Doğan Kardeş 1969 Sayı 001

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,773
İstanbul
Doğan kardeş 1969 - Sayı 01
(28 Nisan 1969)

file
file

Moderatör tarafında düzenlendi:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,676
3 ay büyüğüm bu dergiden teşekkürler, kapaktaki ateş kaptana rastladım gibi bir yerde ingilizcesine, sağolasın ilk sayılar her zaman için bulunmazlığını muhafaza ederken sizler bizler için bunları bulup buluşturup paylaşıyorsunuz. Emekleriniz ödenmez.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,950
Doğan Kardeş'in 16 sayfası renkli 16 sayfası siyah beyaz 32 sayfa olarak boy gösterişinin ilk sayısı bu. 1966'da Ateştop kapaklı büyük boy seriye başlarkenki format değişiminde aylar boyu dergiden mahrum kalmıştı çocuklar. Ama bu sefer hiç ara vermeden devam etmiş Yapı Kredi Yayınları Doğan Kardeş'e...

Bu sayı ilk elime geçtiğinde Zero-X'in ilk sayfasındaki renk tonlarının hatalı basıldığını düşünmüştüm. Yıllar sonra orijinal yayının yapıldığı dergi TV21'e göz atma şansı bulduğumdaysa Doğan Kardeş matbaası aklandı. Hatalı renk tonlarının mes'ulü TV21miş meğer.

Çok teşekkürler Direnç11...

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,676
captainscarlet.jpg

6 bölümlük Captain Scarlet diye seri yakaladım şimdi iniyor. Doğan Kardeşdeki Ateş Kaptanın sayfasındaki ample aynı bir insin hemen bende yükleme yaparım sizler bakarsınız.

12 Şub 2010
15,006
543,799
44 Yaşında bir Doğan Kardeş dergimiz sevgili direnc11 'den geldi.

Türkiye'de bu dergide 1969 yılında yayınlanmış olan Ateş Kaptan Marslılara karşı savaşıyor. Orijinali hangi yıl yayınlanmış bilmiyorum. O yıllarda Amerikalılar Ay seyahati yapmışlardı.
Marslılarla savaş değil de barış olsa çizgi romanı yapılmazdı:) bu böyle.

Eski bilim kurgu eserlerini yıllar sonra okumanın sayısız yararı var.

Komutan gizli toplantıyı Marslılar dinlemesin diye " bulutların üzerinde " yapıyor:D
Yani Marslılara daha yakın yerde. Dünyada yer altında yapsana:D

Bulut üssünün altındaki odada kalan Güvenlik Melekleri boş vakitlerini radyo, teyp, pikap çalarak, filim seyrederek geçirirler.

Bugün dünyalılar, kendi aralarındaki savaşlardan vakit bulup henüz Marslılara savaş açamadılar ama gizli üslerini yerin yüzlerce metre altında nükleer saldırıya karşı güvenli sığınaklarda kuruyorlar. Dinlemeyi önleyen jammer icad edilmiş. Teyp, pikap tarihe karışmış, cep telefonundan internet bağlantısı sağlanıyor. Yani 40 yıl önceki bilim kurgucuların hayal bile edemediği teknolojik gelişme sağlanmış.

dogankardes1969sayi01direnc1103.jpg

Tarihi paylaşım için teşekkür ediyorum sevgili dostum.

Doğan Kardeş'imizde Rus Manning çizimi Tarzan var. Başka çizgi romanlar ve eğlenceli, bilgilendirici sayfalar var. Tabii ki DK lerin vazgeçilmez okuyucu sayfalarında bugün 50 yaşın üstünde olan o dönem çocuk okurların resimleri var. İnceleyin, belki de bir tanıdığa rastlayabilirsiniz. Ben tek tek baktım:)

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,126
Sevgili dostum; 1969 yılı ilk sayısı için çok teşekkür ederim. Büyük boy DK 1969 yılı içinde sona ermiş ve bu sayıyla kitap boyutuna inmiş doğal olarak alışmakta biraz zorluk çekmiştim. Ama sonradan alıştık bu yeni boyuta..

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
893
4,656
İzmir
Bu bulunmaz tarihi dergiyi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler sayın direnc11. Bir zamanlar alıp, okuyup, sonra kaybettiğim bu güzel sayıları tekrar görmek beni çok mutlu etti. Uzun zamandır sitemizde olmayınca artık hiç bulunamayacak zannediyordum.
İyi günler dileklerimle, saygılar.

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
72,078
Sayfaları göz gezdirirken bile keyf aldım,anılar canlandı yine :d
Ellerine sağlık sevgili direnç harika paylaşımlar yapıyorsunuz.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,950
Daha önce Ateştop serisi taramalarımda yaptığım gibi fırsat buldukça Doğan Kardeş'in Zero-X sayfalarını da TV21'den aldığım sayfalarla miksleyip ilerde yapılacak derleme çalışmaları için olabildiğince kayıpsız bir taban hazırlamak niyetindeyim. İlk örneği aşağıda, devamını getirmeye çalışacağım.

Sanırım paylaşım için en uygun yer ilgili sayıların yapıldığı sunumlar. Dilerseniz verdiğim sayfaları Direnç11'in CBR dosyalarına da ekleyebilirsiniz...

dk01dnd.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,022
denize sıfır
Ateş kaptan bana hiç yabancı gelmedi. Egeli olma ihtimali yüksek.:) Eline sağlık muhterem, keyifle bakacağım.