Cemal Dündar - Köydeki Yabancı

CortoMaltese

Onursal Üye
8 Ağu 2012
554
2,986
koydekiyabancikapak.jpg

İlk paylaşımım Cemal Dündar'ın her karesi tablo niteliğindeki bu nadir çizgiromanı olsun istedim. 600 dpi taradığım için dosya boyutu biraz büyük. Arada bazı sayfalar eksik maalesef. Ama bu durum öykünün akışını zedelemiyor.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Böyle bir çalışma
ancak bu kadar güzel sunulabilirdi..
Çok beğendim..
Dediğiniz gibi her bir kare tablo gibi..
Ne kadar güzelmiş.
İlk tarama ama mükemmel..
O zaman böyle bir ustaya hoşgeldiniz deyip sözü çizgilere bırakmak gerek,
Saygılarımla..

12 Şub 2010
15,006
543,641
Yetmişli yılların romantik Türk filmleri havasında hoş bir çizgi roman

Cemal Dündar ve Erhan Dündar'ın neden hakettikleri üne kavuşamadıklarını bilmiyorum, çizgilerini beğeniyorum

zamangezgini üstadım bu konuda bir araştırma yapar da paylaşır mı bizlerle acaba

Teşekkürler Hugo Pratt, özelliği olan paylaşımların renk katıyor

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,674
İstanbul
Nasıl da farketmemişim bu ilginç eseri? Gazete derlemesi galiba bu çalışma. Tarihi, nerede yayımlandığı gibi bilgilere ulaşmak mümkün mü acaba?

Kayda değer çizimler olmasına rağmen senaryo epeyce naif. Eksik sayfalardan kaynaklanıyor belki biraz da bu algı. Ancak bunlar paylaşımın çok ilginç, çok kıymetli bir paylaşım olmasını engellemiyor.

Çok teşekkürler HugoPratt.

CortoMaltese

Onursal Üye
8 Ağu 2012
554
2,986
Arkadaşlar,
Güzel sözleriniz için teşekkür ederim.
Sevgili Profesör,
Cemal Dündar ile Erhan Dündar'ın bildiğim kadarıyla sadece soyisimleri benziyor. Cemal Dündar, ünlü kaligraf Nezih Dündar'ın kardeşiydi. Sitede bu konuyla ilgili bilgi de var: http://www.cizgidiyari.com/forum/m-n-o-o/226-nezih-dundar.html
Melih41 ve 25temmuz bizi bu konuda daha fazla aydınlatabilirler.
Erhan Dündar ise Orhan Dündar'ın kardeşi. http://www.cizgidiyari.com/forum/m-n-o-o/227-orhan-dundar.html
Sevgili direnc11,
Çizgiroman'ın hangi gazetede yayınlandığıyla ilgili maalesef bilgi sahibi değilim. Gazeteden kesilmiş olan bu çizgiromanları bir açık arttırma sitesinden satın aldım. Fakat Cemal Dündar'ın uzun yıllar Hürriyette çizdiğini göz önünde bulundurursak büyük ihtimalle Hürriyet'in eki Kelebek'te çizdi. Tabi Günaydın gazetesi de olabilir. Taranmış bir Cemal Dündar albümü daha var, onu da yakında paylaşacağım.
Tekrar teşekkürler.

jagdpanther

Süper Üye
10 Nis 2010
731
996
"her karesi tablo niteliğindeki" ifadesi merakımı celbetti . Paylaşılan dosyanın 143 MB olması da Taramanın yüksek çözünürlüklü olduğuna ve gösterilen özene delildir . Paylaşımlarınız görmek sevindirdi . Devamını bekleriz . Saygılar .

vidivodo

Yeni Üye
2 May 2010
38
29
Kupürlerin arkalarından hangi gazete olduğu tahmin edilebilir aslında. Reklam olmayanlardan, tabi. Çoğu gazetenin kendine özgü bir tasarımı vardı o zamanlar.
Bu arada emeğiniz için teşekkürler. Elinize sağlık.
Bunlar gibi kitaplaşamamış eserlerin taranıp paylaşılması daha da önemli bence.
Derli toplu bir şekilde kütüphanelerde bile bulmak mümkün değil çünkü.

Son düzenleme:

hurgenc

Yeni Üye
27 Eki 2018
1
2
Cemal Dündar Günaydın, Hürriyet ve Tan Gazeteleri'nde ama ağırlıklı olarak Hürriyet Gazetesi ve eki Kelebek'te tefrikalar yapmıştır. Yeşilçam filmleriyle ilgili de bir çok afiş çalışmaları mevcuttur. Türkiye'de onun gibi uzun soluklu ve ustalıkta başka bir kimsenin illustrasyon tarzda tefrika yaptığını sanmıyorum. Kendisi çok nazik, kibar bir İstanbul Beyefendisi'ydi ve de İstanbulluydu. Kardeşi karikatürlere balon yazıları yazan ve logo çizimleri yapan kaligrafist Nezih Dündar'dı. Deseni, renklisi çok sağlam bir üstadımızdı. 2004 yılında 66 yaşındayken kaybettik. Allah rahmet eylesin. Bu paylaşım için de çok teşekkür ediyoruz.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,480
Ahh aha bir arşivine giremedi Hürriyetin, ne çizimler çıkar muhtemelen.

Hürriyet Gazetesinde tefrika edilen çizgilerle alakalı hangi tarihte ne ve kim tarfından çizilmiş bilebilsek.