Doğan Kardeş 1967 Sayı 010

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,124
Doğan Kardeş Dergisi sayı 010_ 02 Ocak 1967

ARKADAŞLAR BU SAYIDA BAŞLAYAN "KAPTAN VE ÇOCUKLARI EDİ İLE BÜDÜ"ORTA SAYFAYA 10. VE 11.SAYFAYA TAŞACAK ŞEKİLDE KONUMLANDIRILDIĞINDAN YENİDEN DÜZENLEME YAPTIM.11A SAYFASININ EKLENMESİ BU YÜZDENDİR.KUSURA BAKMAYIN LÜTFEN...

Doğan Kardeş, Türkiye dergiciliğinde bir kilometre taşı, birkaç kuşağın çocukluğunda derin izler bırakmış bir yayın Doğan Kardeş dergisi.
Doğan Kardeş, adını Yapı Kredi Bankası'nın kurucusu Kazım Taşkent'in oğlundan almıştı. Bir heyelan sonucu 1939'da genç yaşta hayata veda eden Doğan'ın adı bu dergide yaşatıldı. Çok az kişi bu gerçeği biliyordu. Doğan Kardeş okuyucuya gerçek bir kişilik olarak yansıtıldı, adı çocuklar için bir kardeşlik bağı oldu, onların sözcülüğünü yaptı. Geleceğin birçok başarılı ismi Doğan Kardeş'te boy gösterdi. Piyanist İdil Biret yurtdışına gittiği yıllarda bile ona mektuplar gönderdi. Küçük Suna Kan ise mektubunda şöyle diyordu: "İtalya'ya müzik ve kültür tahsiline gidiyorum. İleride büyük bir virtüöz olarak döneceğimi düşündükçe seviniyorum. Memleketimin bana sarf ettiği emekleri boşa çıkarmayacağım." Suna Kan gerçekten de sözünü tuttu. Doğan Kardeş artık yayınlanmıyor. Mine Söğüt bu efsanenin tüm sayılarını inceledi ve uzun yıllar yayınlanan derginin öyküsünü Sevgili Doğan Kardeş adlı kitapta topladı. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitap, derginin yayın hayatını incelerken yakın tarihimize de büyüteç tutuyor.
Doğan Kardeş 1945 'de Kazım Taşkent tarafından kurulmuştur.

(Bu dergide başta Cemal Nadir Güler olmak üzere çeşitli sanatçıların kapak resmi, resimleme, çizgi roman ve karikatürleri yayınlanmış, nitelikli çalışmalara önem verilerek okuyucuların özendirilmesi nedeniyle pek çok çağdaş Türk karikatürcüsünün ilk yapıtları bu dergide yayınlanmıştır, derginin okuyucuları arasında karikatür yarışmaları düzenlenmiş, bir bölümü de nitelikli Avrupa yapımı olan çizgi romanlar yayınlanmıştır.

1975'de kapanan dergi 1988'de bir süreliğine yeniden çıkmaya başlamış, yayınladığı kitaplar arasında nitelikli çizgi romanlar da yer almıştır.)

Doğan Kardeş Dergisi sayı 010_ 02 Ocak 1967cbr(boxca):

Doğan Kardeş Dergisi sayı 010_ 02 Ocak 1967cbr(mediafire):

newpdfdocument3pdf000nnn.jpg

newpdfdocument3pdf005utu.jpg

newpdfdocument3pdf014hxh.jpg

newpdfdocument3pdf009ini.jpg

newpdfdocument3pdf008.jpg

newpdfdocument3pdf019dyd.jpg

BAYHUN ÖNTÜRK_ZAMANGEZGİNİ

Nitr0

Süper Üye
6 Ocak 2012
211
226
Paylaşım için teşekkürler.
Bu değerli sayfalar süper bir zaman yolculuğu vaat ediyor.

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
893
4,656
İzmir
Yine bizi sevindirdin bu güzel dergi ile. Tüm emeklerin için teşekkürler sayın zamangezgini. İyi geceler dilerim.

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,069
Sarıyer
Çocuktum, ufacıktım bunları okuduğumda, kaybettiğimde hiç umursamadım, nasıl olsa "çocuk" dergileriydi ama 40 yıl sonra neler kaçırdığımı taramalarını gördükçe hatırlıyor, üzülüyorum.

Teşekkürler, dostum.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,144
Doğan kardeş dergilerini sıralı görmek çok güzel...
Bu duyguyu tattıran değerli dostum ve hemşehrime teşekkür ederim.

recocore

Süper Üye
26 Nis 2009
1,563
847
İstikrarlı şekilde değerli paylaşımlarına devam ediyorsun zamangezgini...

Şahsen merakla beklediğim halde indirmede bile bu kadar istikrarlı olamıyorum...

Her şey için teşekkürler sevgili dostum...

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
72,077
Bu serinin takımını almayı düşünsem bile bulmak zor olduğu gibi fiatı bir hayli uçuk,oysa değerli paylaşımcı arkadaşımız zamangezgini arşivini bizler için açtı,tek tek taradı,düzenlemelerini yaptı ve uploadlarını bitirip paylaşıma sundu.Teşekkürler zamangezgini,emeğine sağlık.