Bosna Savaşçıları "SARAYBOSNA"

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
hiçbiryerde :)
Geçenlerde aldığım çizgi romanların arasından
çıktı bu fasikül, ismi cismi, tarihi vs yoktu. Kısa
bir araştırma ile bilgileri aldım, sanırım doğrudur:

BOSNA SAVAŞÇILARI "SARAYBOSNA"
Yazan Çizen : AHMET VE SAFER MÜMİNOVİÇ
Pınar Yayınları
İstanbul / 1994
32 Sayfa

Dört sayılık bu seriden "Mostar" adlı öykü daha önce paylaşılmış:
Burada

Bu konuda geçenlerde okuduğum "Gazze'nin Dipnotları"
muhteşemdi. Aynı çizerden "Güvenli Bölge Gorazde -
Doğu Bosna'da Savaş 1992-1995" kitabını okumalı bir de:

137251067_tn120_0.jpg

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,481
Diğer 2 kitabıda bulmak lazım ya, bu çizer gayet güzel çizmişti.

Kardeşim ellerine sağlık, teşekkürler.

Son düzenleme:

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,310
Adana
20. yüzyılın sonunda, tüm emperyalist ülkelerin göz yumduğu, acımasız ve korkunç katliam... Ne yazık ki çok geç müdahale edildi...
Çok hoş paylaşım için, teşekkürler sevgili Yeryüzü... Elinize sağlık...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,481
20. yüzyılın sonunda, tüm emperyalist ülkelerin göz yumduğu, acımasız ve korkunç katliam... Ne yazık ki çok geç müdahale edildi...
Çok hoş paylaşım için, teşekkürler sevgili Yeryüzü... Elinize sağlık...

Aslında müdahale edilmeyecekti ama planları işlemedi görünmez güçlerin.

Amaç Boşnakları tarihten silmekti. Hırvatlar ilk etapta Sırplara göz yumdular, şımaran sırplar hırvatlara da dokununca işler değişti. Sırp-Hırvat çekişmesinde boşnaklar toparlandı ve karşı ataka geçti. Baktılarki slav ırkından olan sırplar gidici bunun üzerine Birleşmiş Devletler devreye girerek olaya müdahale etti ve sırpları tarihten silinmekten kurtardı. Yoksa o iş çok farklı olacaktı.

Rabbim bana Yugoslavyayı görmeyi nasip etti, 6 ay görev yaptım Zenisada. Bosna, Mostar ve şu an isimlerini bilmediğim bir sürü yeri gezdim ve gördüm.

Avrupalı ne yaparsa yapsın TÜRK'ün izini o topraklardan asla silemez. O kadar çok iz varki, silinmekle bitmez.

Atalarımız iyi DAMGA vurmuşlar.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Bosna çok iyi irdelenmesi gereken bir tarihi vakadır.Yugoslavyanın parçalatılması planının sonuçlarının ve bugün ortadoğuda ki durumların aynı potada incelenmesi gerekir.Tarih eğer iyi okunur ve tarafsız incelenirse çok ipuçlarını önünüze serer.Değerli yeryüzü yine şok paylaşım yapmış çok sağolsun.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,868
Herkesin okuması gereken belgesel nitelikte bir seri.
Bosna,Avrupa'nın utancıdır.
Medeniyet ve insanlıktan bahseden zihniyet(Avrupa),
Bosna'da yapılan kıyım ve katliama sessiz kalmıştır.
O zaman da kınamıştım,şimdi de kınıyorum.
Eline sağlık doktorum.
Paylaşım ve emeklerin için teşekkür ederim.

12 Şub 2010
15,006
543,642
Saraybosna'yı okuduktan sonra, İngilizlerin ve müttefiklerinin kahramanlıklarını anlatan SAVAŞ çizgi romanlarının ne kadar yavan kaldığını düşündüm.
Çünkü 2. dünya savaşından çok sonra ve propaganda amaçlı yazılan ve çizilen savaş öyküleriyle, Saraybosna gibi savaşın içinde yaşamış olan kişilerin taze anılarını, yaşadıklarını anlatan bu çizgi roman, sizi savaşın ta içinde çekiyor ve dehşetini tüm benliğinizde hissettiriyor.

Savaşın acımasızlığını ve kadın, çocuk demeden tüm insanları nasıl etkilediğini gözler önüne seriyor. Umarım serinin diğer kitaplarını da okumak fırsatını buluruz.

Teşekkürler sevgili doktorum:)

12 Şub 2010
15,006
543,642
Saraybosna'yı okuduktan sonra, İngilizlerin ve müttefiklerinin kahramanlıklarını anlatan SAVAŞ çizgi romanlarının ne kadar yavan kaldığını düşündüm.
Çünkü 2. dünya savaşından çok sonra ve propaganda amaçlı yazılan ve çizilen savaş öyküleriyle, Saraybosna gibi savaşın içinde yaşamış olan kişilerin taze anılarını, yaşadıklarını anlatan bu çizgi roman, sizi savaşın ta içinde çekiyor ve dehşetini tüm benliğinizde hissettiriyor.

Savaşın acımasızlığını ve kadın, çocuk demeden tüm insanları nasıl etkilediğini gözler önüne seriyor. Umarım serinin diğer kitaplarını da okumak fırsatını buluruz.

Teşekkürler sevgili doktorum:)

HazarY

Yeni Üye
29 May 2017
3
2
Zamanında "Saraybosna" ve "Cenana'nın Günlüğü" bende vardı. "Cenana'nın Günlüğü"'nde babası bir zırhlı tren yapıyordu, Sırplar bir çevirmede Cenana'da dahil birçok kişiyi rehin alıyorlardı. Onun kimliğini öğrenince babasını tehdit ediyorlardı. 1-2 yıl önce aradım ama bulamadım bu çizgi romanları.

Zamanında bu forumda görmüştüm ama unutmuştum, yerini de kaybetmiş. Tekrar karşıma çıkınca ilk bunu arattım.

Tarayan arkadaşa teşekkürler, ama link kırılmış maalesef.