22 Mart Ve Günler Yürümeye Başladı, Müzikli Resimli Edebiyat Takvimi

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,335
hiçbiryerde :)

22a.jpg

22m.jpg

22mc.jpg

Za_Fr_Es_A_006.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

İlk Türk denizaltıları "Abdülhamid" ve "Abdülmecid" 1888'de donanmaya katılmıştı. Aşağıda bunların öyküleri var:

lk_Osmanl_Denizalt_lar.jpg

Lichtenberg

Aktif Üye
16 Tem 2011
471
1,695
dsa.jpg

SA, partinin ayak takımıydı ve iktidara gelmeden önce, bütün Weimar Cumhuriyeti dönemi boyunca onlar adına sokaklarda, barikatlarda USPD'lilerin (sosyaldemokratlar), KPD'lilerin (komünist-sosyalistler) ve anarşistlerin gençlik örgütleriyle cetin ve kanlı kavgalara katılmıştır. Sonrası ise, bir yıl demeden "Röhm Darbesi" ile tamamen tasfiye edildiler. Bunda, parti içinde (nisbeten) "sol" cenahı temsil etmelerinin de rolü vardı.

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Gümrük ve Tekel bakanı "Sipahi sigarası piyasaya çıkınca kimse Amerikan sigarası içmeyecek." dedi. -1978-

Nasıl bir düzen içinde yuvarlanıp gittiğimizi bu cümleden daha iyi ne ifade edebilir ki?
Bugün tezgahlarda satılan hangi Türk sigarasını hatırlıyorsunuz?
Üstelik kalite olarak dünyanın en iyi tütünlerinden birini ürettiğimiz halde...

En iyisi hiç içmemek ya...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Gümrük ve Tekel bakanı "Sipahi sigarası piyasaya çıkınca kimse Amerikan sigarası içmeyecek." dedi. -1978-

Nasıl bir düzen içinde yuvarlanıp gittiğimizi bu cümleden daha iyi ne ifade edebilir ki?
Bugün tezgahlarda satılan hangi Türk sigarasını hatırlıyorsunuz?
Üstelik kalite olarak dünyanın en iyi tütünlerinden birini ürettiğimiz halde...

En iyisi hiç içmemek ya...

Bakanın elinde tuttuğu sigara 1978'de selofanlı soft ambalajlı yeni "Sipahi" sigarasıymış. Asıl "Sipahi" 1960'lardaki karton kutulu, üstten kapaklı olanıydı (tıpkı Gelincik ve Bahar ve Yenice sigaraları gibi). Filtreli değildi ama filtre görünümünde ağızlık (zıvana mı deniyordu buna?) kısmı vardı (tıpkı Yaka sigarasında olduğu gibi). Bunun teneke kutulusu da varmış, ama ben görmedim. Keşke bu sigaraları içmeseydim de sadece koklasaydım! Bütün sigaraları hem seviyorum hem de onlardan nefret ediyorum. Tuhaf değil mi?
Not: Bu "post"ta subliminal bir mesaj yoktur!

Sipahi_eski_yeni.jpg

Lichtenberg

Aktif Üye
16 Tem 2011
471
1,695

Bakanın elinde tuttuğu sigara 1978'de selofanlı soft ambalajlı yeni "Sipahi" sigarasıymış. Asıl "Sipahi" 1960'lardaki karton kutulu, üstten kapaklı olanıydı (tıpkı Gelincik ve Bahar ve Yenice sigaraları gibi).

"Yenice" adında sigara da mı çıkarmış Tekel? Bunu Saksonyalılardan araklamış olmasın ? :D

Dresden'deki 1908 yapımı "Yenice" sigara fabrikası
oj03g9.jpg

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Benim içtiğim "Yenice" soldaki. Sağdaki daha eski yıllardan kalmış. "içtiğim" dediğime bakmayın, 1960'larda paket filan alacak yaşta değildik. Haşarı arkadaş ve akraba çocuklarıyla birlikte annelerden-teyzelerden gizlice araklayıp "içtiğimiz" Yenice'leri kastediyorum. Bu sigara evlerde, "kadın günleri"nde filan ikram edilirdi. Yassı bir sigaraydı yanılmıyorsam (birkaç yassı sigara daha vardı, Gelincik, Yaka filan galiba) filtresizdi haliyle. Henüz Amerikan sigaraları ülkeyi istilâ etmemişti. Evlerdeki lüks sigaralardan sayılırdı. O da üstten kapaklıydı.

Yenice_eski_yeni.png

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Dünyada "Türk Gibi Sigara İçmek" diye bir deyim vardır. Bizi sigarayla özdeşleştirmişler nedense. Çok eski yıllarda bunun aurasından yararlanarak Avrupa ve Amerika'da birçok sigaraya Türk adını çağrıştıracak isimler verilmiş (Murad, Omar, Yasmin vs), keza bunların ve bazı diğer sigaraların (mesela Camel) reklamlarda da daima Türk imajı kullanılmıştı. Ama son yıllarda bu imaj biraz yıkılmış. Aslında bize biraz haksızlık da etmişler gibime geldi. Zira bizden çok daha fazla sigara içen memleketler var. Biz halen sigara tüketiminde 35. sıradayız, ama Japonlara şaşırdım: 17. sıradalar.

T_rk_Gibi_T_tt_rmek.png