O. Henry - Kuklalar

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324
O.Henry - Kuklalar
O.Henry'nin "Kuklalar" hikâye kitabı
Çeviren: Nurettin Özyürek
Varlık Yayınevi, Aralık 1967
Varlık yayınları sayı:1342, "Büyük Eserler Kitaplığı" serisi: 119

ohenrykuklalarkapak.jpg
ohenrykuklalararkakapak.jpg

"O. Henry" takma adı ile tanınan ABD'li yazar William Sydney Porter (1862-1910) şaşırtıcı sonları olan hikâyeleri ile ünlüdür. Sade, ama zekice kurgulanmış bu hikayelerde karakter yaratımları da çok ustaca yapılmıştır. Anlatımı çok doğal ve özentisizdir.​

Moderatör tarafında düzenlendi:

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,015
Bastiani Kalesi
Kuklalar'ın çizgi romanı da vardır. April Yayıncılık'ın çıkarttığı O.Henry'nin çizgi romana aktarılmış öykü seçkisinde yer almakta. Aşağıda tadımlık ilk sayfası.

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,661
Kasımpaşa
Çok özel bir yayınevine ait çok güzel bir kitabı yine çok güzel bir tarama ile dijital arşivime alıyorum.
Bu hali ile tüm seriyi diyarımızda görebilmeyi çok isterdim.
Teşekkürler..

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
987
5,863
Çok teşekkürler . Bu ifademdeki '' çok '' gerçekten de birden fazla kişi için. Öncelikle , ünlü A.B.D.li yazardan , en az yazar kadar sevdiğim yayınevince yayınlanmış eseri bizlerle buluşturan Scanfan'a teşekkürüm. Ama , aynı zamanda arşivimde yer almayan bu esere ait çizgi öyküyü ( ve tabii beraberindeki diğer klasik çizgi öyküleri ) bana kazandıran Direnç11'e de teşekkür borçluyum. Klasik romanlar kadar klasik öykülerin çizgiyle uyarlamalarında da çok başarılı olanlar var hiç şüphesiz. Keşke , edebiyatımız açısından da bu tür nitelikli çizgi roman ve öykülerin sayısı daha çok olsa . Hala , Yaşar Kemal , Ahmet Ümit ya da İhsan Oktay Anar romanlarının nitelikli çizgi roman uyarlamalarına ( daha da var tabii , bana göre ilk aklıma gelenleri yazdım ) artık yenileri eklense.