28 Nisan Ve Günler Yürümeye Başladı, Müzikli Resimli Edebiyat Takvimi

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,610
hiçbiryerde :)
www.youtube.com/watch?v=QzmMB8dTwGs
28n.jpg

image.jpg

28a.jpg

28n_5_R_HL_Page_05.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,320

"Resneli Niyazi Bey" 1913'te bugün öldürülmüştü. Bir de onunla ilgili ünlü "Meşrutiyet Geyiği" olayı vardı. Yazar "Selahattin Duman" 2002 yılında bu olayı köşesinde yazmış. Hem yazıyı hem de ilgili fotoğraf ve kartpostalları aşağıda sunuyorum:

nG51iMR.jpg

Not: Selahattin Duman yazısında "Meşrutiyet Geyiği"ni daha çok "Enver Paşa" ile özdeşleştirmiş. Ama benim bildiğim bu daha çok "Resneli Niyazi Bey"le birlikte anılır. Niyazi Bey'in bulup evcilleştiği geyik ("gazal-i hürriyet") hürriyetin sembolü olmuştu. Kartpostallarda filan hep onun yanındadır.

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,320

"Turan Emeksiz" şehir hatları vapuru 2006'da emekliye ayrılmış ve otel yapılmış, Mudanya'da demirliymiş. Yanılmıyorsam Karaköy-Kadıköy hattında çalışırdı bu vapur. İngiltere'de yaptırılan bu sınıf vapurları çok seviyorum (bu da 1961'de yaptırılmış). Vapurun otel yapıldığını bilmiyordum. Üzülmek mi sevinmek mi gerekir bilemedim. Belki otel olmasaydı hurda olacaktı. Otel yapanlar en azından vapurun adını muhafaza etmişler.

5Jmlzuh.jpg

Lichtenberg

Aktif Üye
16 Tem 2011
471
1,696
P0dkzb.jpg

Doğrusu o başlığı göremiyorum. Bu kartpostal herhalde bayram tebriği olacak:

Hürriyet müessislerinden Resneli Niyazi Beğ ve çetesi. <<10>> Temmuz sene 1324 perşembe.

Îdiñiz sa'îd, ömrüñüz mezîd olsun.

(bayramınız kutlu, ömrünüz uzun olsun)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,320
P0dkzb.jpg

Doğrusu o başlığı göremiyorum. Bu kartpostal herhalde bayram tebriği olacak:

Hürriyet müessislerinden Resneli Niyazi Beğ ve çetesi. <<10>> Temmuz sene 1324 perşembe.

Îdiñiz sa'îd, ömrüñüz mezîd olsun.

(bayramınız kutlu, ömrünüz uzun olsun)

İyi ki Çizgi Diyarı'nda "Eski Türkçe" yazılmış metinleri okuyabilen sizin gibi dostlarımız var sevgili "Lichtenberg", kıymetli katkınız için teşekkür ediyorum. Çizgi Diyarı'nın aksine; o koskoca gazetede (veya dergide, fotoğrafın kaynağını şimdi hatırlamıyorum) numune için bir tane Osmanlıca okuyup yazabilen elemanları yokmuş demek ki. Haydi anlamıyorsun, bari anlayan birine okut değil mi? Bu vesile ile bir anekdotu hatırladım: Anekdotun yer aldığı köşe yazısını aradım ama bulamadım (bulursam paylaşırım). Çok büyük ihtimalle Hıncal Uluç'un, çok az ihtimalle de Selahattin Duman'ın bir yazısıydı. Yazının ana fikri eski gazetecilerin işlerini, şimdikilere kıyasla daha çok ciddiye aldıkları şeklindeydi. Olaya yazar bizzat şahit olmuş: Önemli bir adli (veya siyasi) olayda tutuklular jandarmanın jipiye götürülüyormuş. Güya jipin basamaklarında ayakta giden görevlilerin isimleri haberdeki fotoğrafın altına yazılmadı, zira getiren muhabir bunu öğrenmeden geldi diye, bundan sorumlu olanlar yazı işleri müdüründen epey bir fırça yemiş (belki de görevlerinden alınmışlar?). Nereden nereye. Şimdi kafasına göre çeviri yapan ve bunu denetlemeyen gazeteciler var.

Son düzenleme: