Yaban - Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Yaban - Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Diyar Kütüphanesi

Like Tree37Likes
  • 24 Post By scanfan
  • 3 Post By ertuğrul
  • 1 Post By denizkara
  • 4 Post By dedo11
  • 1 Post By yeryüzü
  • 2 Post By ismoq
  • 1 Post By Dedecan 61
  • 1 Post By dişlivida

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 19.Kasım.2014, 11:58   #1
Yönetici

scanfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1622367
•Rep Seviyesi :
scanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond repute
Standart Yaban - Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Yaban
Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Yazarı: Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Basım yılı: 1932 (1. baskı), 2012 (64. baskı)
7 MB, 209 sayfa, pdf/s

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] (mega)

Romancı ve gazeteci "Yakup Kadri Karaosmanoğlu" (1889-1974) aynı zamanda bir diplomattı. Milletvekilliği de yaptı. "Milli Mücadele"de ve sonrasında aktif görevleri olmuştur. "Atatürk"ün yakın çevresi arasındaydı. "Yaban", Karaosmanoğlu'nun en iyi romanı kabul edilir (Nur Baba ilk romanıydı).

Türk edebiyatının en çok konuşulan eserlerinden biri olan "Yaban"ın konusu 1. Dünya Savaşı yıllarından Sakarya Zaferi'ne kadarki bir dönemi kapsar. Yedek Subay olarak katıldığı savaşta bir kolunu kaybederek Anadolu'da Porsuk çayı kıyısında bir köye yerleşen bir İstanbul aydınının, köyün ve köylünün gerçeklerini dile getirdiği ve Türk aydını ile köylüsü arasındaki uçurumu gerçekçi bir biçimde gözler önüne serdiği bu roman önceleri çok övgü aldı. Bu arada gözlemlediği derin yoksulluğu, halkın bıkkınlığı ve ruhsuzluğunu şiirsel bir dille anlattığı için de bu insanları hor gördüğü şeklinde eleştirilere maruz kaldı. Roman anı üslubunda yazılmıştır. Burada kesiyorum, zira kitabın ön sözlerinde daha geniş bilgi mevcut.

Tarama bana ait değil, ama düzenleme bana ait. epub formatından pdf formatına çevirdim ve düzenledim. Bu düzenlemeler, birtakım görsellerin eklenmesi (orijinalinde yoktu), eskimiş kağıt görünümünde fon (background) eklenmesi, kapağın islah edilmesi vb şeklinde olmuştur. Biçim açısından oldukça kaliteli bir "pdf kitap" ortaya çıktı gibime geliyor, üstelik 7 MB gibi küçük bir hacmi var (mobil cihazlar için ideal). OCR hatalarına pek rastlamadım, sanırım ilk tarayan iyi bir "yazım denetlemesi" yapmış.

pdf düzenlemesini yaptığım kitabın aslı "epub" formatındaydı. Onu da buraya koyuyorum, hacim daha da küçük (222 KB).
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] (mega)

Konu scanfan tarafından (19.Kasım.2014 Saat 22:34 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla
scanfan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 19.Kasım.2014, 12:23   #2
Administrator

ertuğrul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1877191
•Rep Seviyesi :
ertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond repute
Güzel bir kitap.
Değerini bilmek lazım.
Eline sağlık dostum.
Paylaşım ve emeklerin için teşekkür ederim.
denizkara, yeryüzü ve scanfan bunu beğendi.
Alt 19.Kasım.2014, 14:21   #3
Süper Üye

denizkara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 16
•Rep Seviyesi :
denizkara is on a distinguished road
Eline sağlık üstadım
scanfan bunu beğendi.
denizkara isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 19.Kasım.2014, 22:17   #4
Süper Üye

dedo11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 149748
•Rep Seviyesi :
dedo11 has a reputation beyond reputededo11 has a reputation beyond reputededo11 has a reputation beyond reputededo11 has a reputation beyond reputededo11 has a reputation beyond reputededo11 has a reputation beyond reputededo11 has a reputation beyond reputededo11 has a reputation beyond reputededo11 has a reputation beyond reputededo11 has a reputation beyond reputededo11 has a reputation beyond repute

Sayın Scanfan ;

Eğer yanlış anlamazsan bu tür işleri hep ZamanGezgini yapardı ( Sen genellikle "tıpkı çekim" yaptığın için böyle diyorum. ). Sen de onun yaptığı kalitede iş çıkarmışsın ( bu cümle için de onun beni yanlış anlamamasını diliyorum. ) Bir paragrafta iki kişi tarafından yanlış anlaşılma korkumu belirttim. Ama bunun nedeni ikinizin beceri konusunda zirve yapmanız. Yani beni yazdıran sizsiniz.

Eğer emeğine saygısızlık kabul etmez isen bir isteğim daha olacak. Roman başlamadan önce ve bittikten sonra tamamlayıcı çok değerli yazı ve değerlendirmeler var. Keşke kitabın başında bu yazıları ve sayfalarını gösterir "İçindekiler" kısmı ekleseydin. Ben özet ( aslında daha detaylı olmalıydı ) şeklinde kendi kayıt notuma şunları ekledim :

[ *Not : Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun "Yaban" kitabında :

00 - 18 sayfaları arasında romanın çeşitli kapakları değerlendirme yazıları ve önsözler var.

18 - 182 sayfalarında "Yaban" romanı yer almaktadır.

182 - 209 sayfalarında Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve "Yaban" Romanı üzerine inceleme yazıları var. ]

Bu romanı ilk kez 1968'de Ceylanpınar Orta Okulunda öğrenciyken okumuştum. Bu nedenle Okul müdürüm değerli hocam Selim Özel'e ve can dostum Sedat Gemici'ye buradan selam olsun.

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim.

Anne Frank : "HİÇBİR İNSAN VEREREK FAKiR OLMAMIŞTIR."

Konu dedo11 tarafından (19.Kasım.2014 Saat 22:20 ) değiştirilmiştir.
dedo11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 22.Kasım.2014, 16:33   #5
Yönetici

yeryüzü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1766547
•Rep Seviyesi :
yeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond repute
Önemli bir kitap, değerli bir roman.
Savaş yıllarının Anadolusunu
çok etkili bir şekilde anlatıyor.
Teşekkürler scanfan üstadım.
scanfan bunu beğendi.
Alt 30.Nisan.2019, 14:36   #6
Yeni Üye

ismoq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
ismoq is on a distinguished road
Değerlendirme yazıları ve ‘Alman Basınında’ nasıl bir tepki uyandırdığı yazıları ile değerli bir tarama olmuş. Elinize sağlık.
scanfan ve serdar demircan bunu beğendi.
ismoq isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 30.Nisan.2019, 18:13   #7
Süper Üye

Dedecan 61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 45427
•Rep Seviyesi :
Dedecan 61 has a reputation beyond reputeDedecan 61 has a reputation beyond reputeDedecan 61 has a reputation beyond reputeDedecan 61 has a reputation beyond reputeDedecan 61 has a reputation beyond reputeDedecan 61 has a reputation beyond reputeDedecan 61 has a reputation beyond reputeDedecan 61 has a reputation beyond reputeDedecan 61 has a reputation beyond reputeDedecan 61 has a reputation beyond reputeDedecan 61 has a reputation beyond repute
Zamanında ilk ve lise okullarında adını çok duyduğumuz bu şahsı sayende daha iyi tanıyoruz üstat, sağol..
scanfan bunu beğendi.
Dedecan 61 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 27.Nisan.2020, 19:07   #8
Süper Üye

dişlivida - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 75930
•Rep Seviyesi :
dişlivida has a reputation beyond reputedişlivida has a reputation beyond reputedişlivida has a reputation beyond reputedişlivida has a reputation beyond reputedişlivida has a reputation beyond reputedişlivida has a reputation beyond reputedişlivida has a reputation beyond reputedişlivida has a reputation beyond reputedişlivida has a reputation beyond reputedişlivida has a reputation beyond reputedişlivida has a reputation beyond repute
scanfan usta mükemmel olmuş. emeğine sağlık. insanda kitap okuma arzunu arttıran bir görüntü meydana çıkmış tebrikler
scanfan bunu beğendi.
dişlivida isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiket
1932, roman, yaban, yakup kadri karaosmanoğlu

Seçenekler
Stil