Arkhê ve Laïlah - Caza

stoktan

Guest
27 Nis 2010
613
969
Acıbadem - İstanbul
Caza (Philippe Cazaumayou) - 1941 Paris, Fransız çizgiroman sanatçısı

Caza kariyerine 18 yaşında reklâm sektöründe başladı. On yıl sonra 1970 de ilk albümü Kris Kool'u yayınlayarak çizgiroman piyasasına geçti. "Quand les costumes avaient des dents" (Kostümlerin dişleri olsaydı) adlı ilk serisini Pilote Magazine'de yayınlamaya başlayan sanatçı, üretimine kimi kısa hikâyelerle devam etti. "Scènes de la vie de banlieue" (Banliyöden yaşam manzaraları) adlı serisi 1975'de basıldı, bunu "L'Âge d'Ombre", "Les Habitants du crépuscule" ve "Les Remparts de la nuit" adlı öyküler takip etti.

1975'de "Metal Hurlant" ortaya çıkınca Casa, "Sanguine", "L’oiseau poussière" gibi bilimkurgu öyküleriyle dergiyi destekledi. Başlangıçta ayrıntılı siyah-beyaz nokta tekniği kullanırken, daha sonra bundan vazgeçerek kendisi için marka halini alacak renkli tarzını kullanmaya başladı. "Arkhê", "Chimères" ve "Laïlah" adlı işlerinde bu gözlemlenebilir. Bu öyküler İngilizce basılan Heavy Metal'de de yayınlandı, izleyenler bilecektir.

Bunlardan "Arkhê" ve "Laïlah"yı örneklemek istedim.

lailah-bd-volume-1-simple-26740.jpg

Arkhe_00.jpg

* Biyografik bilgiler için wikipedia.org'dan yararlanılmıştır.

Son düzenleme:

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,511
cazanın çizgilerini ve konuyu anlatım şeklini çok severim.Dünya çr.tarihinde etkin bir rol oynar.Emek için teşekkürler ama benim pc de açılmadı ...
manisa 3.sulh ceza ....yasaklanmıştır çıktı .yeni bir link olursa çok makbule geçer.

stoktan

Guest
27 Nis 2010
613
969
Acıbadem - İstanbul
cazanın çizgilerini ve konuyu anlatım şeklini çok severim.Dünya çr.tarihinde etkin bir rol oynar.Emek için teşekkürler ama benim pc de açılmadı ...
manisa 3.sulh ceza ....yasaklanmıştır çıktı .yeni bir link olursa çok makbule geçer.

Problemin 4shared ile olduğunu varsayarak alternatif linkler ekledim. Megaupload'a da kızmaz inşallah. :)