Medra'nın Gizi

BlackBishop

Çeviri & Balonlama
16 Eki 2010
1,523
13,638
Denizli - İstanbul
kuvupmv.jpg

Son düzenleme:

rafael

Yeni Üye
15 Kas 2010
82
97
Mehmet Naci Dedeal.
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü mezunu.
Halen, aynı üniversitenin, aynı bölümünde ve Yeditepe Üniversitesi'nde öğretim görevlisi.
Türkiyenin önde gelen animasyon çizerlerinden. Türkiyede yapılmış birçok çizgi film çalışmasında emeği ve imzası vardır.

Ve bu konuda yayınlanmış kitapları bulunmakta. ( Yanılmıyorsam 2 )
Scan ettiğiniz çizgiroman, Sanatçının öğrencilik yıllarında yaptığı amatör çalışmalardan biri. ( Galiba birincisi )

adresinden kendisinin web sayfasına ulaşabilirsiniz.
Özellikle "Bir çizgiroman yapalım" bölümü, okumak kadar çizmeyi de seven arkadaşların ilgisini çekeceği düşüncesindeyim.

Kroker

Süper Üye
27 Nis 2009
1,742
2,225
Mehmet Naci Dedeal.
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü mezunu.
Halen, aynı üniversitenin, aynı bölümünde ve Yeditepe Üniversitesi'nde öğretim görevlisi.
Türkiyenin önde gelen animasyon çizerlerinden. Türkiyede yapılmış birçok çizgi film çalışmasında emeği ve imzası vardır.

Ve bu konuda yayınlanmış kitapları bulunmakta. ( Yanılmıyorsam 2 )
Scan ettiğiniz çizgiroman, Sanatçının öğrencilik yıllarında yaptığı amatör çalışmalardan biri. ( Galiba birincisi )

adresinden kendisinin web sayfasına ulaşabilirsiniz.
Özellikle "Bir çizgiroman yapalım" bölümü, okumak kadar çizmeyi de seven arkadaşların ilgisini çekeceği düşüncesindeyim.

Bilgilendirme için teşekkürler, hoca'nın web sayfası mükemmel önemli bilgiler içeriyor sık kullanılanlarıma ekledim.

rafael

Yeni Üye
15 Kas 2010
82
97
Önce, bu siteyi kuran ve yaşamasında yardımcı olan tüm arkadaşlara gönülden teşekkürler.
Sonrasında bana teşekkür dileklerinde bulunan arkadaşlara da kocaman bir sağolun "var" olun...

Çok eski bir çizgi roman severim. Kolleksiyoncusu ve aynı zamanda çizeriyim.
Bir arkadaşımla ortaklaşa oluşturduğumuz birkaç küçük öyküm (müz ) de birkaç dergide yayınlandı.

Şu an bir ajansın kreatif yönetmenliğini yapıyorum ve bir kaç küçük çaplı reklam ajansı ve reklamveren firmanın da danışmanlığını...

Ve Mehmet Naci hocam gibi ben de Mimar Sinan Üniversitesi, Mimalık Fakültesi'nde 5 yıldır öğretim görevlisiyim. ( Mehmet Naci hocam benden çok eskidir tabii )

Mehmet Naci hocamla ve bir grup öğrenci arkadaşlarımızla birlikte bu ders yılı sonunda sergisini yapmayı düşündüğümüz ve yapılan çalışmaları bir albümde toplamak istediğimiz ve birçok çizer, çizer adayı ve okuyucuyu biraraya getirmeyi düşündüğümüz bir çizgiroman etkinliğimiz olacak. ( Tabiki Mimar Sinan Üniversitesi'nin adı altında.) Tarihini ilgilenen arkadaşlara, yine buradan duyuracağım. ( Ve tabi ki bu sitedeki tüm arkadaşlar şimdiden benim davetlimdir. )

Bu kadar şeyi buraya neden yazdım.
Şunun için: Yukarıda da yazdığım gibi bir çizgi roman kolleksiyoncusuyum. ( Küçük çaplı da olsa ) Dolayısı ile onları burada sizlerle paylaşmak çok istediğim birşey. Fakat lanet olası zaman büyük engel.

Şimdiden ağzınızı sulandırmıyayım ama ilk başlamak istediğim kolleksiyon da Zıp Zıp...
Benim yaptırdığım 30 ar sayılık tam dört cilt. yani eksiksiz 120 sayı.
Ama dedim ya bir de zaman olsa...

Evet,
Çok konuştum galiba. ( Okuldan alışkanlık, hoşgörün.)
Neyse şimdi burada keseyim. Bu site bizim olduğuna göre, nasılsa çok ca yazışıp çizişeceğiz.

Hepinize bolca sevgiler.

stoktan

Guest
27 Nis 2010
613
969
Acıbadem - İstanbul
Hoşgeldin Rafael

Hoşgeldin Rafael,

Epey önce heyecanla "kim bu Mehmet Naci?" diye sormuştum bu başlık altında, sayende cevabını öğrendik.
İşin ilginci, Dedeal'ın "Çizgi roman yapalım" sitesini de biliyor olmama rağmen, ikisini ilişkilendirememiştim. Bu nedenle önce teşekkürler.

Daha sonra, Zıp zıp mevzuu var... 1. ve 2. sayıların sunumunu yapmıştım çok önce. Epeyce beğeni ve devamı için istek olmuştu. Elimde 3. sayı hariç ilk 14 sayı vardı ve 3. sayıyı bulmadan devam etmeyi düşünmüyordum. Sonunda onu da temin etmişken, sen mutlu haberi geçtin burada. Umarım seninle zıp zıp için bir ana başlık oluşturabileceğiz. Tabi en önemli engel mutlaka zaman. Ben ilk 14 sayıyı toparlarım ama senin derdin büyük olacak :).
Tekrar hoşgeldin ve kolay gelsin.

rafael

Yeni Üye
15 Kas 2010
82
97
Yazdıklarım görünmedi.
Muhtemelen bir hata yaptım.
Ehh n'apalım. Ben de yeniden yazarım.

rafael

Yeni Üye
15 Kas 2010
82
97
Haydaaa...
Yukarıdaki mesajı yazıp gönderdiğimde de ilk mesajım görünür oldu.

Siz daha önceden de görebiliyormuşsunuz ki "stoktan" arakadaşım cevap yazmış.
Neyse ben de de herşey yoluna girdi.

Ehh ben de o zaman birkaç sorumu dile getireyim.
Once "stoktan" arkadaşıma. Bu durumda ben 15. sayıdan başlıyacağım değil mi?
2. sorum konuyla ilgili tüm arkadaşlara. Scan etme olayını nasıl yapacağız.
Tabiki neredeyse ilk çıktığı yıllardan beri scanner'lerle haşır neşirim ama profesyonel ortamda oldu bu. Ve sadece ve sadece bire bir boyutta ve 300 dpi da oldu bu ilişki.
Temizleme ve trimleme olayı kolay. Ters çevirip kahve yaptıracak kadar photoshop bilgim var ama siteye uygun çalişmaları ne şekilde yapmalıyım.
Beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler ve herkese iyi günler

stoktan

Guest
27 Nis 2010
613
969
Acıbadem - İstanbul
Rafael arkadaşım, sözünü ettiğin 120 sayı dehşet bir iş yükü zaten, :) ben de hiç değilse ilk 14 sayıyla bu yükü paylaşmış olurum. Sen de uygun görürsen 15. sayıdan başlaman iyi olur. Benimki bir öneri.

ÇR tarama ile forumda değişik yardımcı bilgiler var. Onlara bir göz atmanı öneririm;
Çizgiroman Diyarı > Çizgi Diyarına Genel Bakış > Forum Hakkında > Resimli Anlatımlar​

veya
Çizgiroman Diyarı > Karikatür - Hobi - Mizah - Eğlence - Sağlık > Bilgisayar ve İnternet Diyarı > Programlar, Uygulamalar​
Düzenlemeler için Photoscape uygun bir yazılım;
Photoscape

* Küçük bir öneri;
300 dpi ve renkli tarayıp, daha sonra, Photoscape ile yeterli boyut ve ayarlara deneyerek, sınayarak getirmek en iyisi bence. Mevcut taramaları biraz incelemekte de yarar var.

Son düzenleme:

rafael

Yeni Üye
15 Kas 2010
82
97
Tamam...

Evet 120 sayı (120 - 14 sayı) biraz acı verecek ama, bir başlarsam gerisi gelir sanırım.

Tüm bilgilendirme ve yönlendirmelerin için teşekkürler...
Ben de yazdıklarını satır satır takip edeceğim.

Hazır nette iken ilk iş şu "Photoscape"i bir indireyim bakayım.

Tekrar teşekkürler