Yeni İmlâ Kılavuzu (TDK,1967)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Yeni İmlâ Kılavuzu (1967)
Türk Dil Kurumu
1967 (Üçüncü Baskı), ilk baskı 1966'da
TDK yayınları-Sayı: 235
Önsöz: Ömer Asım Aksoy
302 sayfa, 97 MB, s-pdf/A

Ben ortaokula başlayınca alınmıştı, fazla yıpranmamış olduğuna göre o tarihte fazla kurcalamamışım demek ki(!) Ömer Asım Aksoy'un yazdığı uzun önsözde bu kılavuzların geçmişine değinilmiş. Latin harflerinin kabulünden sonra 1928'de "Dil Encümeni"nin çıkardığı "İmlâ Lügatı"nın 13 yıl kullanıldığı, daha sonra bunun yerini TDK'nun 1941'de çıkardığı "İmlâ Kılavuzu"nun aldığı belirtilmiş. 23 yıl kullanıldıktan sonra bu kılavuzun da yeniden gözden geçirilme zorunluluğu doğmuş. Kuralların değiştirilmesinin sakıncalı bir iş olduğuna da vurgu yapılarak bu zorunluluğun gerekçeleri sıralanmış. Neticede 1966'da bu kılavuz oluşturulmuş. Yine önsözde bu iki kılavuzdaki farklar belirtilmiş (buradaki 3. baskı 1967'de). Sonraki bölümler şunlar: Türk Dilinin İmlâsı; Gramer Kuralları (noktalama işaretleri filan...) genişçe anlatıldıktan sonra en kapsamlı bölüm olan "Kelime Dizini" geliyor.

Bu kılavuzlar hâlâ basılı olarak olarak çıkıyor mu, bilmiyorum. TDK elektronik versiyonunu internete koymuş. En son kağıda basılı sürüm hangi yıl çıktı, onu da bilmiyorum. Konuya vakıf diyardaşlarımız belki bu 1967 Kılavuzu ile günümüzdeki kurallar arasındaki esas farkları da biraz anlatırlar.

Faydalı olması dileğiyle.

(Kapkara muşamba bir kabı vardı. "Karakaplıya bir bakalım"
sözü buraya da uygulanabilir mi acba?)

Yeni-mla-K-lavuzu-TDK-1967-kapak.jpg

(MediaFire)

Son düzenleme: