Nasdine Hodja/Nasrettin Hoca - Çeviri ve balonlama

Nasdine Hodja/Nasrettin Hoca - Çeviri ve balonlama

direnc11

Like Tree99Likes

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 25.Nisan.2013, 21:40   #1
Onursal Üye
Çeviri Balonlama

vefalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1349987
•Rep Seviyesi :
vefalı has a reputation beyond reputevefalı has a reputation beyond reputevefalı has a reputation beyond reputevefalı has a reputation beyond reputevefalı has a reputation beyond reputevefalı has a reputation beyond reputevefalı has a reputation beyond reputevefalı has a reputation beyond reputevefalı has a reputation beyond reputevefalı has a reputation beyond reputevefalı has a reputation beyond repute
Standart Nasdine Hodja/Nasrettin Hoca - Çeviri ve balonlama
Nasdine Hodja (Nastettin Hoca)nın Frankofon hazırlıklarını değerli üstat direnc11 tarafından hazırlandı,balonlama'larda sabırla,özenle uzung üstadımızın nakış nakış işlemeleriyle sizlere ulaştı.Nacizane bende Fransızca’dan çevirisini gerçekleştirdim.
Değerli dostlarımızın bu çalışmalarını,bizlere sandığını açan çocukluğumuzu tekrar,tekrar güncelliyen sevgili dostumuz Bay x ve değerli çizgidiyarı sevdalısı dostlarımıza ithaf ediyoruz.

2020 Yeni lİnk
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Konu direnc11 tarafından (10.Haziran.2020 Saat 22:03 ) değiştirilmiştir. Sebep: Görseller yenilendi
vefalı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 25.Nisan.2013, 21:46   #2
Yönetici

gandor08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1224323
•Rep Seviyesi :
gandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond repute
Emeklerinize sağlık çok teşkkürler.
vefalı bunu beğendi.
gandor08 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 25.Nisan.2013, 21:50   #3
Onursal Üye

okan1964 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 21888
•Rep Seviyesi :
okan1964 has a reputation beyond reputeokan1964 has a reputation beyond reputeokan1964 has a reputation beyond reputeokan1964 has a reputation beyond reputeokan1964 has a reputation beyond reputeokan1964 has a reputation beyond reputeokan1964 has a reputation beyond reputeokan1964 has a reputation beyond reputeokan1964 has a reputation beyond reputeokan1964 has a reputation beyond reputeokan1964 has a reputation beyond repute
Teşekkürler, çeviriye de el attınız , bakalım daha neler var sırada..
Kolay gelsin...
vefalı bunu beğendi.
okan1964 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 25.Nisan.2013, 22:00   #4
Onursal Üye

altay1944 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 107958
•Rep Seviyesi :
altay1944 has a reputation beyond reputealtay1944 has a reputation beyond reputealtay1944 has a reputation beyond reputealtay1944 has a reputation beyond reputealtay1944 has a reputation beyond reputealtay1944 has a reputation beyond reputealtay1944 has a reputation beyond reputealtay1944 has a reputation beyond reputealtay1944 has a reputation beyond reputealtay1944 has a reputation beyond reputealtay1944 has a reputation beyond repute
altay1944 - MSN üzerinden mesaj gönder
Harikulade bir çalışma.Enerji ve emek için teşekkürler.Fransızlarda farketmiş bizim hocayı...
vefalı bunu beğendi.

Hz. Mevlânâ

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
altay1944 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 25.Nisan.2013, 22:07   #5
Süper Üye

silence - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 61579
•Rep Seviyesi :
silence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond repute
Aslını da isterük..
silence isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 27.Nisan.2013, 14:52   #6
Onursal Üye

CortoMaltese - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 275510
•Rep Seviyesi :
CortoMaltese has a reputation beyond reputeCortoMaltese has a reputation beyond reputeCortoMaltese has a reputation beyond reputeCortoMaltese has a reputation beyond reputeCortoMaltese has a reputation beyond reputeCortoMaltese has a reputation beyond reputeCortoMaltese has a reputation beyond reputeCortoMaltese has a reputation beyond reputeCortoMaltese has a reputation beyond reputeCortoMaltese has a reputation beyond reputeCortoMaltese has a reputation beyond repute
Ellerinize sağlık. Çok güzel bir çizgiromanı Türkçeye kazandırmışsınız.
vefalı bunu beğendi.
CortoMaltese isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 27.Nisan.2013, 16:51   #7
Onursal Üye
Çeviri Balonlama

ekenciz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 307707
•Rep Seviyesi :
ekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond repute
Çok teşekkür ederim Vefalı, sayenizde yalanarak baktığımız vitrindeki ürünler gibi olan yabancı dildeki çizgiromanların tadına bakabiliyoruz.
vefalı bunu beğendi.
ekenciz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 27.Nisan.2013, 22:58   #8
Administrator

ertuğrul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1862023
•Rep Seviyesi :
ertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond repute
Çok emek verildiğini bildiğim güzel paylaşım.
Emek veren can dostlarıma teşekkür ederim.
vefalı ve denizkara bunu beğendi.
Alt 27.Nisan.2013, 23:31   #9
Onursal Üye

Bay_X - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1271733
•Rep Seviyesi :
Bay_X has a reputation beyond reputeBay_X has a reputation beyond reputeBay_X has a reputation beyond reputeBay_X has a reputation beyond reputeBay_X has a reputation beyond reputeBay_X has a reputation beyond reputeBay_X has a reputation beyond reputeBay_X has a reputation beyond reputeBay_X has a reputation beyond reputeBay_X has a reputation beyond reputeBay_X has a reputation beyond repute
Bundan daha güzel bir hediye düşünemiyorum. Minnet duygularımı ifade etmeye kelime dağarcığım yetmiyor; çünkü Nasdine Hodja isimli karaktere 90’lı yıllarda Alfa Çizgiroman Ansiklopedisinde rastlamıştım ve bende müthiş bir merak uyandırmıştı… Virgülünü dahi değiştirmeden, Alfa Çizgiroman Ansiklopedisinde geçtiği şekliyle aşağıya aktarmak istiyorum:

"NASDİNE HODJA
1946 - 1972 - Fransa
Yazan : Roger Lecureux
Çizen : René Yayınları
Yayınevi : Vaillant Yayınları

1946 yılında “Vaillant”ın en büyük kahramanlarından biri olmadan önce, Nasdine Hodja Rus folklörünün efsanevi kişiliklerinden biriydi. Doğuya has 1001 Gece Masallarında, bir dilencinin kötülüklerinin veya bir prensesin güzel gözlerinin etkisinde kalarak baştan çıkmış olan cana kıyan sultanlarla, vezirlerle, zorba emirlerle savaşarak şehirden şehire dolaşmaktadır. Bütün herkes onu yakalanamaz olarak tanımlamaktadır.

İnanılmaz bir ustalık örneği olan Roger Lecureux’nün senaryoları, Nasdine Hodja’yı eğlenceli ve cesur bir kişilik olarak karşımıza çıkarmakta, aynı zamanda da hemen hemen her yerde zorbalık düşkünü sultanları da ele almaktadır. Çok çabuk Yves le loup karakteriyle meşgul olacak olan serinin ilk desinatörü René Bastard, yerini pek de memnun olmayarak işe başlayan Violet’ye bırakmıştır. 1953 yılında, Pierre Le Guen, kendini Nasdine Hodja’ya adamış ve ona gerçek boyutlarını kazandırmıştır. Ama, 1969 yılında Le Guen seriyi birdendire bırakmış, yerini alan Angelo di Marco ise maalesef bütün çabalarına rağmen Le Guen’in yumuşaklığını, canlılığını yakalayamamıştır. “Pif Gadget”ın birleştirdiği bu seri, 1972’de ortadan kalkmıştır.

Fransa’nın beğenilen kahramanı Nasdine Hodja Türk Folklorundan çokça etkiler taşımakla birlikte maalesef bizde tanınmamaktadır."

Artık bizde de tanınıyor! Vefalı, uzung ve direnç11 namlı bahadırlar sayesinde… Bu üç kahramanımızı alkışlıyor, sonsuz şükran ve saygılarımı sunuyorum.
vefalı, uzung, denizkara ve 6 kişi bunu beğendi.
Bay_X isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Nisan.2013, 10:09   #10

profesör - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 2697659
•Rep Seviyesi :
profesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond repute
Vefalı, uzung, direnc11 gibi üç ustanın birlikte kazandırdığı bu çizgi romanla Diyarın çizgi romanımız için ne kadar önemli olduğu bir kez daha kanıtlandı.

Hiç bir yayınevimizin bugüne kadar bunu gerçekleştirmedi; bundan sonra da gerçekleştireceğini sanmıyorum ve ticari nedenlerle bunu normal buluyorum. Ama ticari kaygısı olmayan ve çizgi romanı aşkla seven Diyar gönüllüleri büyük bir kültür hizmeti veriyor işte.

Kamu yararını gözetmek amaçlı değil ama sonucu itibariyle kamu yararı doğuran bir uğraş oluyor.

Kültür bakanlığımızın yapması gereken bir hizmet daha, yine Çizgi Diyarı gönüllülerince gerçekleştirilmiş oluyor. Bu hizmetin bir gün ilgili ve yetkili kurum veya kişilerin dikkatini çekmesini diliyorum.

Gelelim Nasrettin Hoca çizgi romanına. Bizim Nasreddin Hoca ile isim benzerliğinden başka benzerlik bulamadım bu macerada. Diğer maceralarını okumadığımız için bu konuda daha fazla bir şey söylemek mümkün değil.

Bay_x dostumun Nasrettin Hoca çizgi romanından nasıl heyecanla söz ettiğini hatırlıyorum ve bu paylaşıma ne kadar sevindiğini kolayca tahmin ediyorum. paylaştığı Alfa Çizgi Roman Ansiklopedisindeki :

" 1946 yılında “Vaillant”ın en büyük kahramanlarından biri olmadan önce, Nasdine Hodja Rus folklörünün efsanevi kişiliklerinden biriydi. Doğuya has 1001 Gece Masallarında, bir dilencinin kötülüklerinin veya bir prensesin güzel gözlerinin etkisinde kalarak baştan çıkmış olan cana kıyan sultanlarla, vezirlerle, zorba emirlerle savaşarak şehirden şehire dolaşmaktadır. "

Nasdine Hodja'nın " Rus Folklörü " ile ilgisini anlayamadım. 1001 Gece Masalları ile Rus Folklörü arasında bir yakınlığın olamayacağından buradaki " Rus " sözcüğünün maddi bir hata olduğunu düşünüyorum.

Alfa ÇR Ansiklopedisine göre bu çizgi roman karakterine gerçek boyutlarını kazandıran Pierre Le Guen'den sonraki çizer Di Marco, Le Guen'in yumuşaklık ve canlılığını yakalayamamıştır.Bu maceranın çizeri Di Marco. Demek ki bu karakterin son dönemine ait bir macera.

Diyarımızda bu çok değerli çalışmanın daha nice benzerlerini görmeyi umuyorum. Arkadaşlarımızın bu emeğini çok değerli buluyorum. Çünkü hem çizgi roman canavarı olan bizlerin çizgi roman okumamızı sağlarken bir yandan da çok önemsenmesi gereken bir kültür hizmeti yapmış oluyorlar.

Kendilerine bir kez daha teşekkür ve minnet duygularımı sunuyorum.
vefalı, uzung, Bay_X ve 3 kişi bunu beğendi.
profesör isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil