ZERO-X Maceraları

daltas

Çeviri & Balonlama
14 Haz 2009
1,656
137,636
Konuyla ilgili arada sıkıldığım zamanlarda yapabilirim demiştim.
Sessiz ve derinden giderek -günde 2 sayfa temizlik ve sayfa düzenlenmesi yaparak- işlemi sürdürmekteyim.
Halen yapılacak 80 kadar sayfa daha var.

İlk sayfanın bir örneğini hazırladım. Çeşitli fontlarla denemeler yaptım.
Belki de göz alışkanlığından olsa gerek "Tex Mastered" en uygun duran font oldu.

İngilizce "TV Century 21" dergisini kullanarak çeviri, sayfa düzenlemesi ve temizlik yaptım.
Doğan kardeşleri dikkate almadım.

tv2110504bvpv.jpg

Yukarıdaki yalnızca resim önizlemesi . Gerçek boyutlarda resim aşağıdaki linkte:

Gerçek Boyutlar:

Boyut -1 : 3300x4685
Boyut -2: 21x29,75 cm.
Çözünürlük: 400 dpi

Neyse, sadede gelelim. Bütün Zero-X maceralarını bir kitap halinde toplamak niyetindeyim.
Konuyla ilgilenen ÇR severlerden bazı beklentilerim olacak ve bunlar:

- Öncelikle verdiğim örneği inceleyerek beğendiğiniz ya da beğenmediğiniz
bütün konular -font - boyut - temizlik- çeviri v.s. ve sizce nedeni.

- TV Century 21 dergisinin bende mevcut olan sayıları sayın Abartman'ın yüklediği sayılar.
Diğer sayıları intenette aradım ama netice alamadım. 3-4 yıl önce yayınlanmış ancak o sıralarda
benim ilgi alanımda olmayan bir konu olduğu için haberim bile olmamış.
Mevcut sayılar şunlar:

001-156 , 160, 169, 171, 212 ve 240.

156'dan sonraki sayılardan mevcut olan 5 sayı dışında "TV Century 21 " dergisinin taraması elinde olan
veya çalışan linkleri olan ÇR severler varsa lütfen benimle paylaşın.

Bahse konu Zero-X maceralarının yayınlandığı Doğan Kardeşlerin taramaları da Forumda olanlar hariç elimde mevcut değil.

Zero-x Maceralarını hiç bir şey bulamazsam mevcut durumuyla Ekim 2013 başında yayınlamayı planlıyorum.

NOT: Yazım hatalarını dikkate almayın. Çok değişik fontları denerken balona sığdırabilmek için kullandığım ifadelerde değişiklikler yaptım.
Yazım hataları bunun eseridir...
Yayınlamadan önce bütün kitap en az dört defa yazım hatası kontrolundan geçecektir.

Bu konudaki çalışmalarım sadece Zero-x'i kapsayacaktır.
Yaptığım bazı araştırmalar sonucunda diğer maceralarla ( XL5, Stingray, Thunderbird v.s.) ilgili bir çalışma yapmamaya karar verdim.

Bilgilerinize...​

Moderatör tarafında düzenlendi:

Tarantula

Onursal Üye
9 Ağu 2010
662
2,960
Merakla bekliyoruz Sevgili Daltas.

rastladığım bir iki yazım hatası mevcut.

Maksimun gücü veriyorum - Maksimum olacak
Greg iniş takımları kaldırmaya hazır ol - "iniş takımlarını" olması gerekiyor bana göre.

Çeviriyi yaptıktan sonra bir süre ara ver, sonra eline alıp tekrar tekrar oku. kendi yazmış olduğum yazılarda cümle düşüklüklerini, yazım yanlışlarını ben böyle görürdüm. Naçizane tavsiyem bunlardır.

font olayı belki daha iyi olabilir bilemiyorum, bu konuda daha uzman kişiler eminim görüşlerini yazacaktır.

Sağlıcakla kal, tebrikler, teşekkürler...

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
Daltas eline sağlık.

TV21'in ilk serisine ait internette bulunan hemen hemen tüm sayıları daha önce yüklediklerimden ibaret. Belki bir iki sayı eksik vardır ama temel seri bunlardan oluşuyor. Bildiğim kadarıyla birkaç yıl önce TV21 Century derlemeleri official olarak yayınlanmaya başlayınca taramaları yapan grup çalışmalarına son vermiş. Büyük ihtimalle el altından paylaşılmıştır ama erişilebilecek tüm kaynaklarda ancak bu kadarı var. Yanılmıyorsam sonradan 3-4 sayı daha düştü internete ama serinin bölük pörçük kısımlarında oldukları için pek bir anlam ifade etmiyorlar. Ancak bir de ikinci seri yayın var. O da 105 sayıdan oluşur. Dergi sonra Valiant ile birleşir ve artık özelliğini kaybeder. Aslına bakarsanız ikinci seri Gerry Anderson'un devreden çıkmasıyla başlamış ve zaten temel niteliği olan Supermarionation maceralırını yayınlamaktan uzaklaşma yoluna girmiştir. İkinci seride bolca amerikan kaynaklı çizgiroman var, hatta spiderman, star trek filan bile... Biraz bakınırsanız o seriye de ulaşabilirsiniz internet üzerinden. Eğer bulamazsanız, kendi kaynaklarımdan yardımcı olmaya çalışırım. Ekstradan, söz ettiğim TV21 yasal derlemelerinin iki örneği de taranmıştı zamanında, onların linklerini de bulabilirsiniz. (Eğer eksik bilgi sahibi değilsem sadece bir Türk yaptı bu kitaplar üzerindeki tarama faaliyetini.. :) ) Oradaki taramalar oldukça temiz ve nettir. Darda kalırsanız onlara başvurmanızı öneririm.

Çeviri balonlama çabanız hakkında, Doğan Kardeş'i gözardı etmenizin doğru olduğunu düşünüyorum. Oldukça üstünkörü yapılmıştır çeviriler. Ayrıca zaman zaman çeşitli serüvenlerde eksiltmelere gitmişler ve özgün haline zarar vermişlerdir.

Yazı karakteri seçiminiz ve balonlama yönteminiz elbette kendi beğenilerinize bağlı, kimsenin bir şey demeye hakkı olduğunu sanmıyorum. Yine de eğer özgün haliyle örtüşsün isterseniz, tarz olarak yazı tipi daha ince hatlara sahip, konuşma balonları italik, anlatı kutucukları ise düz formda. Kitabına uygun bir çalışma yapmış TV21 editörleri.

Çalışmayı yürütürken siz de fark edeceksiniz bazı taramaların dpi değeri 150, 200 gibi düşük standartlardadır. Epey bir iş yükü bindirecektir sırtınıza.

Şimdiden kolaylıklar diliyor, teşekkür ediyorum. Yapabileceğim bir şey olur da bildirirseniz sevinirim.

enginerkin

Yeni Üye
25 Şub 2012
28
21
Bu noktada çeviri ve balonlama yapmış kişilerin görüşleri esas önemli olan.
Ben bu konuda uzman değilim.
Ancak bir okuyucu olarak fikrim nasıl Hoz Kaptan Swing'in fontları eski Swinglere göre
daha iticiyse (bence) sizin çalışmanızda tam tersine insana bir doygunluk hissi verecek özellikleri taşıyor.
Çocukluğunda Doğan Kardeş okumuş Zero X meraklıları çalışmanız ne kadar mükemmel
olursa olsun onları rahatsız edecek herhangi bir farklılık istemezler.
Yani herşey eskisi gibi hissi önemlidir.
Bu his korunduğu sürece fonttan çeviriye her şeyi değiştirebilirsiniz.
Benim sade bir okuyucu olarak size aktarabileceğim eleştirim sayfanızı incelediğimde
içimde duyduğum mutluluk hissidir.
Elinize sağlık.

12 Şub 2010
15,006
543,755
Uçan harikaların mükemmel tasarımları, beş yıldızlı kokpitleri, sinekkaydı traşlı şık personeli, eli yüzü düzgün senaryolar, tertemiz çizgiler, elit bir çizgi roman.

Bir numaralı Teks'çimizden, Türk Bonelli'den ilk kez farklı bir seçim. Zevk denizinde yüzmeye hazırlanalım.

İsabetli bir kararla sevgili abartman desteği çok yerinde.

Kemerimi bağladım, koltuğumu dik duruma getirdim. Sigara zaten yasak:)

Titizliğinden asla kuşku duymadığım değerli emeklerin sergileneceği Ekim 2013 başını beklemeye başladım.

Galada buluşmak üzere teşekkür ve saygılarımı sunuyorum.

daltas

Çeviri & Balonlama
14 Haz 2009
1,656
137,636
Her ne kadar işler düşündüğüm gibi gitmiyor olsa da İngilizce "TV Century 21" dergisini
kullanarak çeviri, sayfa düzenlemesi ve temizlik yaptım. Doğan kardeşleri hiç dikkate
almadım. Tamamı 100 sayfa. Şu anda yalnızca balonlaması kaldı.
Ve ilk macera hazır...

Kısmet olursa, biraz yavaş da olsa diğer maceraları aralıklarla yayınlamayı planlıyorum

00zerox01.jpg

Özet Bilgi:

Ölçüler: 2480 x 3514
300 dpi
21 x 29,75 cm

Font: Değiştirilmiş Navajo Bold ve Bold Italic

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
Doğan Kardeşlerde, çeviri kayıpları o kadar çoktu ki, hiç kaale almayıp yeniden çevirmekle iyi ettiniz. Yuvarlamalar, hikayeyi çözemediği için sözcük seçimindeki hatalar, balonlara sığdırmak için cümle kırpmalar filan çok şey götürüyordu serüvenlerden. Şimdi sizin çevirinizle gerçek değerini bulacak Zero_X.

Çok teşekürler Daltas...

seferkaraca

Yeni Üye
13 Kas 2009
8
72
Elinize sağlık. Zerox internette sizin de görmüş olduğunuz gibi bir grup yabancının Tv 21 scanları dahil bağımsız olarak mevcut değil. O taramalarda da Zerox maceraları epey eksik. Mesela 1969-70 arası yok. Benim çocukluktan hatırladığım birçok macera vardı onları bir türlü bulamadım. Türklerden ise galiba bir ara yine Orhan Berent bu işe merak sarmış, internette bir sayfasını gördüm, o da bulamamış. Onun dışında başka bahseden yok yerli kaynaklarda.

nicomedes

Onursal Üye
30 Nis 2014
880
3,912
İzmit
İnanın siteye üye olduğumdan beri aklımda Zero x vardı sonunda karşılaştım çocukluğumda İzmit'te bir halk kütüphanesine gider ve Doğan Kardeş ciltlerini alır okurdum en sevdiğim kısmı da Zero x idi beni çocukluğuma döndürdünüz yüzümde bir tebessümle okuyacağım sayenizde çok teşekkür ederim.

Musashi

Yeni Üye
6 Eyl 2018
1
0
Zero X

Doğan kardeş ve özellikle zero-x maceralarini okumak ilkokul sıralarında en büyük zevkim idi.
En cok hatırladığım bolum ise gokten parasutle inen zehirli bitkiler ve bunlara dokunanın derilerinin kırımızıya donmesi idi.
Zero x derlemelerinizde bir gelişme var mı?

Selamlar

Otacı

Süper Üye
5 Tem 2016
806
12,314
Sessiz ve derinden giderek -günde 2 sayfa temizlik ve sayfa düzenlenmesi yaparak- işlemi sürdürmekteyim.
Halen yapılacak 80 kadar sayfa daha var.

İlk sayfanın bir örneğini hazırladım. Çeşitli fontlarla denemeler yaptım.
Belki de göz alışkanlığından olsa gerek "Tex Mastered" en uygun duran font oldu.

İngilizce "TV Century 21" dergisini kullanarak çeviri, sayfa düzenlemesi ve temizlik yaptım.
Doğan kardeşleri dikkate almadım.

tv2110504bvpv.jpg

Yukarıdaki yalnızca resim önizlemesi . Gerçek boyutlarda resim aşağıdaki linkte:

Gerçek Boyutlar:

Boyut -1 : 3300x4685
Boyut -2: 21x29,75 cm.
Çözünürlük: 400 dpi

Neyse, sadede gelelim. Bütün Zero-X maceralarını bir kitap halinde toplamak niyetindeyim.
Konuyla ilgilenen ÇR severlerden bazı beklentilerim olacak ve bunlar:

- Öncelikle verdiğim örneği inceleyerek beğendiğiniz ya da beğenmediğiniz
bütün konular -font - boyut - temizlik- çeviri v.s. ve sizce nedeni.

- TV Century 21 dergisinin bende mevcut olan sayıları sayın Abartman'ın yüklediği sayılar.
Diğer sayıları intenette aradım ama netice alamadım. 3-4 yıl önce yayınlanmış ancak o sıralarda
benim ilgi alanımda olmayan bir konu olduğu için haberim bile olmamış.
Mevcut sayılar şunlar:

001-156 , 160, 169, 171, 212 ve 240.

156'dan sonraki sayılardan mevcut olan 5 sayı dışında "TV Century 21 " dergisinin taraması elinde olan
veya çalışan linkleri olan ÇR severler varsa lütfen benimle paylaşın.

Bahse konu Zero-X maceralarının yayınlandığı Doğan Kardeşlerin taramaları da Forumda olanlar hariç elimde mevcut değil.

Zero-x Maceralarını hiç bir şey bulamazsam mevcut durumuyla Ekim 2013 başında yayınlamayı planlıyorum.

NOT: Yazım hatalarını dikkate almayın. Çok değişik fontları denerken balona sığdırabilmek için kullandığım ifadelerde değişiklikler yaptım.
Yazım hataları bunun eseridir...
Yayınlamadan önce bütün kitap en az dört defa yazım hatası kontrolundan geçecektir.

Bu konudaki çalışmalarım sadece Zero-x'i kapsayacaktır.
Yaptığım bazı araştırmalar sonucunda diğer maceralarla ( XL5, Stingray, Thunderbird v.s.) ilgili bir çalışma yapmamaya karar verdim.

Bilgilerinize...​

Bilmiyorum bulabildiniz mi? Aradan çok zaman geçmiş yeni gördüm... Tüm sayılar eksiksiz olarak var... Zero-x paylaşımlarınızı sürdürmek isterseniz zero-x sayfalarını ayıklayıp tek dosyada paylaşabilirim.

daltas

Çeviri & Balonlama
14 Haz 2009
1,656
137,636
Sayın Otacı,

"Tüm sayılar eksiksiz olarak var... Zero-x paylaşımlarınızı sürdürmek isterseniz zero-x sayfalarını ayıklayıp tek dosyada paylaşabilirim." demişsiniz. Ama "Doğan Kardeş" mi, "TV Century 21" mı belirtmemişsiniz. Bir aralar, "TV Century 21"dan eksik dediğim sayılardan büyük bir kısmını buldum. Arada yine de eksik sayılar var.

Bütün sayılar var dediğiniz dergiler Doğan Kardeş ise hiç zahmet etmeyin ama "TV Century 21" ise bendeki eksik sayıları uygun bir yere koyarsanız ben kendim gerisini hallederim.

Eksik sayılar: 182-187, 189-191, 194, 195, 213, 214, 217, 225, 226, 228, 232

Aslında eksik sayılardaki maceralar dışında diğerlerini hazırlamama nedenlerim farklı:

Birincisi, 60'lı yıllardaki öyle olduğu düşünülen bazı gerçeklerle günümüzün gerçekleri farklı.

İkincisi, "TV Century 21" çocuklar için hazırlanmış bir seri...

Son düzenleme:

Otacı

Süper Üye
5 Tem 2016
806
12,314
"TV Century 21" tüm sayılar var... Eksik sayılar: 182-187, 189-191, 194, 195, 213, 214, 217, 225, 226, 228 onları 12 sayı olarak rar dosyada toplayıp mediafire sitesine yükleyip linki yine burada paylaşırım. 243. sayıyı da ekliyorum.

daltas

Çeviri & Balonlama
14 Haz 2009
1,656
137,636
Sayın Otacı,

Teşekkürler.

Benim yazma stilimden kaynaklandığını düşündüğüm eksik kalan sayılar oldu:

183, 184, 185, 186, 190, 232 ve varsa 243'ten sonraki sayılar... (belki v.2)

Bunları da yükleyebilirseniz sevinirim.

Bazı dosyalar bozulmuş. Bunlar eski bir HD'teydi. Bad sektörler oluşmuş... Belki ileri günlerde yeniden bazı dosyaları isteyebilirim.

Tekrar teşekkürler.

Son düzenleme:

Otacı

Süper Üye
5 Tem 2016
806
12,314
Sayın Daltas; 243 sonrası sayılar TV21 and Joe90 New Series toplam 105 sayı ve 5 tane 69, 70, 71, 72 ve 73 yıllıkları var. Bunları ve eksiğiniz olan diğer 6 sayıyı hazırlayıp linkleri burada paylaşırım yine... Bozulmuş olan sayılar çıkarsa onları da paylaşırım merak etmeyin... yeter ki zero-x çevirip paylaşın. Yeni seride Uzay Yolu renkli olarak var belki onları da düşünebilirsiniz.

daltas

Çeviri & Balonlama
14 Haz 2009
1,656
137,636
Sayın Otacı,

Bütün linkler için teşekkürler.

Yarından itibaren hem dosyaları kontrol edeceğim hem de bir ucundan yavaş yavaş işe başlayacağım. (Hatta başladım diyebilirim ve ilk dört sayfayı bu akşam düzenledim.)
Tex'in aksine bunda en çok zamanı sayfa düzenlemeleri alacak ve bu konuya günde ancak birkaç saat ayırabileceğim. Tercüme ve balonlama daha az zamanımı alır.

Her zaman olduğu gibi önceliğim Tex!

İkinci macerayı on beş, en geç yirmi gün içinde yayınlayabilirim diye düşünüyorum ama bu kesin söz değil...

Mediafire çok çok yavaş veriyor. İndirme işini yarın sabaha bırakacağım.