Bisikletin Tarihi (Tombak Dergisi Yazı Dizisi, 1998)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

Bisikletin Tarihi
Yazı Dizisi Derlemesi
Tombak Dergisi Yazı Dizisi, 1998
Yazan: Kemal Suman
28 Sayfa, 63 MB, CBR

Antika kültürü ve sanat dergisi "Tombak"ta 1998 yılında Kemal Suman'ın yazdığı, üç sayı boyunca yayımlanmış bir yazı dizisini derledim ve bir tür minik kitap haline getirip sizlere sunuyorum. Kendi tasarımım olan bir kapak da ekledim. Dizi bisikletin tarihiyle ilgili. İlk iki bölümün alt başlığı "Koşma Makinesinden Velespite", üçüncü ve son bölümün başlığı ise "Bisikletin Türkiye Serüveni" idi. Ben üç bölümü birleştirince başlık olarak "Bisikletin Tarihi" adını kullandım. Makaleler bolca resimle desteklenmiş.

Bu derlemeyi, hem sağlıklı bir yaşam için, hem de çevreye olan duyarlılığı nedeniyle bisikletini gündelik yaşamının bir parçası haline getirmiş olan sevgili "yeryüzü" dostum başta olmak üzere tüm diyardaşlarıma saygılarımla sunuyorum.

Bisiklet-Kapak.jpg

(MediaFire)

Son düzenleme:

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,315
Adana
Çok güzel bir paylaşım sevgili Scanfan... Bisiklet, en sağlıklı, en ekonomik ve uygun yolar yapıldığında güvenli bir ulaşım imkanı sunabilmekte... Geçtiğimiz günlerde İspanya'nın Sevilla şehrinin bisiklet konusunda yaşadığı gelişmeyi okuduğumda çok etkilendim... Son birkaç yılda şehirde günlük bisiklet kullanıcı sayısının 6.000'lerden 70.000'lere çıkması oldukça ilginç ve güzel... Elbette bu, şehrin yerel yöneticilerinin ve ulusal hükümetin birlikte uygulamaya koydukları bir projenin eseri...
Derlediğiniz bilgileri bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler sevgili Üstadım...

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,619
hiçbiryerde :)
Bisikletin tarihini oldukça zengin
görsellerle anlatan diziyi merakla
inceledim, nazik ithaf için de teşekkür
ederim "scanfan" üstadım.
İlk "bisikletim" aslında büyük kızımın
bir çekilişten kazandığı ucuz ama
şuna benzeyen dayanıklı bir bisikletti:
369341_3.jpg

İki yıl kullandım onu ve sonra, 15 Temmuz'u
izleyen bir iki gün içinde, bir gece çalındı o.
O sıralarda "herkes" dışarıdaydı geceleri...
Çok geçmeden küçük kızım için bir bisiklet
aldım ve işe gidip gelirken onu kullanmaya
başladım:9...
Geçen yıl iş yerimin biraz daha uzağa taşınması
nedeniyle biraz tembellik yapıp motosiklet
kullanmaya başladım ama her gün bisiklete
dönmem gerektiğini kendime söylüyorum...