Selahattin Duman - Köşe yazıları (2004)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Selahattin Duman - Köşe yazıları - 2004
Selahattin Duman - 2004 yılına ait köşe yazıları (8. Cilt)

Yazar: Selahattin Duman
2004 yılında Vatan gazetesinde çıkan köşe yazıları
602 sayfa, 39 MB, pdf/s

(Mega)

Daha önce "Selahattin Duman"ın yazılarını topladığım 7 cilt daha sunmuştum, onlar 1997 ilâ 2003 yılları arasını kapsıyordu. Şimdi de 2004 yılında Vatan gazetesinde çıkan köşe yazılarını topladığım 8'inci cildi sunuyorum. ilk 6 cilt Sabah gazetesindeki yazılarından oluşuyordu. Diğer ciltleri forumda aratarak bulabilirsiniz, yakınlarda bir sıralı liste yapmayı umuyorum.

Kitabın ilk 155 sayfasını "Internet Explorer" tarayıcısına özgü "mht" formatında kaydettiğim şekliyle sayfalara koydum. Sonra gelen sayfalar normal tekst şeklinde (pdf'ye dönüştürülmüş). Bu sayfalar "mht" sayfa görüntüsüyle olduğu için gerçekçi bir hava veriyor, sanki o gazeteyi fiziksel olarak okuyormuş gibi bir izlenim veriyor. "mht" formatını çok severdim, ama son versiyonlarında "IE" çok berbat bir tarayıcı haline geldi, süper kasıyor, neredeyse 'kullanma beni' diye bağırıyor. Şu anda o hariç her tarayıcıyı kullanıyorum, hepsinin ayrı ve güzel bir özelliği var. "IE"un da bu özelliği iyiydi ama ne yapalım, dünyada da en az kullanılan tarayıcı "IE"muş zaten. Bari bu "mht" dosya formatının lisansını diğerlerine satsa da onlar da kullansalar ne iyi olurdu. "mht" sadece "IE"a özel bir format. Web sayfasını kaydettiğinizde tek bir dosya içinde metinle birlikte resimleri de kaydediyor, adeta tek bir sayfanın görüntüsünü alıyor. Oysa Firefox'un tek sayfa kayıt modunda görüntüler hariç tutuluyor. Tüm web sayfasını kaydet deyince de görüntüler için ayrı bir klasör açıyor, kalabalık ediyor.

Bu SD yazıları hiç eskimiyorlar, ne zaman okusan gülerim. Umarım sizler de beğenirsiniz. İyi okumalar dilerim. Saygılarımla.

Selahattin Duman Yazıları Sıralı Liste

Son düzenleme:

misterno

Onursal Üye
7 Ara 2009
2,378
17,695
Hocam vatan gazetesi arşivinde oldukça zaman geçirmiş olmalısınız bu yazıları indirmek için.mht formatından haberdar değildim ben mesela ie kullanmadığım için.sayfayı birebir kaydetmek güzel.ben sanal yazıcıdan pdf olarak kaydediyorum sayfaları o da iyi ama şimdi denedim mht daha iyi gerçekten.
Vatan arşivine nasıl ulaştınız sitede arşiv başlığı yok göremedim.
Milliyet gezetesi de arşive erişimi engellemiş galiba.gazete arşivine 2007 yılına kadar gezebiliyoruz ama internet sitesinin başlangıcı olan 1996 yılına ulaşamıyoruz.gerçi google aramadan erişim olabiliyor yada webarshive sitesinden.
boğucu ülke gündeminden bunaldıkça milliyet ve cumhuriyet gazete arşivlerine dalarım kaybolurum :)
eskiyi taradıkça rahatlıyorum bende.iyi bir arşiv yaptım kendime hararetimi giderecek..saygılar...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Hocam vatan gazetesi arşivinde oldukça zaman geçirmiş olmalısınız bu yazıları indirmek için.mht formatından haberdar değildim ben mesela ie kullanmadığım için.sayfayı birebir kaydetmek güzel.ben sanal yazıcıdan pdf olarak kaydediyorum sayfaları o da iyi ama şimdi denedim mht daha iyi gerçekten.
Vatan arşivine nasıl ulaştınız sitede arşiv başlığı yok göremedim.
Milliyet gezetesi de arşive erişimi engellemiş galiba.gazete arşivine 2007 yılına kadar gezebiliyoruz ama internet sitesinin başlangıcı olan 1996 yılına ulaşamıyoruz.gerçi google aramadan erişim olabiliyor yada webarshive sitesinden.
boğucu ülke gündeminden bunaldıkça milliyet ve cumhuriyet gazete arşivlerine dalarım kaybolurum :)
eskiyi taradıkça rahatlıyorum bende.iyi bir arşiv yaptım kendime hararetimi giderecek..saygılar...

Sayın "misterno", buradaki gazete yazılarını, genellikle yayımlandığı tarihlerde günü gününe indirmiştim. Şimdi galiba arşivlerine ulaşılamıyor, zaten her iki gazete de çoktan el değiştirdi, Duman bu gazetelerden ayrıldıktan kısa süre sonra onun yazılarını arşivlerinden kaldırdılar. Hatta o sırada gazeteler galiba daha el değiştirmemişti. Sonra bazı fanların yayınladığı tek tük yazılar dışında arşivlerde yazılarına rastlanmaz oldu. Tahmin ediyorum, burada benim kitap haline getirdiğim yazılar bildiğim kadarıyla tam/eksiksiz gibi, bu kadar eksiksiz olanına rastlanmıyor. S. Duman, geçtiğimiz yıllarda Hürriyet gazetesinde tekrar yazmaya başladı, futbol ağırlıklı olan yazılar yine bu eski formatına benzemeye başlayınca Duman'a yine yol verdiler. Belki Hürriyet'deki yazılarını arşivlemişlerdir.

"mht" gerçekten güzel, ama "IE" ile kullanmayı sürdürmek şartıyla! Şimdi yine denedim, tam bir ömür törpüsü. Başka formata döndürülemiyor, "doc", "pdf" filan yapılamıyor. Başka yazılımlarla açılamıyor. Ancak sizin dediğiniz gibi "yazdır" komutuyla pdf formatına yazdırabiliyoruz, onun da uzun uzun temizlenmesi gerekiyor, format bozuklukları oluyor vs. En pratiği gene minik resimlerden vazgeçip teksti kopyalarak word dosyasına doc olarak kaydetmek, onu da kolayca pdf'ye çevirmek. Keşke "mht" formatı daha üniversal olsaydı. Ben "IE"ı sadece mht dosya formatı için kullanmıştım.

Son düzenleme:

misterno

Onursal Üye
7 Ara 2009
2,378
17,695
Tarayıcı için kullanmasam da swf dosyalarını açmak için IE kullanıyorum sürekli .Hocam bu swf uzantılı dosyaları jpg formatına dönüştürebileceğim bi program falan biliyormusunuz acaba?araştırdım nette falan ama bulamadım bişey.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Tarayıcı için kullanmasam da swf dosyalarını açmak için IE kullanıyorum sürekli .Hocam bu swf uzantılı dosyaları jpg formatına dönüştürebileceğim bi program falan biliyormusunuz acaba?araştırdım nette falan ama bulamadım bişey.

swf, web sitelerinde gömülü flash video dosyaların formatı sanırım (Adobe'nin sanıyorum). Web yazılımları hakkında fazla bilgim yok. Flash konusunda da aynı, pek bilgim yok. Ayrıca bu Flash'la ilgili sorun yaşadım zamanında: Flash'la oluşturulmuş dergiler vardır hani, online okunuyor, sayfalar sanal olarak gerçek bir dergi gibi çevriliyor filan (hatta kağıt sesi filan da geliyor) işte o dergileri sitelerinden indirebiln bir yazılım aradım yana yakıla, ama ne yazık ki bulamamıştım. Demek ki sizinle aynı sorunları yaşamışız. Şayet böyle bir yazılım bilen dostlar varsa yardım etmelerini rica ederim.

misterno

Onursal Üye
7 Ara 2009
2,378
17,695
Evet hatırladım açtığınız o konuyu.benim kullandığım chrome uzantısı..flash dosyaları yakalıyor ordan seçip indirebiliyorum istediklerimi.gazete sayfalarını indirmekte kullanıyorum daha çok.ama sizin o online dergiler de işe yaramamıştı.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Selahattin Duman'ın kendine has bir dili var. Yazdıkları hikaye gibi okunuyor. Tarzını severim. Sağlam bir arşiv olmuş. Belki de internette kendisine ait yazıların toplu halde olduğu ilk arşiv. Elinize sağlık.

python80

Kıdemli Üye
1 May 2016
153
1,165
mhtml

Kitabın ilk 155 sayfasını "Internet Explorer" tarayıcısına özgü "mht" formatında kaydettiğim şekliyle sayfalara koydum. Sonra gelen sayfalar normal tekst şeklinde (pdf'ye dönüştürülmüş). Bu sayfalar "mht" sayfa görüntüsüyle olduğu için gerçekçi bir hava veriyor, sanki o gazeteyi fiziksel olarak okuyormuş gibi bir izlenim veriyor. "mht" formatını çok severdim, ama son versiyonlarında "IE" çok berbat bir tarayıcı haline geldi, süper kasıyor, neredeyse 'kullanma beni' diye bağırıyor. Şu anda o hariç her tarayıcıyı kullanıyorum, hepsinin ayrı ve güzel bir özelliği var. "IE"un da bu özelliği iyiydi ama ne yapalım, dünyada da en az kullanılan tarayıcı "IE"muş zaten. Bari bu "mht" dosya formatının lisansını diğerlerine satsa da onlar da kullansalar ne iyi olurdu. "mht" sadece "IE"a özel bir format. Web sayfasını kaydettiğinizde tek bir dosya içinde metinle birlikte resimleri de kaydediyor, adeta tek bir sayfanın görüntüsünü alıyor. Oysa Firefox'un tek sayfa kayıt modunda görüntüler hariç tutuluyor. Tüm web sayfasını kaydet deyince de görüntüler için ayrı bir klasör açıyor, kalabalık ediyor.

Sevgili scanfan,

Chromium tabanlı tarayıcılar (Google Chrome, Opera, Microsoft'un güncel tarayıcısı Microsft Edge vb.) uzun yıllardır web sayfalarını mht olarak kaydedebiliyor, zamanında IE ile oluşturulmuş mht dosyalarını açabiliyorlar.
Geçmişte web sayfalarını mhtml olarak kaydedebilmek için Chromium tabanlı tarayıcıların ince ayarlarında ufak bir değişiklik yapmak gerekiyordu ama artık mhtml bu tarayıcılarda varsayılan web sayfası kaydetme formatları arasında yer alıyor.

MHTML, an initialism of "MIME encapsulation of aggregate HTML documents", is a web page archive format used to combine, in a single computer file, the HTML code and its companion resources (such as images, Flash animations, Java applets, and audio and video files) that are represented by external hyperlinks in the web page's HTML code.
The content of an MHTML file is encoded using the same techniques that were first developed for HTML email messages, using the MIME content type multipart/related. MHTML files use a .mhtml or .mht filename extension.

Google Chrome; Diğer Araçlar->Sayfayı Farklı Kaydet->Web Sayfası, Tek Dosya (*.mhtml)

Opera; Sayfa->Farklı Kaydet->Web Sayfası, Tek Dosya (*.mhtml)

Selahattin Duman bugün hayatını kaybetmiş. Toprağı bol olsun; sevenlerine sabır diliyorum.

Mavicelove

Yeni Üye
11 Ocak 2023
2
3
Hocam sizden Allah razı olsun ya

Ben bu adamı çok ama çok severim

O kendine özgü üslûbu hiç bir yerde yoktur

Edebî bir lezzeti vardır bağımlılık yapar

Nasıl sevaba girdiniz bu derleme hizmeti ile.

Çok fazla teşekkür ediyorum