Versailles (Versay Müzesi Gezi Rehberi) ENG

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,322

Versailles, Complete Guide of the Visit
Versay Müzesi Gezi Rehberi
İngilizce
64 sayfa,53 MB, CBR

Burada sunduğum Versay Ulusal Müzesi gezi rehberinin metnini müzenin baş küratörü Pierre Lemoine yazmış. Kitap bütün müze rehberleri gibi çok sayıda albenili fotoğrafla bezenmiş. Çok suni gibi görünse de nedense ben bu gibi kartpostalvari turistik fotoğraflara bayılıyorum. Genelde bunlarda masmavi, açık bir gökyüzü olur, fotoğraftaki saha derinliği de çok fazladır, kısık diyaframda çekildikleri için en yakındaki ve en uzaktaki objeler aynı netliktedir, önemli olan her şeyi eksiksiz olarak turistin gözüne sokmak değil midir? Beni en çok cezbeden tarafları ise bu turistik karpostal fotoğrafları genelde mekanların en tenha olduğu zamanlarda çekilmişlerdir veya çekim için mekan özellikle boşaltılmıştır, etrafta insan pek olmaz, bazı bilimkurgu filmlerinde olduğu gibi sanki bir şeyler olmuş da insanlar birdenbire ortadan kaybolmuşlar gibi bir ambiyans vardır fotoğraflarda. Bu da fotoğrafı büyülü hale getiriyor (benim için tabii). Bu kitabın arka ve ön kapaklarında olduğu gibi, mesela.

VERSAILLES-kapak.jpg

(MediaFire)

Son düzenleme:

afu

Onursal Üye
1 Şub 2011
680
5,016
İstanbul
2015-2016-2017, bu üç senenin yaklaşık yarısını Paris'te geçirdim.
Utanarak itiraf ediyorum, burayı ziyaret etmedim. :'(
İstanbul'da yaşayıp Topkapı Müzesini, Dolmabahçe Sarayını görmemek gibi bir şey.

Bu kitapla bu eksiğimi tamamlayacağımı umuyorum. :)
Teşekkürler paylaşım için.