Malkoçoğlu Renklendirme Çalışması

dhb

Kıdemli Üye
19 Mar 2011
112
500
Arkadaşlar, boş vakitlerimde siyah beyaz çizgi romanları (Türk çizgi romanları) renklendirme çalışması yapmaya karar verdim, ilk olarak denemek için Malkoçoğlu elime denk geldi, onunla başladım.
Altta iki örnek ekledim, Fikirlernizi öğrenmek isterim. Ön çalışma olduğu için ayrıntılara çok fazla giremedim.

malkocogrenkli005.jpg
malkocogrenkli006.jpg

filmografi

Süper Üye
8 May 2010
1,420
2,326
istanbul
bence gayet başarılı olmuş... :) fakat şu malkoçoğlunun saçının laciverti çok sırıtmış... ellerinize sağlık...

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,083
Beğendim,daha iyisini yapabileceğine inanıyorum,kolay gelsin.
Kitabı renkli haliyle görmek ümidiyle,sağol...

P

panda78

Malkoçoğluna ne olmuş öyle Saçı Lacivert, Kırmızı altına mor tayt giymiş, yeni Spiderman'e mi özenmiş ne? Şaka bir yana güzel olmuş.

dhb

Kıdemli Üye
19 Mar 2011
112
500
Renkler konusunda fikirlerinizi almak istiyorum,
mesela üst kıyafeti rengi
mor olan kısımlar ne olmalı?
Malkoçoğlu'nun atı ne renk olmalı vs.
Herkesin gözüne hitab eten ortak bi çalışma yapmak isterim.

prestij

banned
4 Eyl 2010
45
138
Başlangıç(deneme) olarak bakıldığında çok çok başarılı bir renkleme olmuş. Renk tercihlerin ve tonlamaların çok uygun. Hatta Tarkan'ın sözde yeni renklemesinden çok daha üstün bir performans gösterdiğinizi itiraf etmeliyim. Ellerinize sağlık dostum. Çalışmalarınızın devamını bekliyorum.

filmografi

Süper Üye
8 May 2010
1,420
2,326
istanbul
saç lacivert değilde siyah olsun... kalkan sarı yerine gri gibi olsun metalik durur... at iyi bence kırmızı kıyafetetede sorun yokta tayt belki hafif daha koyu bi renk olabilir böyle çok açık kalmış gibi... :) sorduğunuz için söyledim yoksa saçtan başka gözüme çok batan bir şey yoktu... :D

dhb

Kıdemli Üye
19 Mar 2011
112
500
saç lacivert değilde siyah olsun... kalkan sarı yerine gri gibi olsun metalik durur... at iyi bence kırmızı kıyafetetede sorun yokta tayt belki hafif daha koyu bi renk olabilir böyle çok açık kalmış gibi... :) sorduğunuz için söyledim yoksa saçtan başka gözüme çok batan bir şey yoktu... :D

bunları dikkate alarak tekrar bi düzenleme yapıp sizlerle paylaşacağım, renkleri tam olarak oturttuktan sonra seri şekilde devam etmek daha rahat olur. Son bir soru daha Balonlamayı tekrardan bi elden geçirmek iyi olurmu acaba :rolleyes:

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,132
20,704
mükemmel bence.kitabı birde tamamlarsan harika olur dostum.kolay gelsin.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,634
Kasımpaşa
Sevgili dhb,
evet çok güzel bir çalışmaya imza atmışsın
basitçe yapılan buysa üzerine düşüldüğünde çok iyi olacağı kesin gibi.
ancak renk seçimi ve diğer konular tamamı ile sana ait olmalı
bu konular pek demokrasiye uymaz
Herkese beğendirmeye çalışırsan
sonunda beğenedirecek kimse bulamayacaksın
lotototo üstadın dediği gibi
"kitabı birde tamamlarsan harika olur"
Demem şudur:
kokusunu çıkarmadan sonucu görmek isteriz..
Kolay gelsin.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,733
43,981
denize sıfır
ben beğendim dostum dergi kapaklarını incelersen kahramanın kıyafetlerinin renkleri hakkında bilgi sahibi olabilirsin.böyle bir projeyi e-dergimizde görmek hoş olurdu ne dersiniz..kolay gelsin,tebrikler.:)

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,991
13,506
Bence bu tarz bir renklendirme iin renk tercihleriniz yerinde. Ssç tam siyah olsa zaten renk olmayacak. Arkdaş nispeten ışık alan yerleri lacivert ile vurgulama maksatlı saçlarda o rengi kullanmış. Bana kalırsa bu tarzda renkelendirmeye devam edin. GAyet başarılı.

dhb

Kıdemli Üye
19 Mar 2011
112
500
Herkese çok teşekkür ederim :D fikir sahibi olmak iyidir, diyerekten. üç aşağı beş yukarı bu şekilde devam etmeye karar verdim. Balonlamayıda tekrar yaptım ve yaparken farkettim ki atın rengi siyah olması lazım :) Atın ismi Karakız heheheh.

malkocog005v2.jpg
malkocog006v2.jpg

dhb

Kıdemli Üye
19 Mar 2011
112
500
ben beğendim dostum dergi kapaklarını incelersen kahramanın kıyafetlerinin renkleri hakkında bilgi sahibi olabilirsin.böyle bir projeyi e-dergimizde görmek hoş olurdu ne dersiniz..kolay gelsin,tebrikler.:)

tabi ki e-dergi de renklenmiş haliyle Malkoçoğlu harika olur :)

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,515
Sevgili savok arkadaşın dediğine katılacağım ama eleştiri yapmadan da geçmek istemiyorum.Yazı balonları orjinal fontta kalsa daha otantik olur diye düşünüyorum.Dikkat ederseniz tarkan yeni seride bile sezgin burakın fontu kullanılıyor.Ha keza 1001 roman tarafından dağıtımı yapılan karaoğlan altaydan gelen yiğitte de aynı eski font kullanılıyor.Tamamını görmek beni sevindirir hatta e-dergide değerlendirelim.İyi çalışmalar.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,634
Kasımpaşa
Renklendirmek neyse
ancak balonlarla uğraşırken
lütfen özgün yapıyı bozmayın
çünkü bu sanatçının el ürünü, emeği.
Haydi değiştirdiniz,
ancak yazım kurallarına da dikkat etmelisiniz.
Son karede "Belki bu devde.." diye balonlamışsınız.
Bu yanlış.
"Belki bu dev de.."olmalı,
orjinaline bakarsanız bu tür kurallara kesinlikle uyulmuştur.

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,045
Sarıyer
Renklendirme çalışması bence başarılı olmuş; siyah beyaz filmleri renklendiren insanoğlu siyah beyaz çzigi romanları neden renklendiremesin ki? İnce çalışılması gereken ve zaman harcatan bir uğraş olduğunu düşündüğümden, bundan sonraki çalışmaların kolay gelsin. Balonlama konusunda Savok'a kesinlikle katılıyorum, Türkçe olarak yazılmış ve yazarın keyfine, estetik anlayışına ve günün şartlarına hatta günün diline uygun olarak yazılmış balonları yeniden yazmanın anlamı yok.

Çalışmalarında başarılar dilerim.

dhb

Kıdemli Üye
19 Mar 2011
112
500
Renklendirme çalışması bence başarılı olmuş; siyah beyaz filmleri renklendiren insanoğlu siyah beyaz çzigi romanları neden renklendiremesin ki? İnce çalışılması gereken ve zaman harcatan bir uğraş olduğunu düşündüğümden, bundan sonraki çalışmaların kolay gelsin. Balonlama konusunda Savok'a kesinlikle katılıyorum, Türkçe olarak yazılmış ve yazarın keyfine, estetik anlayışına ve günün şartlarına hatta günün diline uygun olarak yazılmış balonları yeniden yazmanın anlamı yok.

Çalışmalarında başarılar dilerim.

Sonuçta eski balonlara dokunmak yok :D

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,638
Gaziantep
Herşeyi ile çok güzel bir renklendirme.Zaman içinde sevgili "dhb" kendi yorumunu bırakıp daha uygun renklerle çalışır kanısındayım.

albay

Süper Üye
14 May 2010
1,143
4,913
vov. on numara olmuş hocu.ama kahraman seçimini değiştirmeli. en renklendirilmesi gereken kızılmaskedir bence. yav bi adama kırmızı bu kadar mı yakışır. o ciltleri eline alınca o kırmızı elbise yokmu ?gidip aynından terziye diktiresim geliyor. (nevşehirde yaşıyorum. o yüzden mümkün değil :) büyük bir şehirde yaşasam ilk işim fantom kıyafeti diktirmek olacak. ) yeni serilerde mor felanmış. kırmızı daha iyi yakışıyor kızılmaskeye. cilt içi sayfalarda kırmızı elbiseyi üstünde görürsem tadından yenmez. sitedeki mevcut kızılmaskelerden birine yapsan bi baksak.

prestij

banned
4 Eyl 2010
45
138
Balonlama ile vakit geçirmek yerine renklemeye daha fazla zaman ayırmak en doğrusu bence :)

12 Şub 2010
15,006
543,709
Dostlar demokrasi var ya, ben de maydanoz olayım izninizle

Çiğköfte yaparım bazen

Yiyenlerden kimisi ooo çok acııııı

Kimisi tuzu azzzz

vesaire vesaire

Bir bakarım ben elimi yıkayana kadar

Bana kalmamış, tükenmiş

Sevgili dhb

İlk renklendirmen bana göre harika

Çünkü tamamen kendi zevk ve tercihini kullanmışsın

Ondan güzelini düşünemiyorum

Şarlo'nun en ünlü döneminde Şarlo taklidi yarışması yapılmış

Şarlo bizzat gizliden yarışmaya katılmış

Yarışmada 6. olmuş

Fikir senin, renklendirme senin

Özgürce, bildiğin, hissettiğin gibi renklendir

Kolay gelsin,

Saygılarımla

Şükrü

Çeviri & Balonlama
16 Şub 2011
1,286
2,168
Far Far A Way
Çok güzel bir çalışma eline sağlık arkadaşım.Ayrıntıya dikkat etmişsin gibi duruyo sanki.Bu arada merak ettim yazanları da okudum :)

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
893
4,656
İzmir
Değerli arkadaşım belki de sitemizde bir ilki başlatıyorsunuz. Muhteşem bir düşünce ve çalışma. Tüm kalbimle destekliyorum. Ben de şu an siyah beyaz hiçbir çizgiromanı indirmiyorum. Zevk almıyorum renklileri gördükten sonra. Mesela bizim Karaoğlan maceraları da renklendirilse ne iyi olurdu.
Çalışmalarınızda başarılar, iyi günler dileklerimle.

Son düzenleme:

dhb

Kıdemli Üye
19 Mar 2011
112
500
Sonunda

Yaklaşık 1 sene önce Malkoçoğlu renklendirme çalışması başlattım ama devamı gelmedi. Bırakın devamını getirmeye, foruma bile uğrama fırsatım olmadı.
Ama yıllık iznimin gündüzlerini havuz başında güneşlenip yüzerek, gecelerini renklendirme projemin ilk adımını tamamladım.
15 Temmuz 1974 te yayınlanan MALKOÇOĞLU ZOLTAN'ın KILICI macerasının (daha ben piyasada yoktum hehe) ilk fasikülünü kapak ve iç pizanpajını bitirdikten sonra paylaşacağım.

HenryChinaski

Yeni Üye
3 Ağu 2012
30
10
Yaklaşık 1 sene önce Malkoçoğlu renklendirme çalışması başlattım ama devamı gelmedi. Bırakın devamını getirmeye, foruma bile uğrama fırsatım olmadı.
Ama yıllık iznimin gündüzlerini havuz başında güneşlenip yüzerek, gecelerini renklendirme projemin ilk adımını tamamladım.
15 Temmuz 1974 te yayınlanan MALKOÇOĞLU ZOLTAN'ın KILICI macerasının (daha ben piyasada yoktum hehe) ilk fasikülünü kapak ve iç pizanpajını bitirdikten sonra paylaşacağım.
Çok güzel bir haber.Şimdiden teşekkürler.

afrik08

Kıdemli Üye
24 Ağu 2009
238
99
Keşke askıda kalmasa da Türk çizgi romanlarını renkli okusak.
Bence oldukça başarılı olmuş. hatta oldukça iyi.

11 Nis 2010
594
585

Mutluluk ve merakla bekliyoruz,
Şimdiden Teşekkürler,

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
893
4,656
İzmir
Sayın dhb, iğne ile kuyu kazmaya benzer değerli bir çalışma yapıyorsunuz bence. Yalnız, çok araştırıcı olan arkadaşlar dışında ilgilenen pek az kişi bu muhteşem eseri göremiyecek. Çünkü biraz farklı ve hemen farkedilemeyecek bir yerde. Mesela konuyu esas kendi bölümüne yani Henüz başlık açılmamış çizgi romanlarda Malkoçoğlu'nun bulunduğu çizgi romanların toplu olan yerine taşırsanız çok iyi olacak. Faydalı olacağına inandığım bir öneri. Takdir size kalmış. Çalışmanız daha bitmeden yine bu güzel eseriniz için teşekkür eder, başarılar dilerim. İyi günler.

Son düzenleme: