Nemrut Güneşi - Yalçın Didman

Vito

Çeviri & Balonlama
1 Kas 2015
425
5,097
Dünya
[
Kapak-Nemrut-G-nesi-Kopya.jpg

Rb94Ky.jpg

Rb96wM.jpg

Türk çizgi romanının önemli isimlerinden olan ve "Ayılı Adam - Eksi Seksen" ile tanınan Yalçın Didman üstadın önemli bir eseri olan Nemrut Güneşi ilk kez tüm olarak ve çizgidiyarı özel baskısıyla sizlerle.

Nemrut Güneşi ilk kez 1993 yılında Joker çizgi roman dergisinin 17. sayısında yayınlanmaya başladı. Ancak 18. sayı ile yayın hayatı sonlanan dergide sadece ilk 10 sayfası yer bulabildi. Ardından hikaye 1994 yılında H.B.R Maymun dergisinin 24. sayısında en başından tekrar yayınlanmaya başladı ve aynı derginin 65. sayısında 98 sayfada tamamlandı.

H.B.R. Maymun dergisinin Nemrut Güneşi'nden sayfalar içeren çeşitli sayıları Melih41, murtaza5 ve gandor08 tarafından taranıp paylaşılmıştı. Bu değerli dostlara paylaşımları için çok teşekkür ederim. Eksik olan 34, 42, 44, 46, 47, 58, 59, 63 ve 64. sayılar da tarafımdan temin edildi ve Nemrut Güneşi sayfaları taranıp gandor08'e ulaştırıldı.

Temizleme ve düzenleme işlemi bütünüyle sevgili gandor08'e aittir. Kendisi titiz bir çalışmayla çok güzel bir derleme kitap meydana getirdi ve arşivlerimize kazandırdı.

Tüm diyardaşlara keyifli okumalar...

Kapak yeniden düzenlenmiştir. Aşağıdaki linkte sadece kapağı alabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,324
Bandırma
Özverili çalışmanız için başta siz Değerli Vito'ya ve Değerli Gandor'a teşekkür ederim. Üstad Yalçın Didman'ın, Alfredo Castelli'nin adımlarını takip ettiği bir eserle karşı karşıyayız. Üstadın Kral Odası'nda Ming Aslanı resmeden hayal gücünü de oldukça yadırgadım doğrusu...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,642
Yalçın Didmana ait eserde çalışma yaparken büyük bir memnuniyet duydum. Çok sağolasın kardeşim.

Katkımız olduysa ne mutlu bana.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,765
İstanbul
Çok özel bir eser. Çizgi Diyarı'nda bir bütün olarak paylaşılmış olmasından dolayı çok mutlu oldum.

Bu özel eseri bize kazandırmak için özel çaba sarf eden sevgili Vito ve gandor08 dostlarım başta olmak üzere katkısı bulunana tüm dostlara çok teşekkür ediyorum.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,642
Eser Nemrut Güneşi kapak Nemrut Ateşi.

Farkeden direnç11 çok teşekkürler. Kapak hemen tekrar düzenlenip düzeltilecektir.

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,629
Bu harika çalışma için; gandor08 ve Vito üstadlarıma çok teşekkürler. Benim de bahsi geçen dergilerden, bölük pörçük takip etmeye çalıştığım bu eseri bir bütün olarak görünce çok mutlu oldum. Ellerinize sağlık, Emeklerinize saygı dileklerimle.

mustibey

Süper Üye
23 Ara 2010
2,166
4,981
Belli ki büyük bir özveri ile hazırlanmış. Emeği geçen dostlara candan teşekkürler!

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,406
Emeği geçen dostlara çok teşekkür ederim.
Yalçın Didman kendisine has çizgileri ile büyük bir sanatçı.
Sanatta kısır,şiddette mebzul,coğrafyamız için umut veren bir eser.
Mizah dergilerinin çizgi roman için nasıl aracılık ettiğine harika bir örnek.
1990 lı yılların Mizah dünyamızda Altın Yıllardan olduğunu kabul etmek gerekir.
Belki bir yazar çıkar bu konuda bir kitap yazar.
Şimdilerde ülkeye dönmesi ile gündemde olan Uzan lar ilk Tv özel Tv kanalını kurduklarında herkes biraz şaşkın ,biraz serhoş çokça da reytinglerine katkı sunar bir haldeydik.
O dönem mizah dergileri ve çizgi romanlar ise son güzel günlerini yaşamaktaydı.
İlerleyen günlerde yerden biter gibi internet çafeler ve sonrasında her cebe internet ile Dünya bir digital köy haline getirildi.
Eski güzel günlere özlem niteliğinde ki kahramanlık hikayeleri destansı bir biçimde çizgi romanda ifadesini bulurken güncel ve geleceğe dair fazlaca üretim olmadı.
Ardından fantastik tasarımlar neredeyse Yüzüklerin Efendisi ile start aldı.
Efsun,büyü,maji,sihir,ilüzyon çeşitli adlarla gündemden bugüne kadar hiç düşmedi.
Yüzüklerin Efendisinde " Orta Dünya - Orta Doğu ", " Orklar ise Türkleri " temsil ediyordu aslında.
Sonunda kadim Elflerinde yardımıyla iş biter fiş gider.
Elif,Alef,A harfleri ile Elf bağlantısıda çoğumuzun gözünden kaçmadı.
Yüzüğü parmağa takmak ise evlenen kişilere ayvayı yedin kardeş mesajının bilinçaltı kodlaması olabilir.
Zemanında bu film ve romanı konusunda çok şey yazılıp çizilmişti hatırlarsanız.
Efendi olmak lazım.
Yüzük sonra yada bilezik.