Son Osmanlı Yandım Ali / Kanal Seferi - Suat YALAZ

atsinaa

Onursal Üye
27 Tem 2011
361
3,081
Tokat -Niksar
Bu kitabın taranmasına vesile oldukları için sayın "emekli" ve sayın" HACILI" ya teşekkür ederim.

Kanal Harekatı
Birinci Kanal Harekâtı, veya Birinci Süveyş Savaşı, Osmanlı'nın 1. Dünya Savaşı sırasında Süveyş Kanalı'na düzenlediği ilk harekâttır.
Harekâtın amacı, Büyük Britanya'yı Mısır'da tutarak, Batı Cephesi'ne kuvvet göndermelerini engellemekti. Ayrıca mümkün olursa, Mısır'ı kurtarmaktı. Eğer kanal geçilebilirse, Mısırlı yurtseverlerin Osmanlı ordusunun yanında, Büyük Britanya'ya karşı ayaklanacağı umuluyordu. Harekât, 4. Ordu komutanı ve Bahriye Nazırı Cemal Paşa'nın komutasında gerçekleştirilecekti.
25 bin kişilik Osmanlı kuvve-i seferiyesi 14 Ocak'ı 15 Ocak'a bağlayan gece yarısı, toplanma bölgesi olan Gazze - Birüssebi (Beerşeba, günümüzde İsrail) hattından ileri yürüyüşe başladı. Sağ kol müfrezesi (Sv.Bnb.İzmitli Mümtaz Bey komutasında) El-Ariş-Düeydar, sol kol müfrezesi (Kuşçubaşı Eşref Bey komutasında) ise Kal'eltül Nakhl üzerinden kanala yürürken Mersinli Cemal Paşa komutasındaki 8. Kolordu'ya bağlı 25 ve 10. Tümenler çölün ortasından batıya ilerledi.
Büyük güçlüklerle Tih Sahrasını aşan Osmanlı birlikleri 2-3 Şubat gecesi Timsah Gölü ile Acı Göl arasındaki bölgeden kanala taarruza geçtiler. 25. Fırka'dan beş tabur kıyıya indikten sonra dumbaz denilen çelik kaplı teknelerle karşı kıyıya doğru ilerlemeye başlandı. Ancak, İngiliz kuvvetleri kıyının bir ucundan diğer ucuna kadar raylı sistem döşediler ve bu raylı sistemin üzerindeki mitralyözler şiddetli bir ateşle karşı koydu; dumbazların çoğu battı; kıyıya ulaşmayı başaran 600 kişi öldü ya da esir oldu. 3 Şubat 1915 sabahı gün ağırdıktan sonra harekât sahasında bulunan Cemal Paşa, verilen ağır kayıp karşısında kanalı ele geçirmenin imkânsızlığını anlamış ve kuvvetlerini geri çekmeye karar vermişti. Geri çekilen Osmanlı kuvvetleri 15 Şubat'ta Gazze - Birüssebi hattında mevzilendi.

Güle güle okuyun!
Boyut 511 mb

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,664
Kasımpaşa
İşte mükemmel bir işçilikle ve büyük emekle paylaşılan arşivlik bir çalışma.
Asıl önemlisi bir isteğin bu kadar çabuk karşılanması...
Teşekkürler sevgili atsinaa.
İyi ki varsınız.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,640
İzmir
Büyük üstat Suat Yalaz'ın beğenerek okuduğum bir kitabını arşivlemek büyük mutluluk.
Teşekkürler.

emekli

Aktif Üye
17 Eki 2015
267
569
Teşekkürler sevgili atsinaa. bu güzel siteyi çizgi roman tarama, balonlama, tercüme ederek hergün daha güzel bir şekilde bizlere sunan site yöneticisi ve ekip arkadaşları başta olmak üzere bütün değerli arkadaşlara çok teşekkür ederim. iyiki varsınız.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,187
Bu harika kitap ve düzenleme için
size, Sayın "HACILI"ya ve Sayın "emekli"ye gönülden teşekkür ediyorum.
Sağ olun, var olun;
saygılarla...

52308R.gif

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,315
Adana
Büyük emek için ve harika paylaşım için, teşekkürler sevgili Atsinaa, sevgili Emekli ve sevgili Hacılı... Elinize sağlık...

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,188
8,089
Çok çok teşekkürler değerli dost.
Ellerinize ve emeklerinize sağlık.
Gerçekten bu kadar kısa sürede,
böylesi güzel bir tarama yapmak düzenlemek ve
paylaşmak takdire şayan bir durum.
Zira 220 sayfayı iki günde sunmak kolay mı..?
NOT: Arşivimdeki Tüm Son Osmanlı- Kanal Seferi macerası kopya ve çalışmaları keyifle silinmiştir.

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,850
Navajo Köyü
İlkin film mi? dizi mi? Tam hatırlamıyorum velhasıl öyle duymuştum. Gariptir bir süre galiba isminden dolayı (Yandım Ali) komedi filmi zannetmiştim. Çok sonradan da sayenizde ÇR kahramanı olduğunu öğrendim ve bu değerli eserle tanıştım.
Çok Teşekkürler Sevgili Atsinaa.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,845
137,149
Değerli dostum,harika bir paylaşım yapmışsın.
Bu paylaşımı görünce çok mutlu oldum.
Yeniden taranması gereken bir paylaşımdı.
Eline sağlık,teşekkür ederim.

12 Şub 2010
15,006
543,776
Çizgi Diyarı'nı bir numara yapan şey bu işte
Elinden geldiğince, gücü yettiğince
İhtiyaç duyulan konuda elini taşın altına sokmak
Paylaşarak ailenin bir ferdi olduğunu hissetmek

Başlayınca gerisi kolay oluyor
Tarama virüsü bulaşmaya görsün hele; hazzını tatmaya görsün, kimse tutamaz

atsinaa dostuma çok teşekkür ediyorum

Kanal Seferi, Birinci Dünya Savaşının hazin sayfalarımızdandır
Çanakkale zaferi, Kut zaferi gibilerin yanında Sarıkamış ve Kanal Seferi gibi komuta yetersizliği nedeniyle yaşadığımız facialar vardır.

Harp okullarında bu facialardan ders alınması amaçlı eğitim verilmekte olduğundan şüphe etmiyorum
Askerlik maceracılık değildir
Milletin canı ile malı ile severek donattığı ordumuzun ehil ellerde dünyaya parmak ısırtan başarıları ile övünmekte haklı olduğumuz kadar, beceriksiz ellerde vatan evlatlarının kaybı da yüreğimizi kanatır

Yemendeki kayıplarımızın türkülerimize konu olduğu malum

Halk, folklörüyle acılarımızı da unutturmamak suretiyle görevini her zaman yapmıştır

Ama yazar takımı yönünden şanslı olduğumuz söylenemez
Yemen'le, Sarıkamış'la, Kanal Seferiyle ilgili romanımız, filmimiz yok hükmündedir

Suat Yalaz usta bu konuda cesaretini kanıtlayarak çizgi roman vermiş, filmi de yapılmış sanırım

Kanal Seferinde şehit olmuş vatan evlatlarına rahmet diliyor, anıları önünde saygıyla eğiliyorum

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,620
hiçbiryerde :)
Gerçekten değerli bu çalışma için "Atsinaa"
üstada kucak dolusu teşekkürler. Sevgili
Profesör'ün mesajı ise konuyu çok güzel
özetliyor. Sağ olun, var olun sevgili dostum,
bu koca emek ve sabrınız için de tebrikler,
sevgi ve saygılar.

konuray_t_m

Süper Üye
3 Ağu 2010
924
1,968
istanbul
Yandım Ali'nin başka serüveni yok mu?Hiç bir yerde ulaşamadım.Sanki yıllar önce bir gazetede yayınlanmıştı, tefrika halinde.

atsinaa

Onursal Üye
27 Tem 2011
361
3,081
Tokat -Niksar
Benim bildiğim başka bir kitap olarak yok ama gazete tefrikaları ile ilgili bir şey söyleyemem. Netten baktım ama bir bilgiye ulaşamadım.

tuzcu

Aktif Üye
15 Tem 2013
335
846
Benim bulabildiklerim bunlar:

Son Osmanlı - Yandım Ali'nin macera listesi
- 7 DÜVELE KARŞI
- KURTULUŞ SAVAŞINDA(sabah gazetesi-1994)
-DEMİRCİ EFENİN HAZİNESİ(sabah)
- ARAP LAWRENCE'YE KARŞI(sabah)
- KANAL SEFERİ(sabah)
- ELVEDA MEKKE VE MEDİNE(sabah)
- KUT ZAFERİ-1(sabah)
- KUT ZAFERİ-2(sabah)
- AKREP LAWRENCE(sabah)
- KUH-İ BABA DESTANI-1(sabah)
- KUH-İ BABA DESTANI-2(sabah)
- ORİENT EXPRESS (sabah-2001)

Keşke tüm seriyi tamamlayabilsek.