Hüseyin Nihal Atsız - 900-ncü Yıldönümü Devletimizin Kuruluşu

Dedecan 61

Süper Üye
25 Şub 2019
1,781
4,506
msuQ3i.jpg

abdullahersoy

Aktif Üye
19 Ocak 2012
311
667
Hem tarih hem roman hemde güzel türkçemizin şaheserlerinden birisidir. Türkçemize kazandırdığı 250 nin üzerinde isim onun bize armağanıdır. Hem senden hem ondan Allah razı olsun.
Teşekkürler.
Herkesin okuması gereken bir kitap. İnsan onda mutlaka kendinden bir şey buluyor
Hani nedir o müthiş buyruk ? ' Kurtkaya elini çöz !.. '
İnsanın yüreğini donduruyor.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,314
Adana
Paylaşımınız için teşekkür ederim sevgili Dedecan 61...

900 yıllık Türk Devleti'ne övgü için yazılmış olan 7 sayfalık bu ''makale'', bence amacına hizmet edememiş... Bu tarih, Dandanakan Savaşı, Malazgirt Zaferi ve Ankara Savaşı'ndan ibaret değil... Aksak Timur'un övülmesi, haklı gösterilmeye çalışılması, Yıldırım Bayezit'in Timur'la ortak hareket etmediği için neredeyse suçlanması, Çelebi Mehmet ve 2. Murad'ın, Timur'un oğlunun emrinde hareket eden hükümdarlar olduğu iddiası... Tarihe meraklı bir kişiyim ancak, bu ifadeleri ilk kez okuyorum... Osman Gazi ve Orhan Gazi'nin bağımsız hükümdarlar olmayıp, İlhanlı Devleti'nin komutasındaki uç beyleri olduğu ve Osmanlı Devleti'nin Fatih Sultan Mehmet'ten itibaren bağımsız bir devlet kimliğine kavuştuğu iddialarını da yine ilk kez okuyorum... Bana çok mantıklı gelmedi...

Yine bu 900 yıllık tarihin içinde Osmanlı İmparatorluğu'nun kazanmış olduğu sayısız zaferlerden, 1. Dünya Savaşı'ndaki Çanakkale Zaferi'nden, Kurtuluş Savaşımızdan, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarından, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden tek bir kelimenin edilmemiş olması da yazının yetersizliği konusunda izlenim uyandırdı...

Özellikle de Köy Enstitülerinin komünist yetiştirilen yerler olarak ifade edilmesi kabul edilmesi çok güç bir ithamdır. Köy Enstitülerinden çıkmış olan yüzlerce kıymetli eğitimci, öğretmen, yazar ve sanatçımız var... Köy Enstitüleri, halkımızın, özellikle de kırsal bölgelerimizdeki fakir insanlarımızın aydınlatılmasına yönelik atılmış en büyük adımdı... Beyaz Zambaklar Ülkesi Finlandiya'nın gerçekleştirdiği eğitim hamlesine çok benzer yapıdaydı... Ne yazık ki, Türk insanının eğitilmesini ve gelişmesini hiç istemeyen kesimlerce baltalandı ve kısa süre sonra bu enstitüler, o zamanki hükümetin kararıyla kapatıldılar.

Elbette bu makale, yazarının kendi görüşlerini aktarmakta. Ama yukarıda belirtiğim hususlarda kendisine katılmıyorum.

Son düzenleme: