörüne sığınarak, üyelerimizi bilgilendirmek için başlığı ve içerikleri güncelledim. Sen artık son rütujları yaparsın dostum.
:)

Son düzenleme:

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,151
Festival başladı mı? Orada olup resim çekenler varsa ekleyebilirler mi? Orada olup o heyecanı yaşamayı çok istesem de bunu yapamıyorum. Birkaç resim görmek isterdim.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Festival başladı mı? Orada olup resim çekenler varsa ekleyebilirler mi? Orada olup o heyecanı yaşamayı çok istesem de bunu yapamıyorum. Birkaç resim görmek isterdim.

Eskiden hemen ofisimin yanında Tepebaşı'nda yapılırdı, şimd Taksim'e almışlar, farkına varamadım. Yarın bir uğrayayım. Bir kaç fotoğraf çekeyim. Biraz da eksik göreyim.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
İstanbul bir çok konu çok şanslı. Herşeyin ilki orada olduğu gibi bütün iyi festivaller de İstanbul'da.
Bizim bir Sevgi Yolu'muz var.
707272858408.jpg

Ama iyi ki var. Ne yazık ki Anadolu'nun bir çok şehrinde kitapla alakalı hiç bir şey yok.
Ülkemiz için çok üzücü. Keşke her şehirde kitapla alakalı bir festival olsa.
Keşke ülkemizde okuma oranı bu kadar düşük olmasa.
slide_8.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Dün festivale gittim. Dergilerde, kitaplarda, mecmualarda muazzam derecede çeşit var. Yani kısacası "yok" yok... En çok dikkatimi çeken de sevgili Haluk abinin paylaştığı 40'lı, 50'li ve 60'lı yıllara ait çizgiroman ve çocuk dergilerinin de bolca bulunması. Ayrıca benim ilgi alanıma giren 80'lerin gençlik ve çocuk dergileri de bolca ve hesaplı olarak mevcut. Örneğin; ortasında dünya klasiklerinin olduğu Milliyet Çocuklar 3 ile 5 TL arasına satılıyor ve de kondisyonları gayet iyi; Hey, Onyedi, Blue Jean gibi dergiler ise 5 TL'den gidiyor. TV'de 7, GONG, Ses ve Hayat dergileri ise sayılarına göre 5 ile 10 TL arası alıcı buluyor. Tay yayınlarına ait Zagor, Kızılmaske, Mandrake, Mister No, Atlantis, Jil vs 5 TL'ye gidiyor, yalnız ciltler kalın ise 10 TL'ye satışa sunuluyor. Öte yandan ilk ve ortaokul hikaye kitapları da 1 ile 5 TL arası gidiyor ve de kondisyonları mükemmel derecede. Gerçi ben ne kadar anlatsam boş, illa ki yerinde gidip görmeniz ya da hiç yoksa resimlerine bakmanız gerekir, kesin kanaat edinmek için; ben maalesef kendimi ganimetlere o kadar kaptırmışım ki bir tek kare resim bile çekmek aklıma gelmedi.. :)

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,151
Of demekten başka elden bir şey gelmiyor. Kendimi oradaymışım gibi hayal ediyorum. Başkası için çok sıradan görünüyordur, belki oradan geçen kimi kişiler dönüp bakmıyordur ama yukarıdakileri okuduktan sonra içimde bir şeyler eriyip gitti. Karşılaştırması biraz ağır olabilir ama hani kötü bir haber almadan önce bir şeyler sezinlersiniz eliniz ayağınız hafiften tutmamaya başlar ya bu da biraz öyle oldu benim için. Böyle festivallerin yapıldığını ilk kez duymak, her türde aradığınız şeyleri bulma imkanınızın çok yüksek olması, üzerine ek olarak uygun fiyatta olma olasılığı. Derin bir of çekiyorum.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
40 lı, 50 li, 60 lı yıllara ait çizgiromanlar varsa kesin olarak önümüzdeki yıl festivale giderim.
Kesinlikle aradığınızı bulursunuz sevgili Karaoğlan zira yukarıda bahsettiğim üzere çok çeşit var 40'lı, 50'li ve 60'lı yıllardaki çizgiroman ve çocuk dergilerinde... O yıllar ilgi alanıma girmediği halde benim bile dikkatimi çekti bu husus!.. :)

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
Rica ederim ne demek sevgili Baltimora,
İyi ki gelişmeleri aktarmışsın lakin ben yaklaşık iki aydır İstanbul'da olmadığım için (yeni döndüm) bir çok şeye uzak kaldım.

Kısa bir araştırma yaptım bu sene niye "Taksim Meydanı" diye karşıma güvenlik gerekçeleri değil Beyoğlu Belediyesi'nin Taksim'i kurtarma planı çıktı! :)

VEd1vq.jpg

İstiklal Caddesi'nde ki dükkanlar yüksek kira'dan dolayı teker teker kapanınca veya başka semtlere taşınınca Beyoğlu Belediyesi değişik festivaller organize etmiş. Amaç patlama ve darbe sonrası boşalan Beyoğlu'nu canlandırmak. Bu festivallerin bir kısmı gerçekleşti sanırım lakin ben İstanbul'da yokken WhatsApp'dan bir arkadaş "Antika Festivali başladı sen nerdesin" diye mesaj atmış! Sonradan öğrendim ki festivaller zinciri "Antika Festivali" ile başlamış. Sonlara doğru da "Sahaf Festivali"ni sıkıştırmışlar. Hiç yoktan iyidir diyelim... buna da şükür...

Ama işin içinde kitap/sahaf olan bir festival aceleye de gelmez, bu sene böyle kabul edelim. (Mazeretleri var!)

Bombalama/terör olayları esnafın gerçekten Taksim'den kaçmasına neden oldu...

Öğrendiğime göre bu sene sahaf festivalinde mezat yok...
70 sahafın katıldığını da aktarayım... Taksim meydanında ki düzenleme de hâlâ bitirilememiş bu arada...

Kesin olmamakla birlikte Kasım'ın 6'sına kadar tekrar uğrayabilirim sanırım. Çok kalabalık değildi, ya hava serin olduğu için ya da insanlar gerçekten tırsmış Taksim'den! :(

(Merak edenler için belirtiyim bir şey alamadım, karıştıracak vaktim yoktu maalesef arkadaşlar...)
Tekrar teşekkürler Baltimora dostum "Çizgi Diyarı" sakinleri için konuyu takip etmişsin...

Gidip gezdiğine göre şöyle 70'li 80'li yıllara ait müzik dergilerini arşivine katmışsındır diye düşünüyorum. :)
Vakit buldukça tarayıp siteye de atmanı çok isterim...

Tüm Çizgi Diyarı sakinlerine sevgiler...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Rica ederim ne demek sevgili Baltimora,
İyi ki gelişmeleri aktarmışsın lakin ben yaklaşık iki aydır İstanbul'da olmadığım için (yeni döndüm) bir çok şeye uzak kaldım.

Kısa bir araştırma yaptım bu sene niye "Taksim Meydanı" diye karşıma güvenlik gerekçeleri değil Beyoğlu Belediyesi'nin Taksim'i kurtarma planı çıktı! :)

VEd1vq.jpg

İstiklal Caddesi'nde ki dükkanlar yüksek kira'dan dolayı teker teker kapanınca veya başka semtlere taşınınca Beyoğlu Belediyesi değişik festivaller organize etmiş. Amaç patlama ve darbe sonrası boşalan Beyoğlu'nu canlandırmak. Bu festivallerin bir kısmı gerçekleşti sanırım lakin ben İstanbul'da yokken WhatsApp'dan bir arkadaş "Antika Festivali başladı sen nerdesin" diye mesaj atmış! Sonradan öğrendim ki festivaller zinciri "Antika Festivali" ile başlamış. Sonlara doğru da "Sahaf Festivali"ni sıkıştırmışlar. Hiç yoktan iyidir diyelim... buna da şükür...

Ama işin içinde kitap/sahaf olan bir festival aceleye de gelmez, bu sene böyle kabul edelim. (Mazeretleri var!)

Bombalama/terör olayları esnafın gerçekten Taksim'den kaçmasına neden oldu...

Öğrendiğime göre bu sene sahaf festivalinde mezat yok...
70 sahafın katıldığını da aktarayım... Taksim meydanında ki düzenleme de hâlâ bitirilememiş bu arada...

Kesin olmamakla birlikte Kasım'ın 6'sına kadar tekrar uğrayabilirim sanırım. Çok kalabalık değildi, ya hava serin olduğu için ya da insanlar gerçekten tırsmış Taksim'den! :(

(Merak edenler için belirtiyim bir şey alamadım, karıştıracak vaktim yoktu maalesef arkadaşlar...)
Tekrar teşekkürler Baltimora dostum "Çizgi Diyarı" sakinleri için konuyu takip etmişsin...

Gidip gezdiğine göre şöyle 70'li 80'li yıllara ait müzik dergilerini arşivine katmışsındır diye düşünüyorum. :)
Vakit buldukça tarayıp siteye de atmanı çok isterim...

Tüm Çizgi Diyarı sakinlerine sevgiler...
Mesajını az önce fark ettim, kusura bakma dostum. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Her zamanki gibi çok detaylı, fazlasıyla doyurucu bir açıklama yapmışsın. Festivalde tahmin ettiğin üzere arşivime dönemin gençlik ve çocuk dergilerini eklemeye devam ettim. Yalnız taramada şöyle bir sıkıntı var.. Ben arşivime sadece ve sadece çok yüksek kondisyonda (Scanner'a bile konmayacak düzeyde yeni, yani sıfır gibi..) olan dergileri alıyor ve bunları hemen jelatinliyorum. Bu yüzden elimde taranacak kalitede dergi maalesef bulunmuyor. Zaten bulunsa da bu işlerden pek anlamıyorum. :) Daha önce de belirttiğim üzere ben biraz teknoloji özürlüyüm. Sağolsun değerli büyüklerim de bunu hoş karşılıyorlar.. Ben de yorumlarımla diyarımıza destek olmaya çalışıyorum...

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,151
Bugün katılan var mı? İlk izlenimleri nasıl? Daha çok nelere öncelik verilmiş? Kitaplar, çizgi romanlar, 1970 ve 1980'lere ait magazin tv (Hey ve Tv'de 7 gibi) dergiler. Özellikle sonuncusunu bulma şansımız var mı? Daha önce öm yoluyla birkaç arkadaşın tavsiyesini almıştım. Gideceklere neler tavsiye edersiniz? Yukarıda Baltimora'nın geçen yıl için görüşlerini okudum. Aynı şeyler bu yıl için de geçerli mi? İnşallah geçerlidir.
Sahafların katılımı nasıl? Listesi var mı?

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Bugün katılan var mı? İlk izlenimleri nasıl? Daha çok nelere öncelik verilmiş? Kitaplar, çizgi romanlar, 1970 ve 1980'lere ait magazin tv (Hey ve Tv'de 7 gibi) dergiler. Özellikle sonuncusunu bulma şansımız var mı? Daha önce öm yoluyla birkaç arkadaşın tavsiyesini almıştım. Gideceklere neler tavsiye edersiniz? Yukarıda Baltimora'nın geçen yıl için görüşlerini okudum. Aynı şeyler bu yıl için de geçerli mi? İnşallah geçerlidir.
Sahafların katılımı nasıl? Listesi var mı?
Dün Ayberk arkadaşımızla oradaydık. Standlar çizgiroman arayanları bir nebze de olsa tatmin edebilir; lakin çocuk ve magazin dergileri arayanlar için maalesef hayal kırıklığı olacaktır. Zira onlarca standın sadece 3 tanesinde 70'li ve 80'li yılların Hayat dergilerinden başka tek bir magazin dergisine rastlamadım. Fakat şuna sevindim; bu standlardaki yüksek konsiyonda olan çok sayıdaki 80'lerin Hayat dergileri sadece 3 TL gibi bir rakama satılıyor. Oysa geçen sene bu fiyat 10 TL idi.. Malum, 80'lerin Hayat dergileri 60 ve 70'li yıllardakilere göre çok daha nadir bulunuyor.. :)
Ayrıca 40 Ambar'da yüksek kondisyonda 70, 80 ve 90'ların Fırt dergilerinin yanı sıra Fırfır dergilerini de 3 TL'ye satın alabilirsiniz.. Şahsen bu dergileri biriktirmesem de o kadar iyi kondisyonda idiler ki 15 adet almadan edemedim.
Çocuk dergilerine gelince 40 Ambarda sadece 8 adet 1985 yılına ait Milliyet Çocuk dergisi vardı. Bunlardan 4 tanesinin kondisyonu çok iyi idi, tanesi 5 TL'den onları da alıverdim tabi ki...
Bunların haricinde maalesef lot olarak başka hiç yerde bir tane bile çocuk dergisine rastlamadım. Heee.. Bir de şu var.. Şayet bunları cilt halinde isterseniz; başta Özer ve Teknik Sahaf olmak üzere bir çok çocuk dergisine ulaşabilirsiniz.. Milliyet Çocuk, Tercüman Çocuk, Doğan kardeş, Yaman Çocuk vs..
Neyse.. Özetlemek gerekirse..
Çocuk ve magazin dergileri arayanlar için hayalkırıklığı,
Çizgiroman arayanlar için idare eder,
Bunların haricinde muhtelif kitap ve dergi arayanlar için memnun kalacakları bir festival olacaktır..
Tabi ki bunlar benim izlenimlerim...

Son düzenleme:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
1985 yılına ait hangi sayılar olduğu konusunda bilgi verebilir misiniz acaba çocuk dergileri artık çok azaldı haliyle ben toplayinca:ĞSelamlar ve sevgiler.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
1985 yılına ait hangi sayılar olduğu konusunda bilgi verebilir misiniz acaba çocuk dergileri artık çok azaldı haliyle ben toplayinca:ĞSelamlar ve sevgiler.
Sayılar aklımda değil ama hepsinin kapağında Kim Wilde, Brooke Shields, Nastasia Kinski, Irene Cara, Hülya Avşar vs güzel bayanlar var.. Maalesef bir çoğunun ismini bilmiyorum..

Son düzenleme:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Biz teşekkür ederiz.Elimizden geldiği kadar tarama ve düzenleme yaparak bir şeyler yapmaya çalışıyoruz bir iddiamız yok sadece paylaşmayı amaç ediniyoruz.ÇizgiRoman seven insanlar zaten insanların en asilleridir.En alçakgönüllü , en tekamül etmiş insan grubudur.Her zaman diyorum Çizgi Roman okurlarından kötü insan çıkmaz hepsi birbirinden kaliteli insanlar.Saygı ve selamlarımızla.