Lucretius - Evrenin Yapısı - PDF

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,124
Lucretius _ Evrenin Yapısı _ Tek Sayfa Pdf

Evrenin Yapısı – Lucretius

Romalı düşünür ve şair Lucretius’un eşsiz yapıtı Evrenin Yapısı Türkçenin iki büyük ustası Turgut Uyar ve Tomris Uyar eliyle dilimize aktarılmıştı. İlk olarak 1974 yılında Hürriyet Yayınları, daha sonra 2000 yılında İyi Şeyler Yayıncılık tarafından yayımlanmış olan bu ölümsüz metin bir Norgunk Yayıncılık kitabı olarak yeniden hayat buldu.

Her şey birbiriyle sınırlandırılmış, görüyoruz:
Hava tepelerle ve tepeler havayla.
Toprak sınır çiziyor denize, deniz karalara,
Oysa evreni sınırlayacak bir şey yok dışında.
Sınırsız uçurumun boşluğu bundandır
Öyle ki şimşekler bile geçemez onu
— Bitimsiz zaman parçasında yarışan şimşekler –
Alınması gereken yolu kısaltamazlar bile,
Öyle engindir doğaca varlıklara tanınan çevren;
Hiçbir boyutla sınırlanmaz uzaklıkta, genişlikte.

Spinoza’dan Nietzsche’ye, oradan Deleuze’e, günümüze varan düşünce çizgisinin tozanlarını yeryüzüne ilk savuranlardan biridir Lucretius.

Kitabın Künyesi
Evrenin Yapısı
Orjinal isim: De Rerum Natura
Lucretius

Çeviri: Tomris Uyar, Turgut Uyar
İstanbul, 1974, 1. Basım
263 sayfa

Evrenin_Yap_s_01.jpg

"Her şey görünmez parçacıklardan oluşur. Maddenin temel parçacıkları -'şeylerin tohumları'- ebedidir. Temel parçacıklar sayıca sonsuz ama şekil ve boyut bakımından sonludur. Evrenin bir yaratıcısı veya tasarlayıcısı yoktur. Her şey, bir sapmanın sonucunda meydana gelir.

Özgür iradenin kaynağı sapmadır.

Doğa durmadan deney yapar. Ruh ölümlüdür. Ölümden sonra hayat yoktur. Tüm örgütlü dinler hurafelerle dolu yanılgılardır. Dinler şaşmaz biçimde zalimdir. Melekler, şeytanlar, hayaletler yoktur. İnsan hayatının en yüksek amacı, hazzı artırmak ve acıyı azaltmaktır.
Hazzın önündeki en büyük engel acı değil, yanılgılardır."

Lucretius'un Evrenin Yapısı adlı, bin yıldan uzun geçmişi olan kadim şiirinden bu dizeler, tarihin her dönemi için tehlikeli ve aykırı fikirlerle doludur. Gelgelelim yüzyıllardır kayıp elyazmasını 1417 kışında, Almanya'nın güneyindeki ücra bir manastırın tozlu raflarında bulan büyük kitap avcısı Poggio Bracciolini, bu keşfiyle Batı medeniyetinin kaderini değiştireceğini ve tarihe yön vereceğini herhalde bilmiyordu...

Nitekim başta Kilise olmak üzere tüm yerleşik kurumların ve güç odaklarının baskılarına rağmen kopyalanıp çoğaltılan bu şiir, elden ele dolaşarak Galileo, Freud, Darwin ve Einstein'ın bile düşüncelerine yön verecek, hatta Thomas Jefferson eliyle Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi'ne yansıyacaktır.

Çift sayfa başka bir taramayı tek sayfa olarak yeniden 4 Mb olarak düzenledim.

Evrenin_Yap_s_Eski_Sayfal_02.jpg

Evrenin_Yap_s_Eski_Sayfal_01.jpg

Lucretius _ Evrenin Yapısı _ Tek Sayfa Pdf Eski Sayfalı Pdf 4,4 Mb:

Evrenin_Yap_s_02.jpg

Evrenin_Yap_s_03.jpg

Lucretius _ Evrenin Yapısı _ Tek Sayfa Pdf Beyaz Sayfalı Pdf 4,3 Mb:

74053655_03.gif
ZamanGezgini​

Son düzenleme:

Caliente

Yeni Üye
24 Ocak 2015
27
53
Teşekkürler, okunması gereken bir eser. Bir şey soracağım bu Yandex'e üye olmamız mı lazım çekmek için, üye olmadan download'a tıklıyorum çekmiyor, öyle duruyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,188
8,089
Sevgili zamangezgini güzel ve yararlı bir paylaşım yaptığınız kuşkusuz.
Ama bir kuşku götürmez gerçek daha var ki, o da paylaşımlarınızla beraber yaptığınız bilgi dolu, ayrı bir emek ürünü olan güzel birgilendirici sunumlarınız.
Çok teşekkürler.
Ancak itiraf edeyim ki indiremedim.
Daha doğrusu indirmedim. Zira tam niyetleniyordum indirmeye ki, YANDEX bağlantısı gördüm. Bu siteye karşı şahsımda oluşan virüs ve aşırı reklam alma korkusu, bu siteden en sevdiğim eserleri bile indirmeme engel oluyor.
İnanın tıklamaya korkuyorum.
Umarım bir dostumuz ileriki günlerde bu yazımı okuyup, her zamanki alışık olduğumuz dosya paylaşım sitelerinden biriyle yapar.
Çok teşekkürler.
Saygılarımla.

HACILI

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,124
Ama bir kuşku götürmez gerçek daha var ki, o da paylaşımlarınızla beraber yaptığınız bilgi dolu, ayrı bir emek ürünü olan güzel birgilendirici sunumlarınız.
Çok teşekkürler.
Daha doğrusu indirmedim. Zira tam niyetleniyordum indirmeye ki, YANDEX bağlantısı gördüm. Bu siteye karşı şahsımda oluşan virüs ve aşırı reklam alma korkusu, bu siteden en sevdiğim eserleri bile indirmeme engel oluyor.
Umarım bir dostumuz ileriki günlerde bu yazımı okuyup, her zamanki alışık olduğumuz dosya paylaşım sitelerinden biriyle yapar.
Çok teşekkürler.
Saygılarımla.

HACILI

Sayın Hacılı; Yandex disk ten indirmek çok kolay üstelik pdf ve epub dosyaları hızlı bir şekilde görüntüleyebiliyorsunuz ve reklam filan da yok. Sanırım bilgisayarınıza bir reklam taşıyan bir virüs gibi bir program bulaşmış... Bir Malware karşıtı bir programla temizlik yapın derim. Malwarebytes vb. programları öneririm.

Ayrıca Aden paylaşımıma aynı yanıtı yazdım ve Mediafire linkleri verdim.

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,188
8,089
Zamangezgini dostum sana güvenerek uzun zamandır kullanmadığım "yandex" indirmeyi kullandım.
Dostum kime sorduysam virüs sorunumu hep Yandexi adres gösterdiler.
Çok güzel dosyalarımı depolamış olmama rağmen hatta fotoğraf albümlerimi bile, semtine uğramaz oldum. Belki inanmayacaksınız Yandeks yetkilileri bile aradı şikayetimi dinlediler.
Evrenin yapısı kitabını indirdim. hem de yandex ile çok teşekkür ederim ellerinize emeklerinize sağlık.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,954
ordu-turkey
Çok teşekkürler.
Çok teşekkürler.
Saygılarımla.

HACILI

Sayın Hacılı, Yandex sitesinin media'dan hiç bir farkı yok, hatta media bazen sapıtırken yandex'de hiç sorun görmedim bu zamana kadar. Ayrıca benim PC'de Eset nod var ve Yandex ile ilgili hiç bir sorun vermedi şu ana kadar. Saygılar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,124
teşekkürler okunması gereken bir eser. birşey soracağım bu yandexe üye olmamız mı lazım çekmek için, üye olmadan downloada tıklıyorum çekmiyor öyle duruyor

Sayın Caliente; üye olmanıza gerek yok. İndir yazan yere tıklayın hemen iner...

cats1.jpg

Dosyayı görüntüleme
cats2.jpg

Artık sayfa numaralarına tıklayarak yada ileri geri oklarına basarak istediğimiz sayfayı görüntüleyebiliriz.
cats.jpg

Görüldüğü gibi virüs ne de reklamlar yok Yandex'te... Çabuk yüklenir ve indirilir...

ayazdevi

Yeni Üye
25 Kas 2017
1
0
Bu değerli eseri paylaşıma açtığınız için çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık...