Sheena 2017-2018 (İNGİLİZCE)

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
2,700
26,360

murats

Onursal Üye
5 Şub 2011
1,203
4,979
Orman sıcak yer tabi. Böyle bir mayokini tasarımı seçmiş olması isabet olmuş.
Gerçi her türlü taklada, sıçramada yerinde durmayıp açılacağı ve üstünü toparlamak gerekeceği için çift taraflı bantlar öneriyorum Sheena'ya.
Ayrıca silikon yaptırmış olması da iyi bir tercih. Nehre düştükçe daha az eforla su üstüne kalabilir.

;)

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
2,700
26,360
Sözlerinizde haklısınız. Maalesef yeni nesillere bazı şeyleri empoze etmek için çizgi romanlarda kullanılıyor.

Özellikle ABD yayınlanan çizgi romanlarda kadın kahramanlar ve erkek kahramanlar tek tip oldu. Kadınlar aynı tormadan çıkmış gibi 98-60-90 ve mayolu ya da şortlu, erkekler ise kas yığını ve üçgen vücütlu.

Ve eskiden ben çocukken 30 sayfada anlatılan bir öykü artık en az 4 kitapta (ortalama 250-300 sayfada) ya da 10-20 kitapta anlatılır oldu.

Ekonomi mi? Daha fazla para kazanma mı? Kültür mü? Algılama sorunu mu? neden bilmiyorum, 30 sayfada anlatılacak öykü 300 sayfa oluyor.

Buna dikkat çekmek için Sheena'nın 1940'lardaki romanlarını 2000'lerdekilerle beraber paylaştım.

murats

Onursal Üye
5 Şub 2011
1,203
4,979
Evet onlara da baktım. Pratik kullanım için oradaki mayo daha uygun. :)

Bu arada, benim burada yazdığım gerçek bir eleştiri değil, gırgırdı..

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,104
6,467
Değerli balkan,
Zaman içinde görsel kültürdeki değişimi bir çizgiroman üzerinden mükemmelen yansıtmışsınız. Yukarıdaki yorumunuzu okurken aklıma, Can Kozanoğlu'nun 1990'ların başında yayımlanmış "Cilalı İmaj Devri" adlı bir kitabı geldi. O kitapta, ülkemizin 1980'lerdeki toplumsal değişiminin gündelik hayatta ve popüler kültürde hakim kıldığı değerlerin analizi yapılıyordu. Günümüz dünyası pazarlamacıların dünyası. Kitleler, birilerinin belirlediği hedeflere kolaylıkla yönlendirilebiliyor. Kültürde, sanatta, giyimde, kuşamda, yeme-içme alışkanlıklarında, her türden tüketimde fikirler empoze diliyor, modalar, normlar belirleniyor, sanal ihtiyaçlar yaratılıyor. Sosyal medya sayesinde artık her şey çok daha kolay hallediliyor. Velhasıl, gençlerin zaman içinde talepleri değiştiği için mi Sheena karakteri böyle değişmiş yoksa birileri bu değişikliği gençlerin gözüne sokarak "bakın güzel olan bu, siz de bunu beğenin" dediği için mi bu böyle olmuş, tartışılır...

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
2,700
26,360
Sayın Murats,

Ben beğendim yazınızı. Cevap olarak değil, sadece son yıllarda Tex gibi klasikler dışında çizgi roman kahramanlarındaki değişimi vurgulamak istedim. İlk yılların Süpermen'i ve bugünlerin Süpermen çizimi çok değişik. Belki de yaştan dolayı Japonların başta olmak üzere pek çok çizgi roman kahramanın yeni çizimleri bana eski tadı vermiyor.