Doğan Kardeş [1971.07.12] SAYI-28

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
file

İyi okumalar...​

Moderatör tarafında düzenlendi:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,088
36,756
İstanbul
Doğan Kardeş sayıları birer birer eksilirken keyfimiz de katmerleniyor. Sağolasın, üstadım.

Tom Terror hakkında nette biraz araştırma yapayım dedim, bir şey bulamadım. Daha geniş bir zaman ihtiyacım var. Ama araştırmayı yaparken epey kapsamlı bir tez çalışmasına denk geldim. Maalesef dili İngilizce ama sahiden de epey kapsamlı gözüküyor. Daha önce görmüş müydün bilmiyorum ama görmedi isen zaman bulduğunda bir göz atsana, üstat. Gerekirse ayrı bir konu olarak açalım:

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
Doğan Kardeş sayıları birer birer eksilirken keyfimiz de katmerleniyor. Sağolasın, üstadım.

Tom Terror hakkında nette biraz araştırma yapayım dedim, bir şey bulamadım. Daha geniş bir zaman ihtiyacım var. Ama araştırmayı yaparken epey kapsamlı bir tez çalışmasına denk geldim. Maalesef dili İngilizce ama sahiden de epey kapsamlı gözüküyor. Daha önce görmüş müydün bilmiyorum ama görmedi isen zaman bulduğunda bir göz atsana, üstat. Gerekirse ayrı bir konu olarak açalım:

Çok teşekkür ederim Direnç11, indirip inceleyeceğim.

Tom Terror bir tür dolgu olarak kullanılmış Doğan Kardeş'te. Ben araştırmadım ama sanırım İngiliz kaynaklı değil. En azından toplayabildiğim dönemin İngiliz dergilerinde rastlamadım bu karaktere. Geniş bir zamanda bakarım ben de. Keşke şimdiki bir zamanda bakabilseydim :)

Otacı

Süper Üye
5 Tem 2016
807
12,329
Tom Terror'un Serüvenleri -Johnny Galaxy- 1971 Yılı Doğan Kardeş Dergisi Derlemesi
xqAGW.jpg

Özgün Adı: Johnny Galaxy and the Space Patrol (Johnny Galaxy ve Uzay Devriyesi)
xqJTh.jpg

Çizer: José Beá - Josep Maria Beà i Font, İspanyolca José Beá (11 Mart 1942 doğumlu) İspanyol bir çizgi roman sanatçısı. Creepy, Eerie, Vampirella içinde çizmiştir.
xqLrK.jpg

Johnny Galaxy'nin José Beá tarafından yaratılış öyküsü

Jose Beá, Johnny Galaxia'ya başladığında henüz bir gençti ve ortak yaratıcı yazar Blay Navarro ile ilk işbirliğinden sonra sadece çizimleri değil, muhtemelen hikayelerin en azından bir kısmını da yazdı.

xqGB3.jpg

Jose Beá'nın Profili

Bea yaklaşık 14 yaşındayken Selecciones Ilustradas'ın yaratıcı kazanına girmiş ve bir çizgi roman aşığı olarak çocukluk fantezilerini gerçekleştirmiştir.

Bea'nın bildirdiğine göre, babası ve Toutain birbirlerini belli belirsiz tanıyorlardı:

"Babam elimden tuttu - hala okuldaydım, lisede okuyordum - ve beni 50-60'tan fazla sanatçının toplandığı bu atölyeye götürdü. Carlos Gimenez'in Los Profesionales kitabında da gösterildiği gibi, korkunç şakaların yapıldığı küçük bir toplama kampıydı.

Çizgi roman dünyasını çevreleyen her şeye tutkuyla bağlıydım ve karikatürist olmak istediğimi çok net bir şekilde ifade ediyordum. Orada, o zamanlar karikatürist olan herkesle tanıştık... ama Selecciones Ilustradas oldukça sert bir ortamdı. Çok fazla rekabet vardı; insanlar arasında mesleki kıskançlığı teşvik ediyorlardı ve her şeyden önce inanılmaz kirli numaralar yapıyorlardı; taciz gibiydi, tacizden geçmek zorundaydınız...

Bundan sonra, o zamanlar imzasız olarak sipariş edilen Fransız senaryoları üzerinde çalıştım, ardından İngiliz ergen pazarına ve tüm İngiliz gençlik dergileri grubuna geçtim..."

Beá'nın ilk çalışması Fransa'da Artima içindi; ardından İngiltere'de Fleetway ve DC Thompson için romantizm ve savaş öyküleri; günlük National Solidarity gazetesinde ve Ediciones Toray için İspanyolca çalışmalar yaptı. Enyd Blyton'ınkiler de dahil olmak üzere kitapların yanı sıra Beá'nın artık hatırlamadığı ya da başka bir sanatçının imzasını taşıyan çeşitli Avrupa işlerini de resimledi.

Johnny Galaxia'nın yaratılışını anımsayan Beá şunları söyledi:
İngiliz romanslarından sıkıldığımda, Toutain'e bir bilim kurgu karakteri yaratmama izin vermesi için yalvardım. 'Tamam Bea' dedi. Bir uzay karakteri yarat ama bir şartla. Adını Johnny Galaxy koymalısın çünkü dünya buna hazır değil ve biz de bunu daha kabul edilebilir hale getirmeliyiz. Sıra dışı bir isim kullanacağını biliyorum.

Ben de şirketin muhasebecisi olmasının yanı sıra Underwood daktilosu olduğu için aynı zamanda senaryo yazarı da olan Blay Navarro ile buluştum ve birlikte Johnny Galaxy'yi yarattık.

Karakter, [Dan] Barry'nin Flash Gordon'unun ikinci sınıf bir kopyasından başka bir şey değildi, ama gayet başarılı oldu ve birçok ülkede satıldı. Atlas onu satın aldı (ve bu arada ilgili kapakları da bana verdi) ama adını Space Ace olarak değiştirdi".

xqUsc.jpg

Beá ayrıca sendikasyon çalışmaları hakkında da bilgi vermektedir:
"Bu çizgi roman serileri için sanatçı gelecekteki satışlar için bir avans aldı ve İngiliz, Fransız ve kuzey Avrupa pazarlarında dağıtıldı...

Bunu yapmak için, karakteri yarattıktan sonra (her zaman bir karakterdi), kart üzerine iki renkli bir baskı yapılır ve ilgilenebilecek birçok yayıncıya yem olarak gönderilirdi. Harika bir fikirdi, ürünler her yerde satıldı. Yılın sonunda, her zaman göstermelik olan bir anlaşma vardı, ama çok ödüllendiriciydi.

Mediafire
Johnny Galaxia Pdf:

Yandex
Johnny Galaxia Pdf:

Otacı

Süper Üye
5 Tem 2016
807
12,329
Johnny Galaxy'nin adı Doğan Kardeş dergisinde Tom Terror, yardmcı pilotu uzaylı Sirion'un adı da Bücür olmuş. Gerçi yukarıdaki ilk sayfaların birinde Johnny Galaxia olarak geçiyor ama Tom Terror çok alakasız olmuş... herhalde bu serüvenin adındaki Terror sözcüğünün başına Tom yerleştirivermiş çevirmen.
xzWQb.jpg