Plato and a Platypus Walk into a Bar

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324
Plato and a Platypus Walk into a Bar
- Understanding Philosophy Through Jokes -

(Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer
Felsefeyi Mizah Yoluyla Anlamak)

İngilizce
Yazanlar: Thomas Cathcart ve Daniel Klein
Basım yılı: 2007
Yayınevi: Abrams Image, New York
216 sayfa, 3 MB, s-pdf/A

Catchrd_Plato_Platyps_kpk.jpg

(MediaFire)

Felsefe konusu, mizahi bir dille yazılmış olsa bile çokları için fazla cazip bir konu değildir, biliyorum. Üstelik bir de İngilizce ise, o dile vakıf bile olsanız böyle bir kitabı okumak için ya konunun meraklısı, ya da çok istekli ve vaktinizin bol olması gerekiyor. Ancak bu kitabı paylaşmamdaki asıl amaç bu değil. Amacım içeriğine değil kitabın "formatı"na dikkatlerinizi çekmek. Mükemmel bir şekilde taranıp
harika bir şekilde "pdf" yapılmış bu kitabın fiziksel yapısına hayran kaldım. Bu kadar küçük bir hacimde, gerçeğine o kadar yakın bir şekilde pdf haline getirilmiş (basılı formatıyla aynı fontlar, aynı sayfa düzeni, kusursuz OCR vb). Bunu nasıl yaptıklarını çözmeye çalışacağım. Biz de en iyi yazılımları kullanıyoruz, ancak bizim yaptıklarımız aslına yakın olduğu zaman çok hacimli oluyor, küçük hacimli olduğunda da fontlar vb basılı formatından uzaklaşıyor. Sanırım bu kitap pdf olarak düzenlenirken çok uzun bir zaman harcanmış, kitabı baştan yazıyormuş gibi.

Bu kitap Türkçede de çıkmış (Çeviren: Algan Sengintüredi). "Aylak Kitap"tan çıkan kitabın adı "Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer - Felsefeyi Mizah Yoluyla Anlamak". Hatta kitap bizde de çok tutmuş olmalı ki aynı yazarların devam kitapları da Türkçe'ye çevrilmiş. Serinin devamı olan kitaplar şunlar:

* Aristoteles İle Bir Karıncayiyen Washington'a Gider
(Felsefe ve Mizah Yoluyla Siyasetin Yuvarlak Dilini Anlamak) "Pegasus Yayınları"
Orijinal adı: "Aristotle and an Aardvark Go to Washington"
* Nietzsche Öldü Bir Hipopotam Olarak yeniden Doğdu
(Yaşam ve Ölümü Felsefespri Yoluyla Anlamak) "Aylak Kitap"
* Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Epikuros'la Felsefi Yolculuklar "Aylak Kitap"

Thomas Cathcart ve Daniel Klein Türkçede.Dört kitap kapağı.
Thomas_Catchart_T_rk_ede_kapaklar.jpg

------------------------------------

2010'un en çok satan kitaplarından "Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer..."in tanıtım yazısı
Dikkat! İçerde Felsefespri var!

"Yılın en matrak çoksatarı"
-The Boston Globe-

"Çok güldüm, çok şey öğrendim, çok sevdim"
-Roy Blount Jr.-

Felsefe mi? Felsefeyi anlamak için büyük bir dehanın zekâsına ve peygamber sabrına sahip olmak gerekir. Bu doğru değil! Bu komik, ele avuca sığmaz, çok yönlü ve zengin içerikli kitap bu efsaneyi yerle bir ediyor.
"Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer..." ile birlikte kendinizi olağanüstü eğlenceli bir felsefe dersinin içinde bulacaksınız.

Felsefi kavramların esprilerle nasıl aydınlatılabileceğini, mizahın da aslında büyüleyici bir felsefi içerik barındırdığını göreceksiniz. Ama bir dakika... Bu iki kavrayış yolu, yani felsefe ile espri aynı şey mi yoksa? Fıkra ve esprilerin kuruluşu ve etkisiyle felsefi kavramların kuruluşu ve etkisi aynı malzemelere dayanmaz mı? İkisi de aynı şekilde aklımızı gıdıklamaz mı? Şey, biraz düşünüp sonra söylesek?

Harvard'lı iki felsefe profesöründen "güldürürken düşündüren" bir Stand-Up...
(Kitabın Türkçe basımının tanıtım Bülteninden alıntılanmıştır)

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,623
hiçbiryerde :)
Buna benzer iki akademisyenin TV'de bir programı
ve afedersiniz "Hayvan" ya da "Öküz" dergisinde :D
sayfaları vardı, tarihten, insandan, hayattan bahsederek
tatlılıkla düşünceler üretiyorlardı, isimlerini düşünüyorum da...

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,623
hiçbiryerde :)
Ahmet İnam-Cengiz Güleç

SÖYLEŞİ : BİZ KİMİZ?
Ahmet İnam, ODTÜ Felsefe Bölümü Başkanı, Felsefe Kurumu üyesi, 18 kitap yazmış uluslararası düzeyde saygın bir akademisyen. Cengiz Güleç ise ergenlik psikiyatrisinin önde gelen uzmanlarından, Fransa’da, Hacettepe Üniversitesi’nde ders verdi, TBMM’ye girdi, Ecevit Hükümeti’nin kültür bakanı adayıydı. 60′ına merdiven dayayan iki akademisyen ayda bir buluşup, ciddiyeti tatile gönderiyor.
Demlendikten sonra teybin düğmesine basıp varoluş, ego, bunaltı, cinsellik, tasavvuf gibi zorlu kavramları iki haşarı liseli üslubuyla tartışıyor. Nükte, argo, hatta küfür serbest. Hayvan Dergisi’nde “Şen Profesörler” başlığıyla yayımlananlar işte bu metinler. Kavuklu’yla Pişekar’a benzetilen ikili “Kesinlikle Dümbüllü’nün kavuğuna aday değiliz” diyor. “Anadolu Hayvanları” ikilisiyle buluştuk. 4,5 saat, bir şişe viski, yarım şişe rakı tüketip “karizmayı çizdirmeyi neden göze aldılar”ın cevabını aradık.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,767
İstanbul
Cengiz Güleç'i pek fazla tanımıyorum. Sevgili Cemil'in bahsettiği programı izledim birkaç kez. Ama Ahmet Hoca'yı epey yakından tanıyorum. "Gönül adamı" tabirinin en yakıştığı insanlardan birisidir herhalde. İzlediğimiz güzergahlar da bir yere kadar benzer: Tıpkı onun gibi ben de elektrik-elektronik mühendisliği bölümünden mezun olup, felsefe bölümünde yüksek lisans yaptım. Ancak buradan sonra güzergah farklılaştı :) Kendisinden birkaç ders alma şansına sahip olmuştum. Muhtelif kitapları var; tavsiye ederim.

İlginç kitap için teşekkürler, sevgili scanfan.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,664
Kasımpaşa
....Ama Ahmet Hoca'yı epey yakından tanıyorum. "Gönül adamı" tabirinin en yakıştığı insanlardan birisidir herhalde. İzlediğimiz güzergahlar da bir yere kadar benzer: .... Ancak buradan sonra güzergah farklılaştı ...

Güzergah ne demekse!.. bilmem ama gönül adamlığına laf gelince benim adayım da sensin, anlarım ben de bu işten biraz, demek el almışsın ahmet Hocadan... Hayret bi'şey ya!.. Bundan sonra tartışırken dikkat edeyim bari.. Adam felsefe yüksek yapmış ben de hadsizliğin son aşaması felsefe yapıyorum gönül adamı dostuma.. Düşünüyorum da beni dinlerken ne acı çekmiştir.. Söz, bundan sonra destursuz sallamak yok..

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324
Ahmet İnam-Cengiz Güleç
SÖYLEŞİ : BİZ KİMİZ?
Ahmet İnam, ODTÜ Felsefe Bölümü Başkanı, Felsefe Kurumu üyesi, 18 kitap yazmış uluslararası düzeyde saygın bir akademisyen. Cengiz Güleç ise ergenlik psikiyatrisinin önde gelen uzmanlarından, Fransa’da, Hacettepe Üniversitesi’nde ders verdi, TBMM’ye girdi, Ecevit Hükümeti’nin kültür bakanı adayıydı. 60′ına merdiven dayayan iki akademisyen ayda bir buluşup, ciddiyeti tatile gönderiyor.
Demlendikten sonra teybin düğmesine basıp varoluş, ego, bunaltı, cinsellik, tasavvuf gibi zorlu kavramları iki haşarı liseli üslubuyla tartışıyor. Nükte, argo, hatta küfür serbest. Hayvan Dergisi’nde “Şen Profesörler” başlığıyla yayımlananlar işte bu metinler. Kavuklu’yla Pişekar’a benzetilen ikili “Kesinlikle Dümbüllü’nün kavuğuna aday değiliz” diyor. “Anadolu Hayvanları” ikilisiyle buluştuk. 4,5 saat, bir şişe viski, yarım şişe rakı tüketip “karizmayı çizdirmeyi neden göze aldılar”ın cevabını aradık.

Prof. Ahmet İnam'ın şu sözlerini çok tuttum:
Ahmet_nam_afrsm.jpg

Son düzenleme:

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
98
165
denizci
Eline sağlık üstadım :)

Felsefenin her tarafından girip; her tarafından çıktım, kesin emin olduğum tek şey; en iyi felsefe Sokak Felsefesi’dir :rolleyes: resmi içeceği de :Z

corkim4davor7kyb6.jpg

"Limonla Tüketiniz" :)