HALDUN TANER - Hikayeler 1

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,340

HALDUN TANER - Hikayeler-1

Bilgi Yayınevi, 1970 (ilk baskı 1949)
343 sayfa, 23 MB, s/pdf-A

Hald_Tanr_Hika1_Kapak.jpg

(Mega)

Haldun Taner'i tanıtmaya gerek yok, kitaplarını hiç okumamış olanlar bile en azından onun "Devekuşu Kabare" tiyatrosunun kurucusu olduğunu bilirler. Ankara merkezli Bilgi Yayınevi 1970'te onun hikayelerini üç cilt halinde yayımlamış, buradaki ilk cildi. Kitabı tanıdık bir emlakçı dostumuz Konya'dan getirdi. Bizim bir işimiz için oraya gitmişti. Bir başka evden çıkmış. Yanında çok sayıda başka kitap ve aile fotoğrafları da varmış (dediğine göre "hepsi siyah beyaz fotoğraflarmış"). Kitaplar ve fotoğraf albümleri hurdacıya kilo hesabı verilirken bir iki tanesini kendisi için almış, bu kitap onlardan biri. Kitapların hepsini kurtaramadığı için üzülüyordu, çünkü otobüsle gitmişti. Ben daha çok fotoğraf albümlerine üzüldüm. Acaba sahibine ne oldu, kimi kimsesi yok muydu? Kitapların atılmasını anlayabilirim, ama ya fotoğraflar? Bari bu kitabı paylaşarak üzüntümü hafifleteyim dedim.

Uzunca bir süredir benim için yılbaşının diğer günlerden bir farkı yok. Benim gibi yılbaşı gecesi erkenden yatıp sabah baş ağrısı çekmeden uyananlar, belki kahvelerini içerken kitaptan bir iki hikayeyi okurlar. Pdf-A formatında, OCR yapılmış tekst. Arka fona sararmış sayfa imajı eklendi. Tekst içinde arama yapılabiliyor. OCR yazılımının yaptığı harf tanıma hataları (iyi bir yazılım olduğu için tanıma oranı %99'un üzerinde) kabaca kontrol edildi ama yine de gözden kaçanlar olabilir.
İyi okumalar,
Saygılarımla.

Bilgi Yayınevi Kitapları Sıralı Listesi

Son düzenleme:

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,236
Kamlançu
Fotoğraf albümlerinin hurdacıya gitmesi gerçekten üzücü.
Keşke geleceğe aktaracak birisinin eline geçseydi.
Teşekkürler üstadım, elinize sağlık.

Mehmet Serdar Ateş

Onursal Üye
4 Ara 2009
969
3,353
Kütahya
Değerli scanfan,

Paylaşım, emek ve güzel anlatımın için teşekkürler.

Arşivimde yerini aldı. Uygun bir zamanda okuyup hikayelerden istifade edeceğim.

15823307_1101785946610304_5631191226705830283_n.jpg

Diriliş Ertuğrul Dizisi Turğut Alp 01.01.2017 çizimim ve düzenlemem

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,954
ordu-turkey
Haldun Taner okunmaz mı?! 'Keşanlı Ali destanı' gibi bir tiyatro oyunu yazmış. Scanfan üstadım hayırlı ve uğurlu bir yıl dilerim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

meraklıkofte

Aktif Üye
25 Şub 2012
158
415
Ellerinize sağlık, çok teşekkürler. Güzel bir hediye oldu bu, keşke diğer ciltler de olsaydı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
12 Şub 2010
15,006
543,799
Türkiye'de " Kitabın Acıklı Sonu " kitabı en çok satan kitaptır.
Geçen gün bir sahaf anlatıyordu. Türkiye'de kitaplıklar en geç 30 yılda bize gelir demişti.
Maddi, manevi tüm emeğini vererek topladığı kitaplar, insanlar öldükten sonra mirasçıları tarafından eskiciye, sahafa toptan satılır.

Mirası arasında yat, kat, araba, banka hesabı varsa paylaşılır, kitaplar sahafa, eskiciye gider. Yaşamında kimseye el sürdürmediği kitaplarının akibetini görse mezarında ters dönerdi.

Hüzün, hüzün...