Flash GORDON 01 Mongo Gezegeninde (07 Ocak 1934 - 08 Temmuz 1934)

Flash GORDON 01 Mongo Gezegeninde (07 Ocak 1934 - 08 Temmuz 1934)

direnc11


Like Tree104Likes

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 28.Ağustos.2013, 11:59   #11
Onursal Üye
 
Tarantula - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 10.Ağustos.2010
Mesajlar: 668
•Rep Puanı : 149655
•Rep Seviyesi :
Tarantula has a reputation beyond reputeTarantula has a reputation beyond reputeTarantula has a reputation beyond reputeTarantula has a reputation beyond reputeTarantula has a reputation beyond reputeTarantula has a reputation beyond reputeTarantula has a reputation beyond reputeTarantula has a reputation beyond reputeTarantula has a reputation beyond reputeTarantula has a reputation beyond reputeTarantula has a reputation beyond repute
Standart
1934 yılı, nerdeyse 80 yıl önceki çizimler bunlar. Bir insan ömrü eder. Çizgilere bakıyorum da Alex Raymond o dönem için cidden aşmış bir çizer geldi bana. Konunun uzmanları da yorum yaparlar.

Çevirisi, balonlaması ve Gordon'a ait ilk çizimler olması bu işi özel kılıyor. Sevgili Direnc11, Uzung ve Vefalı çok güzel ve özel bir iş başarmışlar. Hem teşekkür hem de tebrik ediyorum.
Tarantula isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Ağustos.2013, 12:10   #12
Yönetici
 
direnc11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 11.Mayıs.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,151
•Rep Puanı : 1049687
•Rep Seviyesi :
direnc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond repute
Standart
Öncelikle böylesine önemli bir eserde ismimin anılmasından duyduğum büyük mutluluğu belirtmeliyim. Ancak (varsa) benim katkımın son derece önemsiz olduğunun altını da çizmeliyim ki tüm takdir ve beğeniler sahiplerine; bu esere gerçekten inanılmaz emek veren vefalı ve uzung üstadlarıma gidebilsin. Çok büyük bir incelikle benim adımı da anan vefalı üstadıma önce bu inceliği için çok teşekkür ediyorum.

Ama teşekkürlerim bununla sınırlı değil. Vefalı üstadım çeviri balonlama sürecinden bahsetmiş iki satırla. 5-10 saniyede okuyup geçtiğimiz bu sürecin arkasındaki inanılmaz emeği hissedebilmemiz lazım. En iyi, en uygun taramayı bulabilmek için yapılan araştırmaları, eseri dört banttan üç banda düşürmek için harcanması gereken inanılmaz mesaiyi (ben böyle bir şeye cesaret eder miyim emin değilim), nihayetinde çeviri faaliyetinin kendisini ve sahiden nakış gibi işlenmiş balonlamayı düşününce şu soruyu sormadan yapamıyorum: "Bu kadar şanslı olmak için ne yaptım?"

Sahiden çok şanslıyız. Yeterince farkında mıyız acaba? Alex Raymond'ın ilk Gordon macerası hem de renkli olarak elimizin altında.

Vefalı üstadıma bu son derece kıymetli çalışması karşılığında teşekkürlerimi ifade edebilecek uygun kelimeleri seçebileceğimi zannetmiyorum. Burada olduğu için, zamanını ve enerjisini bizlere ayırdığı için, çizgi roman sevgi ve bilgisi için ve bunları bizimle paylaştığı için kendisine minnettarım.

Güngör Hocama da ayrıca teşekkür etme ihtiyacı hissediyorum. Ne zaman zorlu bir iş olsa orada onu görürsünüz. Elinde ne kadar iş olursa olsun yardıma ihtiyacınız varsa size hayır demez. Sessiz sedasız sürekli üretir. Üretirken de bizim kadar, benim kadar ses çıkarmaz. Güngör Hocam da tıpkı vefalı üstadım gibi bu forumun gerçek kahramanlarındandır. Sağol hocam; her şey için.
direnc11 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Ağustos.2013, 14:27   #13
Administrator
 
savok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.Ekim.2009
Bulunduğu yer: Kasımpaşa
Mesajlar: 18,818
•Rep Puanı : 1305857
•Rep Seviyesi :
savok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond repute
Standart
Şu Nihat'ı okurken gözlerim doluyor, burnumun çatısı sızlıyor, boğazımda bir yutkunma oluşuyor, ne yapacağımı bilemiyorum.. Galiba Nihat'ın bu yazdıklarında şu yoğun geçen dişçi mesailerinin de etkisi var.. Ayrıca gaza da geliyorum.. Duygulu adam vesselam.. Sevgiler dostum..

Güngör'ü de ilk gördüğümde hararetle öpeceğimi bilmenizi isterim..
profesör ve comedian bunu beğendi.
savok isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Ağustos.2013, 15:05   #14
 
profesör - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12.Şubat.2010
Mesajlar: 15,021
•Rep Puanı : 2697659
•Rep Seviyesi :
profesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond repute
Standart
Çizgi Diyarı ve Diyardaki dostlar hakkında söylenecek her övgü cümlesi yetersiz kalıyor.

Flash Gordon 'un bu sayıları 80 yıl önce okuyucularıyla buluşmuş. Sonra Türkiye'de kopya çizim ve uyduruk tercüme ile ve kahramanların isimleri değiştirilerek yayınlanmış. Sonraki yıllarda bir çok yayınevinden defalarca Gordon maceraları yayınlanmış ama bu paylaşımdaki maceralar bir daha hiç yayınlanmamış.


Orijinal çizgileriyle ve aslına sadık çevirisiyle ilk kez Türk okuyucusuyla buluşmuş oluyor Flash Gordon Baytekin


Seksen yıl öncesi, dünyanın çizgi romanla yeni tanıştığı yıllar olduğu dikkate alındığında o döneme göre fevkalade çizgiler.


İnsanoğlunun en büyük tutkularından birisi olan uzayın sırları, başka dünyaların gizemleri...


Flash Gordon'un yaratıcıları bu tutkuyu çok iyi değerlendirip tüm dünyada rağbet gören bir çizgi roman yapmışlar.


Bu eseri okurken şu kanaate vardım. Zırhlı Kurtlar, Köpekbalığı Adamlar, Aslanadamlar ve tuhaf canavarlarıyla Flash Gordon yaratıcıları bence, Hobbit, Elf gibi dünyalara da ilham kaynağı olmuşlar.


Direnc11, uzung, vefalı dostlarımız, hiç bir yayınevinin yapmadığı bir işi büyük bir başarıyla yaptılar ve seksen yıl sonra bize muhteşem bir armağan verdiler. Göz alıcı renkleriyle, zevkle okunmasını sağlayan bant düzenlemesiyle, örnek olacak balonlamasıyla, orijinal çevirisiyle Diyarın nazar boncuğu olacak değerde bir paylaşım yaptılar.


Bu kitabın benzeri büyük boy basılmış nadir çizgi romanların 50 Euro'ya satıldığını gördüm İrlanda'da diyeyim de dostlarımızın bu karşılıksız paylaşım için vermiş oldukları emeğin değeri daha iyi anlaşılsın.


Üstelik şahsıma ithaf etme onurunu bağışlamış sevgili vefalı dostum.

Direnc11, uzung ve vefalı dostlarıma sağlık ve iyilik dileklerimle teşekkür, sevgi ve saygılar sunuyorum.
profesör isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Ağustos.2013, 19:46   #15
Onursal Üye
Çeviri Balonlama
 
baybora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Şubat.2012
Bulunduğu yer: İzmir
Mesajlar: 800
•Rep Puanı : 277659
•Rep Seviyesi :
baybora has a reputation beyond reputebaybora has a reputation beyond reputebaybora has a reputation beyond reputebaybora has a reputation beyond reputebaybora has a reputation beyond reputebaybora has a reputation beyond reputebaybora has a reputation beyond reputebaybora has a reputation beyond reputebaybora has a reputation beyond reputebaybora has a reputation beyond reputebaybora has a reputation beyond repute
Standart
Yıllara meydan okuyan bu çalışmayı görünce çarpıldım. Pırıl pırıl renkler.Bana göre son derece ilgi çekici konusu ile müthiş sürekleyici. Yılı ise dikkatli bakılınca 1934 değil 1933 yılını gösteriyor. Orijinalini bulmak, tercüme etmek, balonlamak, düzenlemek büyük emek, sabır ve zaman isteyen işler. Bu özverili çalışmanız için sonsuz teşekkürler, sayın vefalı, uzung ve direnc11 arkadaşlar. Devamını da bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.
vefalı bunu beğendi.
baybora isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 30.Ağustos.2013, 00:59   #16
Yeni Üye
 
cngz1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 04.Aralık.2011
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 993
•Rep Puanı : 16226
•Rep Seviyesi :
cngz1 has a reputation beyond reputecngz1 has a reputation beyond reputecngz1 has a reputation beyond reputecngz1 has a reputation beyond reputecngz1 has a reputation beyond reputecngz1 has a reputation beyond reputecngz1 has a reputation beyond reputecngz1 has a reputation beyond reputecngz1 has a reputation beyond reputecngz1 has a reputation beyond reputecngz1 has a reputation beyond repute
Standart
Vefalı dostumuz hiç durmadan çalışıyor. tek kelime ile mükemmel işler çıkarıyor Teşekkürler
cngz1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 04.Mart.2018, 20:25   #17
Yeni Üye
 
dynentro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 24.Şubat.2018
Mesajlar: 22
•Rep Puanı : 5010
•Rep Seviyesi :
dynentro has a reputation beyond reputedynentro has a reputation beyond reputedynentro has a reputation beyond reputedynentro has a reputation beyond reputedynentro has a reputation beyond reputedynentro has a reputation beyond reputedynentro has a reputation beyond reputedynentro has a reputation beyond reputedynentro has a reputation beyond reputedynentro has a reputation beyond reputedynentro has a reputation beyond repute
Standart
İyi de dosya silinmiş yok ya da
dynentro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 04.Mart.2018, 21:04   #18
Administrator
 
savok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.Ekim.2009
Bulunduğu yer: Kasımpaşa
Mesajlar: 18,818
•Rep Puanı : 1305857
•Rep Seviyesi :
savok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond repute
Standart
Link çalışır durumdadır.
İndirin ve sonuna .cbr ekleyiniz.
savok isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 05.Mart.2018, 01:19   #19
Yeni Üye
 
dynentro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 24.Şubat.2018
Mesajlar: 22
•Rep Puanı : 5010
•Rep Seviyesi :
dynentro has a reputation beyond reputedynentro has a reputation beyond reputedynentro has a reputation beyond reputedynentro has a reputation beyond reputedynentro has a reputation beyond reputedynentro has a reputation beyond reputedynentro has a reputation beyond reputedynentro has a reputation beyond reputedynentro has a reputation beyond reputedynentro has a reputation beyond reputedynentro has a reputation beyond repute
Standart
1931 [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
bakunin ve büyük beyaz bunu beğendi.
dynentro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 14.Mart.2018, 00:35   #20
Yeni Üye
 
gokseledu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 13.Ocak.2018
Mesajlar: 1
•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
gokseledu is on a distinguished road
Standart
Merhaba, öncelikle emeğiniz için teşekkür ederim; siz ve değerli dostlarınız ne kadar güzel işlemişsiniz. Bir hususu belirtmek isterim. Paylaşmış olduğunuz seri, 1928 yılında yayımlanmaya başlayan "Çocuk Sesi" adlı derginin 13 Mayıs 1935 tarihli 281. sayısından itibaren Türkçe çeviri olarak okurlara sunulmuştur. Hatta Fransa'da bizden 1 yıl sonra yayımlanmıştır. İstek olursa burada paylaşabilirim ancak bendekiler .jpg formatında bizzat dergilerden çektiğim fotoğraflar. Tekrardan teşekkür eder, tüm çizgi roman severlere saygılarımı sunarım.
gokseledu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konu açma yetkiniz
Mesajlara cevap verme yetkiniz
Eklenti yükleme yetkiniz
Mesajınızı değiştirme yetkiniz

[IMG] Kodları
HTML Kodları
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:46

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Valid XHTML 1.0 Transitional
Not : Burası binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir.Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır.Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uymayan ve telif hakkı içeren bir paylaşımın forumumuzda yapıldığına rastladıysanız lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz, en geç 48 saat içinde gereken yapılacaktır. Bilgilendirme yapabileceğiniz mail adresi: [email protected] Bu foruma üye olan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır...
ÇizgiDiyarı® Her Hakkı Saklıdır.