Emil Michel Cioran - Tarih ve Ütopya

Otacı

Süper Üye
5 Tem 2016
808
12,362
Emil Michel Cioran - Tarih ve Ütopya

hVAyG.jpg

SXIFyF.jpg

Özgün adı: Histoire et Utopie
Tür: Araştırma-İnceleme-Felsefe-Düşünce-Tarih

Ciaron'a göre tarih, birtakım atlıların (ya da zırhlıların) halklarını çiğneyerek ilerlemesinden ibaret... Mutluluk fikrinin tarihte oynadığı rolu ele alan Cioran, ütopyaların çıkış zeminini ve gitgide insandan uzaklaşmalarını kendine has, müstehzi üslubuyla dile getiriyor.

Geçmişte kalmış ya da gelecekte kurulacak bir altın çağ yerine öncesiz sonrasız şimdi'nin altını çiziyor Cioran.
(Arka Kapak)

Cioran bu kitapta aforizmal yazı stilini bırakmış, daha uzun paragraflı nesirler halinde yazmıştır.

Cioran, kendisinin de dahil olduğu dünyanın tarihini de tüm kavramlarda olduğu gibi alaycı bir bakışla yorumlamış. Aksini iddia etmek o kadar zor ki, bu manasızlığın insani olmasını artık garipseyemiyorsunuz bile.

Her zamanki Cioran zekası ise, işte tam burada, bu kitapta. İnsanların neden ütopya kurduklarını en başından alarak, modernize olan insanın ütopyadan kaçışını en güzel şekilde ifade eden bu kitap, aklımdaki bütün ütopya boşluklarını doldurdu.

Türkçe çevirisi her zamanki gibi Metis yayınevi ve Haldun Bayrı imzalı. Ayrıca Albercht Dürer’in Mahşerin dört atlısı resmi pembe kapakta güzel kullanılmış ama ben renkli olanından yeni kapak resmi oluşturdum.

Benim en beğendiğim yazarlar arasındadır tavsiye ederim...

Mediafire Linki:
Pdf Cs 4Mb:
Epub:

Yandex Linki:
Pdf Cs 4Mb:
Epub:

Son düzenleme: