Camiler - Fiona Macdonald - Mark Bergin

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,466

Camilergandor08-D000.jpg

Camilergandor08-D000.gif

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Elinize sağlık sevgili "gandor08" üstadım.

Paylaştığınız bu eser vesilesiyle, benim en çok sevdiğim kitaplar arasında mimari yapıların veya teknolojik araç gerecin iç yapılarını kesitlerle gösteren kitapların en ön sıralarda yer aldığını farkettim. Bir cami veya katedralin veya bir jet uçağı ya da transatlantiğin kesitler halinde sunulduğu bu tarz kitaplar (örneğin "Dorling Kindersley"-DK Books- yayınevinin kitapları) çocukluk yıllarımdan beri hep büyük bir merak duygusuyla beni kendilerine çekmiştir.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,466
Abi Dk serisine benzer Türkçe kitapların bizim kütüphanede olanlarını tarayacağım.

Epey bi kitap var görsel açıdan zengin, hem çocuklarımız için elimizin altında dijital bir veri kaynağı olur, hemde forumda zenginliğimiz artar.

Kütüphanelerde de dijital taranmış veri tabanı kurulacakmış ama ne zaman belli değil.

Artvin kütüphanesinde yaklaşık bi 50 bin kitap var, son gelenleri sergileyecek raf yok.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Sevgili "gandor08", sizin sayenizde Artvin Kütüphanesi'nin birçok benzerinden daha ileride olduğu kanaatine varmış ve forumda bu konuda bir iki defa yazmıştım. Aslında kütüphane ile bu kadar yakın ilginiz olduğuna göre buradaki "dijitalleşme" konusunda önayak olabilirsiniz belki. Örneğin kütüphaneye profesyonel tarama sistemleri satın alınması hususunda yol gösterici olabilirsiniz. "Planeter tarayıcılar" biz amatörler için erişilmesi uzak bir hayal, ancak kütüphaneler, üniversite veya vakıflar para kaynakları daha güçlü olduğu için bu ve benzeri cihazları satın alabiliyorlar. Kültüre verilen önemin üst seviyelerde olduğu bu kentte, iyi bir tanıtım ve kampanya yapılabilirse belki eşraf maddi yardımda bulunabilir. Bölgeyi siz daha iyi tanıdığınız için sizin fikrinizi de merak ediyorum.

Şunlar gibi mesela..
book2net_kiosk_3_horz.jpg

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,466
Bu konuyu bi görüşelim bakalım bi şey çıkarmı.

Ayrıca bu makineler için acil bir sponsor bulmak lazım.

Ya nasip.

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
gandor08;Camilerimiz hakkında göresel hazırlanmış bir kitap' Alıntı:
Bunları biz hazırlasak yüzüne bakan olmaz.:)
Yapılacak o kadar çok şey var ki, ama değeri yok.
Hele bizim mesleğin ülkemizde kesinlikle ederi yok.

Bize ait bu tür çalışmaların devamını da bekleriz varsa, gandor kardeşim.:)

Muteber

Yeni Üye
5 Tem 2018
2
1
Linkte Camiler değil,9 gb akbaba dergileri arşivi var .yanlışlığı düzeltebilirmisiniz.Teşekkür ederim.

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,466
İndirmeye çalıştığınız dosya artık erişilebilir değil.

diyor bendede akbaba filan yok.

Konuyu tekrar medifareye yüklüyorum.

dişlivida

Süper Üye
11 Nis 2010
1,119
4,535
gandor08 kardeş gayretlerin için teşekkür ederim. scanfan usta nın da belirttiği gibi kütüphaneler bu işi üstlenmesi lazım bu da bir hizmettir. kütüphanelerde eğer kafi miktarda vazifeliler olmazsa gönüllü bir sürü insan çıkar. üçbeş kişi yerine her kütüphanede yüzlerce veya binlerce kişi bu işi gönüllü olarak yapsa kısa vakitte sanal kütüphanelerimiz çok büyük hacimlere ulaşır. aslında bu işi milli eğitim bakanlığı veya turizm ve kültür bakanlığı üstlense çok iyi olur

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,466
gandor08 kardeş gayretlerin için teşekkür ederim. scanfan usta nın da belirttiği gibi kütüphaneler bu işi üstlenmesi lazım bu da bir hizmettir. kütüphanelerde eğer kafi miktarda vazifeliler olmazsa gönüllü bir sürü insan çıkar. üçbeş kişi yerine her kütüphanede yüzlerce veya binlerce kişi bu işi gönüllü olarak yapsa kısa vakitte sanal kütüphanelerimiz çok büyük hacimlere ulaşır. aslında bu işi milli eğitim bakanlığı veya turizm ve kültür bakanlığı üstlense çok iyi olur

Ülkemizde mi? Çok zor. Hatta imkansız.

Alkış almak için Millet Kırahathaneleri planlanıyor, mevcutların yenileştirilmesi veya dijitalleştirilmesi gündemde yok bile.

Hatta Milli Kütüphanenin bile kapanma durumu var diye biliyorum. Muhtemelen bi hurdacıya satılır.

Ne yazıkki yaşadığımız yer burası Ülkemiz.

Son düzenleme: