Korkunç İvan - Eisenstein (senaryo)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,341
Korkunç İvan - Eisenstein (senaryo)
Kitabın adı: Korkunç İvan
Türü: Senaryo (fotoğraflı)
Ait olduğu film: Korkunç İvan, 1944-45 (Ivan Grozni) SSCB yapımı
Türkçe adı ve Türkiye gösterim tarihi: Korkunç İvan, 1965 (Sinematek'te gösterildi)
Senaryoyu yazan:Sergey Mihailoviç Eisenstein (Aynı zamanda filmin yönetmeni ve kurgucusu)
Yayınevi: Bilgi Yayınevi, Bilgi Yayınları: 86, Sinema Dizisi: 10
Basım yeri: Bilgi Basımevi (Ankara)
Yayın Tarihi: 1970 (Birinci Basım)
Türkçesi: Alpagut Erenuluğ
Kapak düzeni: Ozan Sağdıç
Fiyatı: 10 Lira
222 sayfa, 77 MB, pdf-A (HQ)

file

Tıpkı çekim, 79 MB (Mega)
Tıpkı çekim, 79 MB (MediaFire)
Tıpkı çekim, 79 MB (dosya.tc)
Görüntü ve tekst, 18 MB OCR hataları vardır (mega)

Ödüllü Sovyet yönetmen "Eisenstein" bu destansı filminde bir kez daha Rus tarihine eğiliyor (daha önce "Aleksandr Nevski"yi yapmıştı). Rusya'nın gelmiş geçmiş en güçlü hükümdarı olarak ünlenen "Korkunç" lakaplı "Çar IV. İvan"ın 16. yüzyılda ülkesini birleştirme ve güçlendirme çabaları ve sarayda iktidar için yapılan entrikaların anlatıldığı bu tarihsel filmde Eisenstein, Çarın derinlemesine bir ruhbilimsel analizini de yapar.

Hazırlıklarına 1941'de başlanmasına rağmen Alman işgâli nedeniyle "Mosfilm" stüdyoları Orta Asya'daki "Alma Ata" şehrine (Kazakistan) taşınınca çekimlere ancak 1943'te başlanabilmişti ve film burada tamamlanmıştı. Filmin müziğini ünlü Sovyet bestecisi "Sergey Prokofyev" bestelemişti (sonradan "oratoryo" olarak da sunuldu, ancak "Georges Bizet"nin operasıyla karıştırılmamalı). İlk bölümü çok beğenilen ve 1946'da "Stalin ödülü" kazanan filmin üç bölümde tamamlanması plânlanmıştı Ancak aynı yıl "Komünist parti" tarafından ağır eleştiriler alınca film "SSCB"de yasaklandı. Stalin önceleri Ivan'la kendisini özdeşleştirmiş ve film çok hoşuna gitmişti, ancak sonradan Ivan'ın dengesiz ve delice hareketleri, baskıcı ve kıyıcı hükümdarlığından tedirgin olarak filmi yasaklatmıştı. Bunun sonucu olarak da film iki yeni bölümle birlikte üç bölüm halinde yapılamadığı gibi, hazırlanan ikinci bölüm de ancak Stalin'in ölümünden sonra 1958'de gösterime girebilmiştir. Batılı eleştirmenler tarafından "Görsel bir Opera" olarak da nitelenen film Türkiye'de 1965'te İstanbul'da "Sinematek"te gösterildi. Sinematek tam da o yıl açılmıştı. Siyah beyaz olan filmin ikinci bölümünde tek bir sahne renklidir. Film "Eisenstein"ın son filmi olmuştur (yönetmen 1948'de öldü).

"Korkunç İvan" filminin muhtelif afişleri (ortadaki büyük afiş filmin özgün afişidir). Bir tanesi de filmin müziğine ait plâk zarfıdır (bir tür soundtrack albümü) Beste "Sergey Prokofyev" .
EISENSTEIN_Korkun_VAN_afi_ler.jpg

Bilgi Yayınevi Kitapları Sıralı Listesi

Moderatör tarafında düzenlendi:

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,088
Kastamonu
Teşekkürler Scanfan.

Ben sizin pdf uzantılı dosyalarınızı hâlâ açamıyorum. Hem Windows'ta, hem de Linuks'ta bir çok farklı programla denedim; hepsi de parola istedi. Aklıma hemen geliveren "scanfan", "Çizgidiyarı" vb.birkaç sözcüğü denedim ama olmadı.

Belki bir zaman parolayı tesadüfen keşfederiz diye düşünerek indiriyorum. :)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,341
Teşekkürler Scanfan.

Ben sizin pdf uzantılı dosyalarınızı hâlâ açamıyorum. Hem Windows'ta, hem de Linuks'ta bir çok farklı programla denedim; hepsi de parola istedi. Aklıma hemen geliveren "scanfan", "Çizgidiyarı" vb.birkaç sözcüğü denedim ama olmadı.

Belki bir zaman parolayı tesadüfen keşfederiz diye düşünerek indiriyorum. :)

Sorun olmaması lâzım. Bir de " " (ücretsiz) programını dener misiniz? Zaten bu yazılım "Adobe Reader"dan çok daha kullanışlı, onun gibi hantal ve yavaş da değil. Küçük bir program, diskte az yer kaplıyor.

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
98
165
denizci
Yılllar önce izledim, çok ciddi bir filmdir, kafa yoran cinsten, ama mutlaka izlenmesi gereken bir film bana göre, eline sağlık üstadım.

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,088
Kastamonu
Sorun olmaması lâzım. Bir de " " (ücretsiz) programını dener misiniz? Zaten bu yazılım "Adobe Reader"dan çok daha kullanışlı, onun gibi hantal ve yavaş da değil. Küçük bir program, diskte az yer kaplıyor.
Windows altında ilk onu denedim. :)

Ekleme: Sorunu şu aşağıdaki resimde görebilirsiniz:

ekran.jpg

ekranalnts2zdz.jpg

ekranalntsmwm.jpg

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,341
Şu ana kadar kitap 16 kez indirilmiş gözüküyor. Diğer okuyuculardan da sorun yaşayan var mı, öğrenebilirsek bu geri bildirimlere göre bir çözüm arayabiliriz. (Acaba internet tarayıcısıyla ilgili olabilir mi? Firefox yerine Chrome vb kullanılıyor olabilir mi?)
Bu arada alternatif bir taramayı da ekledim (bu tarama siyah beyaz ve txt over image).

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,950
Eisenstein ismini sinema ile ilgilenip de duymamış olana biraz farklı bakarlar camiada. :) IMDB piyasaya çıkmadan önce seyredilecek filmler referanslarında başı çekerdi onun eserleri. En bilinen filmi de Potemkin Zırhlısı'dır tabi... Sıkı izleyicilere sıkı filmlerin adamı Eisenstein... Yöntemlerini çözümlemek için de elbette bir senaryosunu görmekte fayda var.

Teşekkürler Scanfan...

muratusta

Süper Üye
14 Ağu 2012
570
2,148
İSTANBUL
Sorun yok şimdi indirdim adobe reader açıyor.Okunabiliyor hadon daki sorun nedir anlamadım bilen bir arkadaş yardımcı olur herhalde teşekkürler

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,088
Kastamonu
Harika!...

Önceki ile yeni dosya arasında ne fark var bilmiyorum ama bu açılıyor. Denedim, önceki dosya hâlâ açılmıyor.

Size zahmet verdim Scanfan, çok teşekkür ederim. Eliniz, kolunuz ağrımasın.

Ekleme:

İşte sonuç:

ekrancjc.jpg

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,773
İstanbul
Eisenstein ismiyle hayatımda birkaç kez yolum kesişti.

Elbette öncelikle tüm filmlerini seyretmeye çalıştım.

Sevgili abartman'ın bahsettiği ve yönetmenin sahiden de en önemli filmi olan Potemkin Zırhlısı'nın yine en önemli bölümlerinden bir tanesi Odessa merdivenlerinde çekilmiştir. Özellikle merdivenlerden aşağıya doğru düşen bebek arabası sahnesi son derece etkileyicidir. İşte bu merdivenleri görme fırsatım olmuştu. Merdivenleri birkaç kez inip çıkmıştım. Merdivenin önemini anlatmama rağmen yanımda bulunan arkadaşım bir türlü anlam verememişti yaptığıma. Askerlerin isyan eden halkın üzerine ateş açmasıyla yaşanan izdiham ve katliamı konu alan sahnenin çekildiği şehir olan Odessa şimdilerde başka kavgaların sahnesi oldu.

Ünlü yönetmenle son münasebetim de mezarını (birkaç kez) ziyaret etmek suretiyle gerçekleşti. Asıl olarak Nazım Hikmet'in mezarını ziyaret için gittiğimiz Novo Deviçi Manastır Mezarlığında yatmakta olan ünlü isimlerden birisi de Eisenstein'dı.

Şimdi bir de bir senaryosunu okuma şansım oldu.

Teşekkürler, sevgili üstadım.

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
521
2,678
Cok tesekkur ediyorum. Hem kitap hem de tanitimdaki fotograflar her yerde bulunmayan nimetler bence

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,875
5,119
Sayın scanfan ;

Sinemanın teorisyeni ve dahi çocuğu "Potemkin Zırhlısı" adlı tüm zamanların en güzel filmlerinden birinin yönetmenininden ilginç bir senaryo.

Senin sunumun ve düzenlemen adınla anılacak kadar markalaşmıştır.

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim.

( *Not : Direnc11'in anlattıklarını da merakla okudum. Teşekkürler. )