Altın Saçlı Kız (1964, Hayat Mecmuası Derlemesi)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Altın Saçlı Kız
Bir Pakistan Halk Masalı
(Çizgi Roman Derlemesi)
1964 Hayat Mecmuası Tefrikası
Derleyen: A.B. Rajput
Resimleyen: Orhan Büyükdoğan
26 sayfa, 79 MB, ~3000 px, CBR

Bir Pakistan halk masalından yola çıkılarak üretilmiş bu çizgi roman haftalık Hayat Mecmuası'nda 1964 yılında 23 hafta boyunca arka kapak altında tefrika edilmiş. Çizgi romanı Orhan Büyükdoğan resimlemiş. Çizer hakkında internette şu sözler yer alıyordu: "Türkiye’nin ilk çizgi filmcilerinden olan Orhan Büyükdoğan, 1960’da Güzel Sanatlar Akademisi’nin resim bölümünden mezun olmuştur. O dönemdeki birçok karikatür sanatçısı gibi reklam ajanslarına çizgi filmler üretmiştir. Eti Bisküvilerinin ‘’Bir bilmecem var çocuklar’’ sloganlı reklamları ve 1975 yılında hazırladığı ‘’Yöneticimiz uyuyor mu?’’ izocam reklamları Büyükdoğan'ın hazırladığı yüzlerce reklam filminden en bilinenleri. Türkiye'nin ilk çizgi film bölümü olan Anadolu Üniversitesi çizgi film bölümünün kurucularındandır. Çocuk Vakfı tarafından 11 Şubat 1992 AKM çizgi film dalında ödül aldı. Çizgi film, karikatür, illüstrasyon, resim çalışmaları yapmıştır. Bir dönem Orhan Büyükdoğan Cartoon Studio isimli Animasyon stüdyosu kuran Büyükdoğan, Trt’ye ve Kültür Bakanlığına projeler hazırlamıştır. Bu filmlerden bazıları Dede Korkut, Bamsı Beyrek ve çevre korunmasıyla ilgili eğitim filmlerinden oluşan 13 bölümlük bir çizgi dizi bütünüdür. Ahşap adamlar, cam adamlar ve kağıt adamlar sanatçının ünlü karikatür serileridir. Çok özel bir teknikle ürettiği Quant-Art tabloları sanatçının özgün çalışmalarındandır. Quantum, klasik müzik ve tasavvuf ilgilendiği konular arasındadır." Şimdi ÇD'na bir göz attım, 1978 yılına da Doğan Kardeş dergisine "Leylek Padişah"ı çizmiş.

Dergilerin bulunduğu cilt her zamanki gibi yine ciltçinin giyotininin gazabına uğramış ve kenarları çok düzensiz kesilmişti, üstüne üstlük arka kapaktaki bazı hediye kuponlarının da dergilerin ilk sahibi tarafından kesilmiş olması bana Photoshop'ta bayağı bir iş çıkardı. Elimden geldiğince düzeltmeye çalıştım. İki versiyon halinde sunuyorum: İlki tarandığı renklerini değiştirmeden, olduğu gibi sunduğum doğal versiyon. İkincisi de sepya tonu uyguladığım versiyon. Umarım beğenirsiniz.
Bu derlemeyi sevgili Shoryuken'in şahsında tüm diyardaşlarım için sunuyorum
İyi okumalar dilerim.

Alt_n_Sacli_K_iz_1964_HAYAT_Tefr_Kapak.jpg

(Mega)
(Mega)

Moderatör tarafında düzenlendi:

prestij16

Süper Üye
9 Ağu 2010
2,585
3,389
pakistan hakkında çok şey merak ettiğimiz ülke
roman olarak bir şeyler anlattığı kesin
değerli bir çalışma yüreğinize sağlık

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,084
Değişik bir tarzı olan çizgi roman.
Derlemenin güzel ve kaliteli olduğuna eminim.
Güzel paylaşım için teşekkürler üstadım.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,634
Kasımpaşa
Çizgi Diyarının bir özelliği de sayenizde kendini gösteriyor.
Kenarda köşede kalmış eğer bizler tarafından paylaşılıp çoğaltılmazsa yitip gidecek çizgi romanlar sayemizde hayat buluyor, geleceğe aktarılıyor.
Çok keyifle okudum bu derlemeyi, aslında ham çalışmayı daha çok severim ama bunda sepya ton uygulamasını çok beğendim.
Üstadım iyi ki varsınız.
Teşekkürler, saygılar.

kandraks53

Onursal Üye
29 Ağu 2010
2,778
7,982
Masal'sı yanı ağır bassada,orjinal macerası ve Türk çizeri sebebiyle,saklamaya değer..Teşekkürler scanfan..

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,783
15,162
Çocukken okumuş, çok etkilenmiştim. Harika çizimler, harika, ilgi çekici bir hikaye. Tıpkı üstadın aynı dergi için çizdiği Alaaddin'in Sihirli Lambası ve Ali Baba ve Kırk Haramiler çizgiromanları gibi.
Elinize, emeğinize sağlık..

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,225
Kamlançu
Folklorik özellikleri yüksek olan her türlü eseri severim.
Çünkü halkın ortak malı olan bu ürünler büyük bir hayal gücünü de ihtiva eder.
Doğu edebiyatı bu yönden aşırı derecede zengindir.
Bu derleme çalışmasını da bu yönüyle çok beğendim.
Çizimler, hikaye hepsi birbirinden güzel...
Bir tek papağanın işe yaramamasına takıldım.
Eğer yarım kesilmediyse ki maceranın sonu bir anda bitirilmişe benziyor, bu durumda papağanın başta kullanılmasını açıklamak güçleşir... Neyse, uzatarak hem sürprizbozan vermeyelim, hem de kimseyi sıkmayalım :)

İsmimi anarak bu güzel derlemeyi bana armağan ettiğiniz için ayrıca teşekkür ederim Scanfan üstadım. Sağ olun, var olun.

12 Şub 2010
15,006
543,709
Derleme olarak büyük bir titizlik ve ustalıkla hazırlanmış. Gerçekten de usta işi.

Çizgilerin güzelliği dikkat çekici. Eğer fazlaca esinlenme eseri değilse Orhan Büyükdoğan çok yetenekli ve başarılı bir çizermiş. Tam da bu noktada acaba neden başka bir eserini hatırlamıyoruz diye düşünüyorum. Hatta başka eserini değil, adını bile neden duymadım?

Soruların cevabını şimdilik bilmiyorum ama scanfan üstadımızın şapkadan çıkardığı bu paylaşım, Altın Saçlı Kız öyküsü gibi sihir eseri sanki:)

Teşekkür ve saygılarımı sunuyorum.

dişlivida

Süper Üye
11 Nis 2010
1,119
4,536
scanfan elinize yüreginize sağlık çok işleri başarıyorsunuz. Bu site gerçekten çok değerli bir site. Bütün arkadaşlara başarılar dilerim

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,182
8,050
Değerli Scanfan üstadımız açıklama yapmış.
" Giyotin gazabına uğramış yerler, kupon kesile yerler vardı." Diye.
İnanın zerresi kalmamış bu aksaklıkların.
Bu nasıl bir titiz ve hassas çalışmadır ki,
arayıp da bulamıyoruz söz konusu hataları bile.
Derleme düzenleme renkler her şey fevkaladenin fevkinde.
Ellerine ve emeklerine sağlık üstad.