Doğan Kardeş 1969 Sayı 034

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,950
file

Doğan Kardeş [1969.12.15] Sayı 34
Direnç11'in arşivinden...

Keyifli okumalar...​

Moderatör tarafında düzenlendi:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,340

1950'lerde ABD'de yaygınlaşmaya başlayan televizyon yayınlarıyla birlikte seyirci kaybeden sinema, rekabeti yeniden sağlayabilmek için Sinemaskop, 3D vb gibi envai çeşit çareye başvurmuştu. Onlardan biri de, belki de en ilginci, "Smell-O-Vision" (veya "Aroma-Rama") denilen teknikti. Film gösterimi sırasında salona ilgili sahneye uygun kokular püskürtülüyordu (örneğin ahır sahnesinde tezek kokusu, kır sahnesinde çiçek kokusu vb). Bu tekniğin kullanıldığı oldukça az film üretilmişti. Resimde Michael Todd Jr.'ın "Scent of Mystery" adlı filminin tanıtım ilânı da var. Michael Todd Jr. fotoğrafta soldaki şahıs. Sağındaki ise sistemin mucidi Hans Lube. Birlikte "Smell-O-Vision" sisteminin başında görüntülenmişler).

Lafı şuraya getirecektim. Bu mükemmel taramalarla birlikte "Doğan Kardeş"lerin o "tifdruk" mürekkebi sinmiş sayfalarının kokularını da iletmek mümkün olsa ne güzel olurdu!:) Neyse ki bunlar hafızalarımızda duruyorlar halâ. Teşekkürler sayın "abartman" (ve "direnc11").

file

12 Şub 2010
15,006
543,799

Lafı şuraya getirecektim. Bu mükemmel taramalarla birlikte "Doğan Kardeş"lerin o "tifdruk" mürekkebi sinmiş sayfalarının kokularını da iletmek mümkün olsa ne güzel olurdu!:)

Adminimiz sevgili tsubasa'ya soralım
Belki de bu teknik vardır
Malum yılbaşında kar yağdırmıştı Diyarın zeminine:D

Tifdruk mürekkebi kokusu sinmiş paylaşım tekniği olsa ne iyi olurdu
Ama olmasa da ne gam?
" Abartman Tekniği"miz var, tek sayfada üç düzenleme bir arada tekniği:)

Teşekkür ediyorum sevgili abartman ve direnc11 ustalar

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,950

Lafı şuraya getirecektim. Bu mükemmel taramalarla birlikte "Doğan Kardeş"lerin o "tifdruk" mürekkebi sinmiş sayfalarının kokularını da iletmek mümkün olsa ne güzel olurdu!:) Neyse ki bunlar hafızalarımızda duruyorlar halâ. Teşekkürler sayın "abartman" (ve "direnc11").

@Scanfan,
İnsanın umabileceğinden öte bir güzelleme yapmışsınız, ki teşekkür bana düşer bu durumda.. Teşekkür ederim..