Teneke Trampet - Günter Grass

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

Teneke Trampet - Günter Grass

Türkçe, (Almanca ilk baskısı 1959)
594 sayfa, 20 MB, pdf/s

Nobel ödüllü Alman yazar Günter Grass'ın (1927-2015) 1959 yılında yayımladığı Teneke Trampet (Die Blechtrommel) onu dünya çapında üne kavuşturan romandır. Roman 1979 yılında Volker Schlöndorff tarafından sinemaya da uyarlanmıştı (bu film de hem Altın Palmiye hem de Oscar kazandı). Eleştirmenler, "Büyülü Gerçekçilik" türüne sokulan bu romanı okunuşu sırasında dikkat isteyen kitaplardan biri olarak belirtmişler. Zaten hacimli bir kitap, 594 sayfa. OCR yazılımının yanlış okuduğu tek tük harfler var, vaktim olmadığından maalesef onların hepsini düzeltemedim, ama fazla göze batmıyorlar, roman akıcı bir biçimde okunuyor, biraz da süsledim (sarartılmış sayfa görünümlü arka fon, yazarın portre fotoğrafı vs). Doğrusu ben romanı sonuna kadar okuyamadım, ama filmini birkaç kez izlemiştim. Romanın aslı üç cilt, buradaki versiyonunda her üç cilt tek kitapta toplanmış. Günter Grass, Teneke Trampet'in cüce kahramanı "Oskar Matzerath"ın gözüyle II. Dünya Savaşı yıllarını anlatıyor (yazar küçük yaşına rağmen savaşta Alman ordusunda görev yapmış ve esir düşmüştü. SS üyesiydi). Roman, yazarın doğduğu şehir olan Danzig'de geçiyor (şimdi Polonya sınırları içinde). Günter Grass kitapta en iğrenç ayrıntıları bile acımasız bir gerçekçilikle anlatır. Bu grotesk anlatım nedeniyle açık saçık olmakla da suçlanmıştı. Grass politikayla da ilgilendi, Sosyal Demokrat Parti'de aktif politika yaptı.

G-nter-Grass-Teneke-Trampet-kapk.jpg

(MediaFire)

Romandan uyarlanan filmin tanıtım afişi:
grass-guenter-plakat-2003-01-0445-plakate-meyer.jpg

"Teneke Trampet"in sinema uyarlamasına ait fragman.
Yönetmen: Volker Schlöndorff

"Teneke Trampet" filminin fragmanı

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,664
Kasımpaşa
Ben de romanı okuyamayanlardanım...
Gerçekten sıkılmıştım.
Ama film beni çok etkiledi...
Kaç yıl geçmiş olmasına karşın hala bazı sahneler hafızamda canlıdır...
Teşekkürler dostum birde böyle deneyeyim, belki bu sefer bitiririm.