Kings Watch - Kralın Gözü 1 (Çeviri Balonlama)

Kings Watch - Kralın Gözü 1 (Çeviri Balonlama)

direnc11

Like Tree169Likes

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 27.Temmuz.2015, 23:48   #1
Yönetici

direnc11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1049687
•Rep Seviyesi :
direnc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond repute
Standart Kings Watch - Kralın Gözü 1 (Çeviri Balonlama)
Aslında uzun zaman önce çevirdiğim ama bir türlü son kontrollerini yapmaya fırsat bulamadığım bir seriydi "Kings Watch". Seri üç eski dostun, hepimizin çocukluk ve gençlik yıllarımıza eşlik eden, etmekte olan Mandrake, Kızılmaske ve Gordon'un birlikte yer aldığı son dönem serilerinden bir tanesi. En yaşlımız halen çok genç olduğu için "çocukluk ve gençlik yıllarımıza" dediğimin altını çizeyim. Ben bu üçlünün bir arada olduğu bir seri daha hatırlıyorum. Belki başkaca da vardır.

Çeviri sürecinde en çok zorlandığım husus belki de çizgi romanın ismi oldu; Kings Watch. Aslında yazar Jeff Parker’ın da belirttiği gibi başlık birden fazla anlama karşılık geliyordu. Öncelikle ana karakterlerin üçü de King Features Syndicate’e ait başlıklardı. Bu göndermenin yanı sıra çizgi romanda açıklandığı üzere King’s Watch dünyalar arasında geçişin aracıydı. Her neyse; ben çizgi romanın başlığı için “Kralın Gözü” demeyi uygun buldum.

Mandrake, Gordon ve Fantom; bu üç kahramanı hepimiz biliyoruz, seviyoruz. İyi haber şu: yazarın üç kahramanı ve öykülerini iyi harmanladığını söylemek yanlış olmayacak. (Bu arada kötü haberim yok.) Kendi başlıklarında yer alan yardımcı karakterlerin önemli bir kısmı bu çizgi romanda da yer alıyor. Elbette Jeff Parker tarafından gerçekleştirilen kimi dokunuşlarla. Bu çizgi romandaki Dale Arden karakterini daha çok sevdiğimi söylemem gerek. Gerçi biraz Lois Lane’e benzemiş ama olsun. Anlaşılan sorun çıkaran, başa bela olan kadınlar yerine, güçlü kadın imgesini seviyorum. Mandrake’nin kadim dostu Abdullah burada daha çok Fantom’la ilişki hâlinde. En büyük değişiklik Mandrake’nin karısı Narda’da herhalde. Detay verip keyif kaçırmayalım. Kahramanlar işbirliği yapar da düşmanları yapmaz mı? Elbette yapar. Gordon’un belalısı Ming ile Mandrake’nin en büyük düşmanı Kobra bakalım neyin peşindeler?

Serinin çizeri Marc Laming’in çizgilerini de çok beğendiğimi ilave edeyim. Ben beş sayılık bu mini seriyi keyifle çevirdim. Umarım siz de okurken aynı keyfi alırsınız.

Balonlamayı sevgili shoryuken yaptı. Her zaman yaptığı gibi hârika yaptı. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Diğer sayılar için:

Konu direnc11 tarafından (13.Şubat.2020 Saat 11:50 ) değiştirilmiştir. Sebep: Görsel düzenleme
direnc11 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 27.Temmuz.2015, 23:55   #2
Onursal Üye

serdary67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 262702
•Rep Seviyesi :
serdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond repute
Kızılmaske dynamiteden ve dinamit gibi emek olmuş sağol direnc11.
serdary67 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Temmuz.2015, 00:01   #3
Administrator

savok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1305857
•Rep Seviyesi :
savok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond repute
Bu çok iyi saklanmış bir sır...
İşte beni çok heyecanlandıran bir iş..
Daha okumadım...
Acaba tamamını mı beklesem?...
Yok dayanamam ki...
Demek bu üçü bir arada'nın başka maceraları da varmış..
Üff ne kadar cahilim...
Kings watch....
Aklıma geldi acaba Game of Thrones'taki night's watch gibi çevrilebilir mi?..
Yani Kralın bekçileri gibi...
Neyse...
Sağol dostum...
Teşekkürler shoryuken..
savok isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Temmuz.2015, 00:09   #4
Onursal Üye

serdary67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 262702
•Rep Seviyesi :
serdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond repute
Bir okudum ki ohhoo abdullah,mandrake,gordon daha kimler kimler üstad fazla bekletmeyin haaa yoksa çatlarım bak.
serdary67 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Temmuz.2015, 00:13   #5
Aktif Üye

mudi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 6120
•Rep Seviyesi :
mudi has a reputation beyond reputemudi has a reputation beyond reputemudi has a reputation beyond reputemudi has a reputation beyond reputemudi has a reputation beyond reputemudi has a reputation beyond reputemudi has a reputation beyond reputemudi has a reputation beyond reputemudi has a reputation beyond reputemudi has a reputation beyond reputemudi has a reputation beyond repute
İstanbul sıcağında öyle bir serinletti ki.
Ellerinize sağlık .
mudi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Temmuz.2015, 00:20   #6
Yönetici

Melih41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1002881
•Rep Seviyesi :
Melih41 has a reputation beyond reputeMelih41 has a reputation beyond reputeMelih41 has a reputation beyond reputeMelih41 has a reputation beyond reputeMelih41 has a reputation beyond reputeMelih41 has a reputation beyond reputeMelih41 has a reputation beyond reputeMelih41 has a reputation beyond reputeMelih41 has a reputation beyond reputeMelih41 has a reputation beyond reputeMelih41 has a reputation beyond repute
Melih41 - YAHOO üzeri Mesaj gönder
shoryuken ve Direnc11 devamlarını sabırsızlıkla bekleyeceğimiz
bu güzel macera için çok teşekkürler..
Melih41 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Temmuz.2015, 00:38   #7
Onursal Üye

abartman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 581202
•Rep Seviyesi :
abartman has a reputation beyond reputeabartman has a reputation beyond reputeabartman has a reputation beyond reputeabartman has a reputation beyond reputeabartman has a reputation beyond reputeabartman has a reputation beyond reputeabartman has a reputation beyond reputeabartman has a reputation beyond reputeabartman has a reputation beyond reputeabartman has a reputation beyond reputeabartman has a reputation beyond repute
Çizgiromanın üç kralı muhafızlık işine soyunmuşlar demek...
Martin Mystere ile Nathan Never'ın bir araya getirilmesi gibi arlarında "evren" farkı olun karakterlerin buluşturulması işi bana biraz zorlama gelir. Bakalım bu zorlama birliktelik hissinin üzerinden nasıl gelmiş yazar çizer takımı?

Aynı Diyar'ı paylaşan karakterlerin bir araya gelip harika işler yapması ise her daim doğal, her daim güzel... Her ikinize de teşekkürler, Direnç11, Shoryuken...
abartman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Temmuz.2015, 02:33   #8
Çeviri Balonlama

BlackBishop - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 318137
•Rep Seviyesi :
BlackBishop has a reputation beyond reputeBlackBishop has a reputation beyond reputeBlackBishop has a reputation beyond reputeBlackBishop has a reputation beyond reputeBlackBishop has a reputation beyond reputeBlackBishop has a reputation beyond reputeBlackBishop has a reputation beyond reputeBlackBishop has a reputation beyond reputeBlackBishop has a reputation beyond reputeBlackBishop has a reputation beyond reputeBlackBishop has a reputation beyond repute
Olaylar oldukça değişmiş. Devamını merakla bekliyorum. Emeği geçenlere Teşekkürler.

Aslında şu sıralarda da King-Dynamite ortaklığı Mandrake, Gordon Ve Phantom serileri yayınlanıyor. Hatta Mandrake'yi heyecanla indirmiş ve ÇveB'sını yapmayı düşünmüştüm. Öykü ve çizimler büyük bir hayal kırıklığı yarattı ve hiç uğraşmadım sonrasında.

Konu BlackBishop tarafından (28.Temmuz.2015 Saat 02:43 ) değiştirilmiştir.
BlackBishop isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Temmuz.2015, 09:34   #9
Yönetici

direnc11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1049687
•Rep Seviyesi :
direnc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond repute
Alıntı: savok´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
?..
Kings watch....
Aklıma geldi acaba Game of Thrones'taki night's watch gibi çevrilebilir mi?..
Yani Kralın bekçileri gibi...

Aslında bu da seçeneklerden biriydi. Ancak "göz" gözcü, bekçi, muhafız gibi anlamlar da içeriyordu ve ilerleyen sayılarda daha net ortaya çıkacak işlevi nedeniyle başlığı "Kralın Gözü" diye çevirmeyi tercih ettim.

Bu arada eseri öneren sevgili Comedian'ın ismini zikretmeyi unuttum. Beni bağışlasın. Seçim ona aittir.
direnc11 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Temmuz.2015, 13:19   #10
Onursal Üye

KARAOĞLAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1088710
•Rep Seviyesi :
KARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond repute
Kostümlü-maskeli "kahramanlar" ilgi alanımın biraz dışında ama Mandrake ve Gordon hikayeyi ilginç kılabilir. Sevgili direnç11 seçtiği ilginç konularla teşekkürü hakediyor.
KARAOĞLAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil